USA teki oikean ratkaisun ja ei hyväksynyt venäjän bulvaanien Gunvor kauppaa ja käytännössä se tarkoittaa sitä, että valot sammuu syrjäseudun tuulipukujen kokouspaikoilta ja parran päristäminen siirtyy ulkotiloihin.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/6cb3b6c5-20de-4651-aae5-44587b942e07
Syrjäseuduille kova takaisku, Toweri Petrol eli Teboil menossa kokonaan nurin.
14
97
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Ehtiköhän Tursu vielä tankata moskovan pakomatkaansa VKK käsikirjan mukaista löpöä? Tursun autossa on venäjän säädöt ja parempi länsimainen löpö ei toimi belarus-astetuksilla.
- AnonyymiUUSI
Ladojen kokoontumisajoissa mustat nauhat vasempaan käsivarteen, yrittäkää kerrankin kaikki kolme tulla paikalle.
- AnonyymiUUSI
Kyl olisi pitänyt antaa Gustaava -oilille tilaisuus
- AnonyymiUUSI
Valtaosa Teboil-asemista on kylmäasemia, joissa ei ole muita palveluja kuin polttoaineautomaatti. Nehän eivät ole erityisiä kokoontumispaikkoja.
Syrjäseutujen ylivoimaisesti suuri polttoaineen jakelija on ABC-ketju johtuen siitä, että se on S-ryhmän omistama. Jokaisen S-Marketin pihassa on polttoaineautomaatti, ellei kylässä satu olemaan erillinen ABC-kahvila. Varsinaisia huoltoasemiahan on nykyään harvassa. Taitaa lasinpesuneste olla ainoa autotarvike, jota ABC:n sisätilat myyvät.
S-ryhmä teki vuosikymmeniä yhteistyötä Shellin kanssa samalta pohjalta kuin nyt omistamassaan ABC:ssä. Suomen viimeisimmät Shell-asemat ovat siirtymässä tänä vuonna St 1 -ketjun haltuun. Esso hävisi Suomesta ja siirtyi St 1:lle jo vuosituhannen alkupuolella.
Kun Teboilkin nyt lopettaa, Suomessa ei taida toimia ABC:n, St 1:n lisäksi muita polttaineketjuja kuin Neste ja SEO. Vähiin on jäänyt kilpailu.- AnonyymiUUSI
Monelle Belarus ja Lada miehelle maaseudulla Teboil oli henkinen huoltoasema, heidän mielestä venäläisestä öljystä tehty löpö oli venäläisiin moottoriin sopivinta, molempien tuotannossa oli yhtä paljon väljyyttä. Moni vkklainen ei suostunut käymään kuin Teboil asemilla syömässä ja tankkaamassa uskollisen neuvostopelin. Karvahattu ja teryleenit yleensä asuna, ja tietysti kumiteräiset.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Monelle Belarus ja Lada miehelle maaseudulla Teboil oli henkinen huoltoasema, heidän mielestä venäläisestä öljystä tehty löpö oli venäläisiin moottoriin sopivinta, molempien tuotannossa oli yhtä paljon väljyyttä. Moni vkklainen ei suostunut käymään kuin Teboil asemilla syömässä ja tankkaamassa uskollisen neuvostopelin. Karvahattu ja teryleenit yleensä asuna, ja tietysti kumiteräiset.
Jos oli oikein vasemmistolainen, kävi tietenkin Finnoil-asemilla (aiemmin E-Öljyt). Finnoil lopetti toimintansa punapääoman konkurssin yhteydessä 1990-luvulla ja Finnoil-asemat osti Neste.
Nesteeseen muuten liitettiin tuohon aikaan myös kokoomuslainen Kesoilil ja Hankkijan kautta keskustalainen Union. Siitä lähtien suomalainen tankkaaja on ollut poliittisesti koditon. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Jos oli oikein vasemmistolainen, kävi tietenkin Finnoil-asemilla (aiemmin E-Öljyt). Finnoil lopetti toimintansa punapääoman konkurssin yhteydessä 1990-luvulla ja Finnoil-asemat osti Neste.
Nesteeseen muuten liitettiin tuohon aikaan myös kokoomuslainen Kesoilil ja Hankkijan kautta keskustalainen Union. Siitä lähtien suomalainen tankkaaja on ollut poliittisesti koditon.Muistaakseni SKP sijoitti varmoihin kohteisiin kuten ravihevosiin
- AnonyymiUUSI
Todella mahtavaa että amerikkalaisetkin tajusivat Lukoilin kauppojen taustalla häärivän”Putinin sätkynuken” eikä kauppaa hyväksytty. Nuo kaikki Teboilit ovat vaikeuksissa ja joutunevat lopettamaan. Ikäväähän tämä on yrittäjille, toivottavast heidän tilanteeseen löytyy jokin ratkaisu. Joka tapauksessa Teboileja ei enää tarvita rikastuttamaan Putiinin sotakassaa.
- AnonyymiUUSI
Oli putlerin porukoille kovat takaisku, mutta saavat mitä tilasivat.
- AnonyymiUUSI
Kekkosen aikaan kepulaiset luottivat Teboiliin kuin pässi suuriin sarviinsa, piti olla ikuinen ystävyys ja avunanto. Siksi todella moni keskustalainen alkoi neuvostohengessä Teboil yrittäjiksi ja nyt heidän elinkeino menee viemäristä alas, varsinkin syrjäseuduilla Teboil oli vahva ja MTK suositteli Teboilin käyttöä. Teboilin kyltit on kohta uusia Muumimukeja.
- AnonyymiUUSI
Laukeaako Ladan takuu, jos ei saa enää bensaa Teboililta?
- AnonyymiUUSI
Tuo ratkaisu oli erinomainen , nyt kannattaa seurata mitä venäläiset tekee omistamilleen kiinteistöille joita löytyy ympäri Suomen.
- AnonyymiUUSI
JUU, ja päättäjät ihmettelee, miksi Suomessa työttömyys lisääntyy ja alamäki vaan jyrkkenee, kehukaa vaan te hölmöt suursuomen rakentajien jälkeläisten päätöksiä.
- AnonyymiUUSI
Ja miten tämä liittyy Teboiliin?
Putinin politiikka on tuhonnut yhteistyön Suomen ja Venäjän välillä.
Trumpin pakotepolitiikka, johtuen Putinin vihamielisistä toimenpiteistä, on tuhonnut Suomen Teboilin.
Suomen Teboilin konkurssi ei isoa haittaa Suomessa aiheuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741