Tätä palstaa ei kiinnosta se mitä Jumala haluaa!

Anonyymi-ap

Jumala ei tavallisesti ole ihmisille enää tärkeä. Yhä harvemmin he muistavat häntä päivittäisessä elämässään tai ratkaisuissaan. Jumala tilalle on tullut muita arvoja, mitä ne ovat: ansiotulot ja tuottoisuus. Häntä on voitu joskus pitää sellaisena, joka antaa tarkoituksen kaikille ihmisten toimille, mutta NYKYÄÄN hänet on siirretty historian pimentoihin. Jumala on kadonnut ihmisten tietoisuudesta.
Vain muutamia kymmeniä vuosia sitten Jumalalla oli hyvin tärkeä merkitys ihmisten elämässä. Saadakseen ihmisten hyväksytyksen piti ilmaista uskovansa Jumalaan, vaikka kaikki eivät olleetkaan innokkaita noudattamaan käytännössä sitä, mihin sanoivat uskovansa. Mielessä mahdollisesti kytevät epäilykset oli viisasta salata. Niiden julki tuominen olisi järkyttänyt toisia ja jopa saattanut henkilön (esimerkiksi papin) alttiiksi julkiselle arvostelulle.
Mutta nyt on tilanne muuttunut aivan PÄINVASTAISESKI. Monien mielestä ne, joilla on jokin voimakas uskonnollinen vakaumus, ovat ahdasmielisiä ja jopa kiihkoilijoita. Monissa maissa voidaan yleisesti havaita välinpitämättömyyttä tai kiinnostuksen puutetta Jumalaa ja uskontoa kohtaan. Useimmat ihmiset eivät enää etsi Jumalaa, koska he joko eivät usko Hänen olemassaoloonsa tai ovat siitä epävarmoja.

9

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta joissakin porukoissa Jumala kuitenkin rakastaa edelleen iloista lahjoittajaa.
      Ihminen on Jumalalle vielä sillälailla tärkeä.

    • Anonyymi

      Jokainen voi kuvitella kuvittelemalleen jumalalle sen mielihalut.

      Raamatun tarinoiden mukaan ihmisten kärsimys ja joukkomurhat ovat sille erityisesti mieluisia.

    • Anonyymi

      Näin se maailma kehittyy. Mielikuvitushahmot jäävät omaan arvoonsa ja todellisuudesta tulee merkittävämpää kuin uskonnollisista myyteistä.

    • Anonyymi

      Anonyymi 2025-11-02 07:28:10

      " joissakin porukoissa Jumala kuitenkin rakastaa edelleen iloista lahjoittajaa.
      Ihminen on Jumalalle vielä sillälailla tärkeä."

      -vartiotorniseura on tehnyt lapsille videon, jossa kehottaa lahjoittamaan lapset lahjoittamaan jäätelörahansa valtakunnansalilla lahjalaatikkoon, siitä Jehova tykkäisi.
      Varmemmaksi vakuudeksi sitten valtakunnansalilla opetetaan että maailmanloppu on pian. Ja lasten tulee ymmärtää, että eihän se jehoova juuri hänelle ole paha, jos hän tosiaan jäätelörahansa lahjoittaa.

      Nyt sitten vartiotorniseura on perustanut Irlantiin, halvan yhtiöverotuksen maahan, sijoitusyhtiön itselleen. Sen salattuun teologiaan kuuluu, että maailmanlopusta huolimatta sen sijoitusyhtiö ei-jehovantodistajien pankissa on makee juttu.

    • Anonyymi

      Kommentoijat: Lukekaa se Raamattu alusta loppuu ja tulkaa sitten kommentoimaan....nyt tulee pelkkää puuta heinää!

      • Anonyymi

        Niin juuri. Silloin kun, vartiotornilahkon mainosvaltuutettu alkaa kommentoimaan.
        Huttua tulee silloin a la JW.org.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin juuri. Silloin kun, vartiotornilahkon mainosvaltuutettu alkaa kommentoimaan.
        Huttua tulee silloin a la JW.org.

        Raamattu on faktaa, jolle et voi mitään


    • Vain Peräilma on tärkeää. Näin ainaskiin raamatun mukaan. Seuraavaksi tärkein on jeesuksen kullitetut Raappahousut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      22
      1801
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1789
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      348
      1528
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      211
      1133
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      144
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      985
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      969
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      928
    Aihe