Nyt väitetään, että Fazerin Aarrearkku karkkipussin papukaijalla ei olisi merirosvo varustus!
Siis se aarrearkun päällä olevalla papukaijalla, minkä muistan on niin silmälappu, merirosvopäähine ja kullan värinen sapeli.
En muista, oliko helmet kaulassa, vai roikkuiko jotain kynsissä?
Siis se aarrearkun päällä olevalla papukaijalla, minkä muistan on niin silmälappu, merirosvopäähine ja kullan värinen sapeli.
En muista, oliko helmet kaulassa, vai roikkuiko jotain kynsissä?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei se nyt sentään kaukoputkea tiiraillut!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e3332d93-3d51-4bb1-b931-de19361a864d
Tiktok-videolla väitetään Fazerin Aarrearkku-karkkipussin papukaijalla olleen merirosvoasu
Poistettiinko papukaijalta merirosvoasu siksi, kun sen katsottiin olevan loukkaavaa kulttuurista omimista piraateilta?
Niin joo. Tappoiko ne somppuja vai mitä ne teki? Pitää olla joku isompi kohderyhmä, mikä kärsii. Sitten saadaan canceloitua.
On kuin veistä käännettäisiin haavassa, kun katsoo papukaija-karamelipussia, merirosvot african rannoilla ei ole mikään sympaattinen vitsi.
Eipä kuulema ole ollut koskaan merirosvopapukaijjaa!
Muistan myös merirosvoasun ja silmälapun papukaijalla
Miksi se on poistunut?
Vai onko se vaihdettu sitten ollenkaan?
Tuommoinenhan se pussissa ollut papukaija suurinpiirtein oli:
https://t3.ftcdn.net/jpg/15/57/46/36/360_F_1557463623_VGvpWhWdcJ62nEd1RPEKzvklbgAN1lJ1.jpg
Tuohan se!
Muistat ja muutkin muistavat vihreän papukaijan silmälappuineen ym helyineen piirossarjasta Sandokan. Lisäksi siitä on tehty melkoiset määrät teddyleluja, tarroja jne jne. jne. Karkkipussissa sitä ei ole ollut, ja piste.
Kyllä siinä on ollut papukaijja!
Eli lopputulemana:
Fazerin Aarrearkku karkkipussissa ei ole ollut papukaijaa. Ihmiset muistavat piirrossarjassa olevan papukaijan kun muistelee Aarrearkku karkkipussia.