Mitä Gestapoa Rantanen suunnittelee?

Anonyymi-ap

"Hallitus suunnittelee poliisireservin perustamista. Sisäministeriö on lähettänyt esitysluonnoksen asiasta lausuntokierrokselle.

Suunniteltu reservi koostuisi 400–500 henkilöstä, jotka kutsuttaisiin apuun normaaliolojen vakavissa häiriötilanteissa, poikkeusoloissa ja puolustustilassa.

Reservi muodostuisi vapaaehtoisista poliisiopiskelijoista ja entisistä poliiseista. Reserviläisillä olisi poliisin toimivaltuudet, mutta opiskelijat käyttäisivät niitä vain vakinaisessa virassa olevan poliisin valvonnassa.

Reservin käyttökynnys olisi korkea. Päätöksen sen käyttöönotosta tekisi sisäministeri.

Samalla on suunnitteilla muutoksia poliisien koulutukseen. Uuden lain myötä poliisiopinnot voisi aloittaa myös henkilö, jolla on Poliisi­ammatti­korkeakoulun arvion mukaan riittävät tiedot ja taidot opintoja varten ja jolla olisi Suomessa saatu vähintään kolmen vuoden kokemus poliisina.

Lausuntokierros asiasta päättyy 22. joulukuuta 2025."

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011616355.html

Malli Trumpin ICE:stä? Odottaako hallitus poliittisten levottomuuksien kasvua? Pitäisikö vetää johtopäätöksiä Purran puoluekokouspuheesta 2023?

"Hyytävää luettavaa on puheen kohta, jossa Purra harmittelee, että demokraattisissa järjestelmissä valta voi vaihtua neljän vuoden välein, “mutta mikäli haluamme saattaa suomalaisen talouden terveelle uralle, enää niin ei voi tapahtua.” En halua lukea tätä suorana uhkauksena demokratialle, vaikka puhunkin Purran puheen fasistisista piirteistä. Niin hullu edes Riikka Purra ei voi olla?"

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/juhopahajoki/riikka-purran-fasistinen-rasistinen-ja-taivaanrantoja-maalaileva-puhe-tyhjaa-taynna/

Diktaattori Trumpin jalanjäljissäkö?

31

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poliisi VPK? Vapaa PoliisiKunta

    • Anonyymi

      Eikö rajavartiolaitos riitä?

    • Anonyymi

      Kelpuuttavatko Rantanen ja hallitus myös kaikki rikostuomitut poliisit tähän "reserviinsä"?

      • Anonyymi

        Pakko kelpuuttaa, koska miten muutoin siihen saataisiin persumielisiä poliiseja?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pakko kelpuuttaa, koska miten muutoin siihen saataisiin persumielisiä poliiseja?

        Pitääkö olla syyllistynyt vornasteluun että pääsee tähän persukestaappoon?


    • Anonyymi

      Pääsyn ehtona on persutoiminnassa mukanaolo? Siinä on vornasten ja packaleenin tapaisten mahdollisuus.
      Persujen ikioma omon joukko.

    • Anonyymi

      jos tulee suomeen näitä no go zone niin hyvä on varautua

    • Anonyymi

      Uusi Soldiers of Odin. Natsipartio.

    • Anonyymi

      Rantanen haluaa reserville ruskeat univormut rähinäremmillä varustettua, ja aseina patukat ja nyrkkiraudat.

    • Anonyymi

      Poliisiresrvistön suunnittelun taustalla on hallituksen halu turvata yhteiskuntarauha virallisen järjestysvallan horjuessa Suomessa. Yhteiskunnallisen tilanteen kärjistyessä poliisireservistöstä saadaan koottua puolivirallinen turvajärjestö, josta samalla tulee vihervasemmistolaisten järjestöjen vastajärjestö.

      • Anonyymi

        PS-Gestapo siis.


      • Anonyymi

        Rajataanko vihervasurit ulos porukasta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rajataanko vihervasurit ulos porukasta?

        Vielä kysytkin, ei kai nyt vihervasureita oteta äärioikeistolaisten poliisireserveihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vielä kysytkin, ei kai nyt vihervasureita oteta äärioikeistolaisten poliisireserveihin.

        Erikoista, ettei poliisien määrää voida yksinkertaisesti vain nostaa vaan perustetaan tällainen kähmäinen "kansalliskaarti".


    • Anonyymi

      Mitä tämä reservi kustantaa veronmaksajille? Luultavasti joukon varusteet ja harjoittelu maksaa jotain, vaikka käyttöä ei heille juurikaan ole.

      Mistä tuo raha otetaan? Tuskin ainakaan puoluetuista.

      • Anonyymi

        Ne seisoo kauppojen eteisissä keräysmukeineen kerjäämässä rahaa aseistuksensa ammuksiin ja muihin tuiki tarpeellisiin varusteisiin. Tai sitten Rantanen maksattaa poliisireserviläisten kulut valtion kassata.


    • Anonyymi
    • Suosittelen lämpimästi Gestapoa kaikille.
      - Sigmund Freud -
      ☠️⚡️⚡️✋️

      • Anonyymi

        Freud on kaikkien päävikaisten suuri esikuva.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Freud on kaikkien päävikaisten suuri esikuva.

        👍👍👍


    • Anonyymi

      Rantasen reservi käy pistämässä "kommunistien" painokoneet säpäleiksi, ja maalaa jokaisen maahanmuuttajan oveen varoituksen ettei kukaan "kantis" vahingossakaan avaa sitä ovea. Lopuksi se reservi kyyditsee itärajan taakse kaikki "kommunistit" laulaen miehekkäästi, "me suur Suomea teemme yhdessä näin ja menemme aina Uralille asti Marin miekan viitoittamana".

    • Anonyymi

      Jaa jaa, mutta onko demari piraattisomali?

      • Anonyymi

        Persupoju tahtoo aidon somalimiehen mustaa makiaa?


    • Anonyymi

      PS yrittää tehdä Suomesta fasistivaltiota. Kadut täyteen Soldiers on Odineja.

      • Anonyymi

        Miksi norjalais-mytologian hahmoja, me olemme Suomessa jonka kulttuuriperinnön mytologia löytyy Kalevalasta. Miksi persut kannattavat vieraita joukkoja maahamme, siis vale-persut, imperialistien jälkeläiset jotka pakkomielteisesti etsivät juuriaan.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Vetelin laulavat veljekset.


    • Anonyymi

      Reservi muodostuisi ääripersuista, hihamerkkinä tulisi olemaan hakaristi.

      • Anonyymi

        "Die fahne hoch............"


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8666
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      49
      4766
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4431
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2633
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      99
      1510
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1306
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1256
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1172
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1160
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1100
    Aihe