Jotkut uskovat että ihminen on eläin perimänsä takia.
"Ja Herra Jumala teki maasta kaikki metsän eläimet ja kaikki taivaan linnut ja toi ne ihmisen eteen nähdäkseen, kuinka hän ne nimittäisi; ja niinkuin ihminen nimitti kunkin elävän olennon, niin oli sen nimi oleva."
Onko ihminen eläin ?
19
181
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä. Ihminen kuuluu eläinkuntaan joka on osa taksonomiaa ja biologiaa. Nämä kuuluvat luonnontieteisiin.
Se että joku uskonkiihkoissa haluaa kiistää asian pelkällä tietämättömyydellä on vain ja ainoastaan hänen ongelmansa. - Anonyymi
Miten tuo joku lainaus muka liittyy aiheeseen.
- Anonyymi
Simpanssin perimä on 99 %:sti sama kuin ihmisellä. Se todistaa yhteisestä kehityksestä ja esi-isästä.
Esimerkiksi silmän kehitystä ohjaava pax6 geeni on ihmisellä ja hiirellä täsmälleen samanlainen. Hiiren pax6 proteiini saa aikaan banaanikärpäsen silmän kehityksen. PAX6 on paradigmageeni, joka muutti meidän käsityksen eläinten yhteisestä polveutumisesta. Neodarwininstit kuten Ernst Mayr väittivät virheellisesti, että silmä olisi kehittynyt konvergentisti erillisenä yli 40 kertaa. Silmä on kehittynyt kaksikylkisillä tasan yhden kerran. Siksi on aivan tirha pohtia onko ihminen ja simpanssi samanlaisia. Ihminen on täsmälleen samanlainen hiiren, ahvenen ja kärpäsen kanssa.
https://en.wikipedia.org/wiki/PAX6- Anonyymi
Yhden geenin osalta. Muuten eroja on valtavasti, mitä kauempana yhteinen esi-isä on. Varsieväkala on hyvin erilainen kuin ihminen.
Anonyymi kirjoitti:
Yhden geenin osalta. Muuten eroja on valtavasti, mitä kauempana yhteinen esi-isä on. Varsieväkala on hyvin erilainen kuin ihminen.
"Muuten eroja on valtavasti, mitä kauempana yhteinen esi-isä on."
Jep jep, PAX6 on yhteinen silmän kehitystä ohjaava geeni kaikilla kaksikylkisillä. Kaksikylkisiä eläimiä on noin 99% eläinkunnasta. Yhteinen esi-isä on sii snoin 500 miljoonan vuoden päässä.- Anonyymi
Extremist_atheist kirjoitti:
"Muuten eroja on valtavasti, mitä kauempana yhteinen esi-isä on."
Jep jep, PAX6 on yhteinen silmän kehitystä ohjaava geeni kaikilla kaksikylkisillä. Kaksikylkisiä eläimiä on noin 99% eläinkunnasta. Yhteinen esi-isä on sii snoin 500 miljoonan vuoden päässä.mustekalan silmä on erilainen ?
Anonyymi kirjoitti:
mustekalan silmä on erilainen ?
Laitat tähän varmaan jotain lähteitä?
- Anonyymi
Extremist_atheist kirjoitti:
Laitat tähän varmaan jotain lähteitä?
siksi siinä oli ? koska näin muistelin , en jaksa googlettaa
- Anonyymi
ihminen syö ja paskantaa niin luokittelisin ihmisen kehittyneeksi madoksi 🙂
- Anonyymi
Ihminen on niin kehittynyt mato, että se pystyy paskantamaankin matoja.
Joskus jopa monimetrisen lapamadon.
- Anonyymi
Onko aloittajalle eläin jotenkin alempiarvoista
Muista kuitenkin, että he olivat täällä ennen meitä. Mikä öykkäri oletkaan, kun pidät itseäsi arvokkaampana kuin muita luontokapoaleita.
Mielestäni esimerkiksi turkiseläinten kasvatus on yltiö-öykkäröintiä. Kuvitteletteko te rumat ja surkeat, että teillä on oikeus koreilla vilpittömien aitojen luonnon olentojen ihanilla turkeilla.
Syökää terveellisesti kasvisruokaa tai kadehtikaa minun kiiltävää tuuheata vyötärölle ulottuvaa tukkaani. Minä olen 67.v. - Anonyymi
27Ja Jumala loi ihmisen kuvakseen, Jumalan kuvaksi hän hänet loi, mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.
- Anonyymi
Kaikenlaista voi uskoa ja kertoa jopa totena. Sitten voi rääkätä ja alistaa tuntevia eläviä olentoja ilman tunnon tuskia omiin tarkoituksiin. Alhaista sielun elämää, sanoisin, ja sanonkin. Pohjanmaalla, jos missä, asuu pahuus ja myötätunnon kuolema.
- Anonyymi
Raamatun mukaan on.
Saarnaaja 3:18 "Ja minä ajattelin: Näin tapahtuu ihmisten vuoksi. Jumala koettelee heitä, jotta he ymmärtäisivät olevansa pelkkiä luontokappaleita. 19Sillä ihmisten ja eläinten kohtalo on yhtäläinen: samalla tavoin kuolevat molemmat, yhtäläinen henki on kaikilla. Ihmisillä ei ole etusijaa eläimiin nähden, kaikki on turhuutta. 20Kaikki menee samaan paikkaan: kaikki on tullut tomusta ja kaikki palaa tomuun."- Anonyymi
Kuin myös tieteen mukaan.
Eläimen tieteellinen määritelmä: "Eläimet eli eläinkunta (Animalia, syn. Metazoa) on laaja monisoluisista aitotumallisista eliöistä muodostuva taksonominen kunta."
- Anonyymi
Ihminen on tietenkin eläin, mutta mielenkiintoinen kysymys on, mikä on eläin ja mikä on eläimen perimä? Yksinkertaistettu selitys on, että eläin on monisoluinen toisenvarainen (heterotrofinen) aitotumallinen eliö.
Aitotumallisen ajatellaan tarkoittavan, että solun perimä sijatsee tumasssa. Paitsi, että aitotumallisen solu on symbioottinen kokonaisuus, jonka sisällä elää lukuisia mitokondrio-bakteereita, joilla on oma perimänsä. Yhdessä hermosolussa energiatuotannosta vastaavia mitokondrioista voi olla yli miljoona. Vaikka yhden mitokondrion rengasmainen perimä on paljon pienempi kuin yhden ihmissolun tumassa sijaitseva perimä, niin koska mitokondrioita on lukuisia kussakin solussa, niin ihmisessä olevasta perimästä suurin osa on bakteeriperimää ja vähemmistö tumien kromosomeissa olevaa DNA:ta.
Eikä eläin ole elinkelpoinen ilman monia muita symbiooseja. Ihmisellä on suolistossaan ja viimeisimpien tutkimusten mukaan jopa aivoissa bakteereita, ja sen lisäksi meissä elää arkeoneja ja sieniä. Vaikka endosymbioosit mitokondriot unohdettaisiin, niin muita elimistössä eläviä, meille tarpeellisia bakteeri-, arkeoni- ja sienisoluja elää meissä enemmän kuin meillä on omia solujamme.
Eli eläin, kuten ihminen on monimutkainen, eri alkuperää olevien eliöiden muodostama monilajinen symbiosien verkosto aina solutasolta lähtien.
Toisin kuin Raamattu sepittää, niin eliöt eivät ole syntyneet "lajinsa mukaan", vaan olemme monilajisia symbioottisia kokonaisuuksia. Vastaavasti kun evoluutio nähdään ensisijassa raakana kilpailuna yksilöiden ja lajien välillä, niin kaikki vähänkään monimutkaisempi elämä onkin evoluution synnyttämien yhteistyöverokostojen tulosta. - Anonyymi
Onko vielä olemassa ihmisiä, jotka luulevat, että ihminen ei olisi eläin???
Uskomatonta... - Anonyymi
"Ja Herra Jumala teki maasta kaikki metsän eläimet ja kaikki taivaan linnut ja toi ne ihmisen eteen nähdäkseen, kuinka hän ne nimittäisi; ja niinkuin ihminen nimitti kunkin elävän olennon, niin oli sen nimi oleva."
Tuo tarina meni minuunkin täydestä aina seitsenvuotiaaksi saakka.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1116916KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3886577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653317Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282869Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082460Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351940- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257