Kauppalehti arvioi Marinin kirjaa ja kertoo ettei siinä mainita sanallakaan Fortumin miljarditappioita. Kauppalehti myös ihmettelee, kuinka kevyesti Marin suhtautui asian hoitamiseen.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/b13289b4-f660-44fd-a1a1-508b9d0eeb53
Marin unohtaa Fortumin miljarditappiot kirjassaan
27
212
Vastaukset
- Anonyymi
Rauramo on noihin syyllinen, ei Marin
- Anonyymi
Tavallaan niin on, Marin oli kyvytön hoitamaan pääministerin tehtävää, joten ei hänen voi olettaa ymmärtävän Fortumin kaupoistakaan mitään. Mutta muodollisesti Marinilla oli myös vastuu asiasta. Tytti Tuppurainen ei ymmästänyt juuri enempää ja oli vastuuministeri asiassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tavallaan niin on, Marin oli kyvytön hoitamaan pääministerin tehtävää, joten ei hänen voi olettaa ymmärtävän Fortumin kaupoistakaan mitään. Mutta muodollisesti Marinilla oli myös vastuu asiasta. Tytti Tuppurainen ei ymmästänyt juuri enempää ja oli vastuuministeri asiassa.
Jälkeenpäin voi arvoida kenen oli syy mihinkin, mutta tämä kirja on sellainen valkopesuohjelma, ettei siinä ikäviä asioita kaivella. Liirum laarum ja voi että.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jälkeenpäin voi arvoida kenen oli syy mihinkin, mutta tämä kirja on sellainen valkopesuohjelma, ettei siinä ikäviä asioita kaivella. Liirum laarum ja voi että.
2019 106 368 44,6 %
2020 124 833 52,8 %
2021 128 696 51,7 %
2022 141 628 53,2 %
2023 156 172 57,3 %
- Anonyymi
Eipä tuommoisia pikkusummia enää muista monen vuoden jälkeen. Mitä lie Tuppurainen sopinut.
- Anonyymi
Myös Jyrki Katainen ja Jan Vapaavuori unohti Carinakaupat ja Jyri Häkämies GrowHow-kaupat.
- Anonyymi
Ja Olli-Pekka Heinonen myöskin miljardeilla ostamansa ilman UMTS-kaupoissa 🤣
- Anonyymi
"Kauppalehti arvioi Marinin kirjaa ja kertoo ettei siinä mainita sanallakaan Fortumin miljarditappioita."
Jaa että niinkö KL arvioi?
Oikeesti se oli "kolmessa päivässä ohi"
kuka ne tappiot aiheutti
"Al-yhteen veto:
Syyt tappioihin:Venäjän hyökkäys Ukrainaan sekoitti maakaasumarkkinat, joille Uniper oli vahvasti riippuvainen.Uniper joutui tästä syystä tappiolle, ja sen tappiot olivat alkuvuonna \(2022\) yli \(12\) miljardia euroa.Uniperin tappiot olivat mahdollisesti Suomen taloushistorian suurimmat yhden vuoden aikana tehdyt tappiot."
Sähkön hinta laskettiin maakaasun hinnan mukaan?
Koita siinä sitten olla jonakin?- Anonyymi
Tappiot aiheutti se joka sopi kaupat. Jos ostaa osakkeita yrityksestä joka menee konkurssiin, tappiot aiheuttaa osakkeet hankkinut eikä konkurssin tehnyt. Niin ne sijoutukset menee.
- Anonyymi
Tosielämän epäonnistumiset ei kuulu Marinin brändiin, jota hän kirjallaan rakentaa.
- Anonyymi
Haaveissa on hyvä elää kun saa olla nuoltuna...
- Anonyymi
SDP ja valikoiva muisti.
- Anonyymi
Muistatteko kun pahimpaan korna aikaan sanna marin pyöri baareissa levittämässä tappavaa kulkutautia? ei tannut tätä marin toimintaa olla kirjassa manittu?
- Anonyymi
Oli siellä mainittu naisviha, jota liian seksikkään (omasta mielestään) Marinin käytös miehissä aiheuttaa.
- Anonyymi
Eikä siinä vielä kaikki ja vieläpä kermana kakun päälle 7 mrd:n takuut, jotka tuskin edes piisaa.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tommiviinikka/valtiovarainministerion-tunarit/ - Anonyymi
Minun aikanani emme mene Natoon. Tämä lause ja perustelut on unohdettu pois
- Anonyymi
"Anonyymi
2025-11-05 13:27:46
Minun aikanani emme mene Natoon. Tämä lause ja perustelut on unohdettu pois"
*************
Noinhan se ilmoitti mutta kun "3ssa päivässä ohi" antoi armeijalle käskyn hyökätä
Ukrainaa niin tilanne muuttui ICCpuuthinin käskystä ja sitte mentiin.
Hyvä että mentiin.
- Anonyymi
Arvostelijat ovat lytänneet kirjan, mutta ilmeisesti Suomesta löytyy paljon huonoa lukemista haluavia, koska kustantaja on jo maksanut suuret ennakot kirjan myyntituloista.
- Anonyymi
Kovin on ollut valikoiva muisti kirjaa kirjoittaessa. Tulee mieleen Uuno Turhapuro jonka muisti palautui pätkittäin.
- Anonyymi
Marinin hallituksen onnistumista arvioidaan vaihtelevasti; enemmistö suomalaisista piti hallituksen toimintaa onnistuneena (53–62 % riippuen mittauksesta), mutta toisaalta hallitus tunnetaan myös menojen kiristämisen sijaan veronkiristyksistä ja menokehysten ylittämisestä. Keskeisiin saavutuksiin kuuluivat muun muassa sosiaali- ja terveydenhuollon uudistus, hoitotakuun tiukentaminen ja aborttilain uudistus.
Positiiviset arviot ja saavutukset
Julkinen tuki: Suuri osa suomalaisista oli tyytyväinen hallituksen toimintaan, ja sen suosio oli korkeimmillaan koronakeväänä 2020.
Sote-uudistus: Hallitus toteutti sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksen, jolla tavoiteltiin nopeampaa hoitoon pääsyä ja parempia palveluita hyvinvointialueiden kautta.
Hoitotakuu: Uudistuksen myötä on otettu käyttöön hoitotakuu, joka pyrkii parantamaan kiireettömän hoidon saatavuutta.
Aborttilain uudistus: Raskaudenkeskeytyksen saaminen helpottui, ja 12. raskausviikkoon asti abortti edellyttäisi vain raskaana olevan omaa tahtoa.
Nato-jäsenyys: Suomesta tuli Naton täysjäsen 4. huhtikuuta 2023.
Kritiikki ja negatiiviset arviot
Talouspolitiikka: Hallitusta on kritisoitu siitä, ettei se mennyt meno-opeutuksiin, vaan päätyi sen sijaan kiristämään verotusta.
Menokehykset: Hallitus ylitti menokehykset useaan otteeseen ja joutui korottamaan niitä useasti.
Huonoimmat arvosanat: Arvioiden mukaan hallitus sai myös aiemmista mittauksista huonoimman arvosanan joulukuussa 2022, vaikka enemmistö edelleen piti sen toimintaa onnistuneena.- Anonyymi
Velkaa tuli meille 50.000.000.000e
2019 106 368 44,6 %
2020 124 833 52,8 %
2021 128 696 51,7 %
2022 141 628 53,2 %
2023 156 172 57,3 %
- Anonyymi
Sitä se vanhuus Sannallakin jo dementia teettää, muistaa vain hyvät parhaat asiat, näin katos vanhuus kultaa muistot.
Ei muista huonoja asiota enää. - Anonyymi
Marin ja näivistö kaksi Suomen tuhoajaa kansallis-sosialisteja molemmat. Sosialistit yrittävät kirjoissaan käätää tapahtuneet rikoksensa ja petoksensa .Naivia tälläinen kirjojejen välityksellä valehtelu. Marinin typeryys on kaikkien tiedossa, mutta se mikä sai näivistön radikalisoitumaan muutamassa kuukaudessa, Milemmat on sotahulluja kansallis-sosialistisen työväenpuolueen = natsien = lännen demokraattien vankkumattomia kannattajia /jäseniä.🤮🤮🤮🤮🤮🤮
- Anonyymi
Mitäs Fortumin tappiot Mariniin liittyy? Sipilän hallituksen aloittamasta rahantuhlauksestahan siinäkin oli kysymys.
- Anonyymi
Mitä se Aloittaja tollo siellä määkii. Miksi pitäisi se fortumin seikkailu oli aikaisempien hallitusten touhuja
- Anonyymi
Ei Uniperin juttua voi noin käsitellä.
- Anonyymi00027UUSI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2323384- 602925
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I262517Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk182482Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve761993Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851879Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191835Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911682Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691033