1. Listaamattomien yritysten osinkoveroedun (7,5% vero 150 000 euroon asti) poisto, verotuotto noin 800 - 1 000 miljoonaa euroa vuodessa.
2. Institutionaalisien sijoittajien 5% lähdevero, verotuotto noin 400 - 600 miljoonaa euroa vuodessa.
3. Yritysten yhteisöveroalen 20%:sta 18%:iin peruminen, verotuotto noin 800 - 850 miljoonaa euroa vuodessa.
4. Solidaarisuusveron alarajan palauttaminen Rinteen/Marinin hallituskauden 85 800 euroon 150 000 eurosta, verotuotto 60 miljoonaa euroa vuodessa.
5. Kaljaveroalen peruminen, verotuotto 25 miljoonaa euroa vuodessa.
6. yli 650 miljoonan euron Kelakorvausten pörriäisille antamisen sijaan sen laittaminen julkiseen terveydenhuoltoon.
7. Lisäksi yritystukien perkaus 500 - 1 000 miljoonaa euroa vuodessa.
2 585 - 3 535 miljoonaa euroa vuodessa eli 10 340 - 14 140 miljoonaa euroa hallituskauden aikana pelkkiä veroetuja ja turhia/haitallisia yritystukia poistaen + yli 650 miljoonaa euroa lisää julkiseen terveydenhuoltoon, joka A-studiossa viime viikolla vierailleen professorin mukaan riittäisi jukisen perusterveydenhuollon kuntoon saattamiseen.
Eikö OrpoPurralle kelpaa raha, jolla vähennetään velanottoa ilman köyhällistön kurjistamista? Arvovalinta!
Antti Lindtmanin menogiljotiini lähestyy
5
66
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Erinomainen lista vahvistaa valtion rahoituspohjaa!
- AnonyymiUUSI
Näin helpolla 10-15 miljardin euron sopeutukset 🙄
- AnonyymiUUSI
Se ei kata edes maahanmuuttajien suoraa rahatukea ja kustannuksiaan terveydenhoito,koulutua,oikeuslitoa,poliisi.
Eiköhän olisi paras,jos jokainen huolehtisi aivan itse elinkustannuksistaan.
Voitaisiin lakkauttaa koko Kela ja perusterveydenhuolto, Erikoisairaanhoitoon yksityislääkärien lähetteellä. Nuo on tyypillistä punavihreää suppeaa ja lyhytnäköistä taloushölmöilyä, joissa ei ajatella loppuun asti. Noilla päätöksillä valtio saisi todellakin lyhyellä aikavälillä lisää tuloja, mutta kokonaisuudesta puuttuu se oleellinen: riskit ja seuraukset lyhyellä ja pitkällä aikavälillä.
Otetaanpa aivot käyttöön:
𝟭. 𝗟𝗶𝘀𝘁𝗮𝗮𝗺𝗮𝘁𝘁𝗼𝗺𝗶𝗲𝗻 𝘆𝗿𝗶𝘁𝘆𝘀𝘁𝗲𝗻 𝗼𝘀𝗶𝗻𝗸𝗼𝘃𝗲𝗿𝗼𝗲𝗱𝘂𝗻 𝗽𝗼𝗶𝘀𝘁𝗮𝗺𝗶𝗻𝗲𝗻 (𝟳,𝟱% 𝘃𝗲𝗿𝗼 𝟭𝟱𝟬 𝟬𝟬𝟬 𝗲𝘂𝗿𝗼𝗼𝗻 𝗮𝘀𝘁𝗶).
𝗥𝗶𝘀𝗸𝗶𝘁/𝘀𝗲𝘂𝗿𝗮𝘂𝗸𝘀𝗲𝘁:
-- heikentää listaamattomien yritysten omistajien kannustimia sijoittaa ja kasvattaa yritystoimintaa.
-- vähentää yritysten halukkuutta jakaa osinkoja, mikä voi vaikuttaa sijoittajien kiinnostukseen ja yritysten investointikykyyn.
𝟮. 𝗜𝗻𝘀𝘁𝗶𝘁𝘂𝘁𝗶𝗼𝗻𝗮𝗮𝗹𝗶𝘀𝘁𝗲𝗻 𝘀𝗶𝗷𝗼𝗶𝘁𝘁𝗮𝗷𝗶𝗲𝗻 𝟱% 𝗹ä𝗵𝗱𝗲𝘃𝗲𝗿𝗼𝗻 𝗸ä𝘆𝘁𝘁öö𝗻𝗼𝘁𝘁𝗼:
𝗥𝗶𝘀𝗸𝗶𝘁/𝘀𝗲𝘂𝗿𝗮𝘂𝗸𝘀𝗲𝘁:
-- heikentää institutionaalisten sijoittajien tuottoja, mikä voi vähentää sijoituksia Suomen arvopaperimarkkinoilla.
-- heikentynyt sijoitajien kiinnostus voi nostaa pääoman hintaa ja huonontaa yritysten rahotusmahdollisuuksia.
𝟯. 𝗬𝗿𝗶𝘁𝘆𝘀𝘁𝗲𝗻 𝘆𝗵𝘁𝗲𝗶𝘀ö𝘃𝗲𝗿𝗼𝗮𝗹𝗲𝗻 𝗽𝗲𝗿𝘂𝗺𝗶𝗻𝗲𝗻 (𝟭𝟴% → 𝟮𝟬%):
𝗥𝗶𝘀𝗸𝗶𝘁/𝘀𝗲𝘂𝗿𝗮𝘂𝗸𝘀𝗲𝘁:
-- heikentää yritysten kilpailukykyä ja kasvunäkymiä, sillä korkeampi veroaste vähentää käytettävissä olevia voittoja investointeihin ja laajentumiseen.
-- korkeampi veroprosentti voi kannustaa yrityksiä verosuunnitteluun tai sijoittamisen siirtämiseen muualle.
𝟰. 𝗦𝗼𝗹𝗶𝗱𝗮𝗮𝗿𝗶𝘀𝘂𝘂𝘀𝘃𝗲𝗿𝗼𝗻 𝗮𝗹𝗮𝗿𝗮𝗷𝗮𝗻 𝗽𝗮𝗹𝗮𝘂𝘁𝘁𝗮𝗺𝗶𝗻𝗲𝗻 𝟴𝟱 𝟴𝟬𝟬 𝗲𝘂𝗿𝗼𝗼𝗻 𝟭𝟱𝟬 𝟬𝟬𝟬 𝗲𝘂𝗿𝗼𝘀𝘁𝗮:
𝗥𝗶𝘀𝗸𝗶𝘁/𝘀𝗲𝘂𝗿𝗮𝘂𝗸𝘀𝗲𝘁:
-- nostaa verorasitusta korkeemmille ansiotuloille, mikä voi vaikuttaa kannustimiin lisätulojen hankkimisessa.
-- aiheuttaa verosuunnittelua tai herkistää verotulojen vaihteluille.
𝟱. 𝗞𝗮𝗹𝗷𝗮𝘃𝗲𝗿𝗼𝗮𝗹𝗲𝗻 𝗽𝗲𝗿𝘂𝗺𝗶𝗻𝗲𝗻:
𝗥𝗶𝘀𝗸𝗶𝘁/𝘀𝗲𝘂𝗿𝗮𝘂𝗸𝘀𝗲𝘁:
-- nostaa alkoholin verotusta, mikä voi lisätä laittoman alkoholin kysyntää ja markkinoita ja lisätä kaljarallia.
-- vaikuttaa pienituloisiin kuluttajiin suhteellisesti enemmän.
𝟲. 𝗬𝗹𝗶 𝟲𝟱𝟬 𝗺𝗶𝗹𝗷𝗼𝗼𝗻𝗮𝗻 𝗲𝘂𝗿𝗼𝗻 𝗞𝗲𝗹𝗮𝗸𝗼𝗿𝘃𝗮𝘂𝘀𝘁𝗲𝗻 𝗽𝗮𝗹𝗮𝘂𝘁𝘁𝗮𝗺𝗶𝗻𝗲𝗻 𝗷𝘂𝗹𝗸𝗶𝘀𝗲𝗲𝗻 𝘁𝗲𝗿𝘃𝗲𝘆𝗱𝗲𝗻𝗵𝘂𝗼𝗹𝘁𝗼𝗼𝗻:
𝗥𝗶𝘀𝗸𝗶𝘁/𝘀𝗲𝘂𝗿𝗮𝘂𝗸𝘀𝗲𝘁:
-- kelakorvausten supistaminen vähentää yksityisten toimijoitten taloudellista kannustinta, mikä voi heikentää yksityisen terveydenhuollon tarjontaa.
-- julkisen sektorin kuormitus kasvaa ja heikentää terveydenhuollon palveluiden saatavuutta ja laatua.
𝟳. 𝗬𝗿𝗶𝘁𝘆𝘀𝘁𝘂𝗸𝗶𝗲𝗻 𝗽𝗲𝗿𝗸𝗮𝘂𝘀 (𝟱𝟬𝟬 - 𝟭𝟬𝟬𝟬 𝗺𝗶𝗹𝗷𝗼𝗼𝗻𝗮𝗮 𝗲𝘂𝗿𝗼𝗮):
𝗥𝗶𝘀𝗸𝗶𝘁/𝘀𝗲𝘂𝗿𝗮𝘂𝗸𝘀𝗲𝘁:
-- tukien leikkaukset voi vähentää tietyille aloille suunnattua kehittämis- ja investointitukea, mikä taas voi heikentää kilpailukykyä tai innovaatioita.
-- yritykset voi kokea epävarmuutta tukien muuttumisen vuoksi ja sekin voi mm. hidastaa investointeja.
Ei näin.
Vihervasemmistolaisella talous"ymmärryksellä" syntyy tilinpäätös, joka on pelkkä ideologinen ja epärealistinen toivomuslista. Voimme siis vain toivoa, että keskusta-oikeisto saa kansan silmät aukeamaan ja ymmärtämään, ettei vihervasemmistoa saa enää koskaan äänestää valtaan.
☝🙄- AnonyymiUUSI
Totta !
Kalliiksi tulee tämäkin vasemmiston "säästäminen"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1494019Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso153859Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani123042Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai663038Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1472595- 682462
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282193- 301559
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1121548Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es651370