Haluaisin tietää että mikä on muiden tuntipalkka? Ja haluaisin tietää, että onko tuntipalkalla joku raja, jonka alle tuntipalkka ei saa mennä? Mun tuntipalkka on 4,91 euroo ja must se on vähän liian vähän. Ko oon jostain viel saanu sellasseen kuvan että tuntipalkalla olisi raja jtn 5,5 euroo.. teen 8,5 tuntisii päivii ja untipalkka on must huono. Muitten mielipiteitä?
Tuntipalkkoja?
masentunut työläinen
2816266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Millähän alalla työskentelet? Palkat riippuu myös käytettävästä työehtosopimuksesta.
Suomen laki ei määrittele minimipalkkaa. Työehtosopimukset sen sijaan määrittelevät alan minimipalkan. Koska en tiedä mitä työehtosopimusta työnantajasi noudattaa, en voi tarkemmin kertoa millaisen palkan pitäisi olla. Työehtosopimus ilmenee työsopimuksesta, tai kysymällä henkilöstösihteeriltä.
Jos palkka- tai verokiemurat ihmetyttävät, kannattaa ottaa yhteyttä esim. palkanlaskijoihin. He osaavat yleensä auttaa.
kyllä tuo on tosi vähän. sain itse joskus samanlaista palkkaa. Onneksi otin vajaan kolmen vuoden osa-aikaisen työn jälkeen lopputilin. Nyt tuntioalkka on 7,85 ja nousee pian.
Itse tein siivousta 6,58€/h ja erosin tämän takia. Vasta jälkeenpäin selvisi, että palkan olisi tullut olla 8,23€/h. Sain takautuvasti tuon erotuksen, mutta ei silti paljon naurata - yrittivät perkeleet kusettaa!
Ota ihmeessä selvää oman alasi TESsistä ja jos saat liaan vähän palkkaa mieti tarkkaan miten asian hoidat.
..6,5€/h
..tuntipalkka 8,74 :) Olen hyvin tyytyväinen :) Mutta toisaalta ei ole ihan ensimmäinen työpaikka, aikoinaan tein töitä 6e pintaan...
Tuo ei ole TES:n mukainen, harvinaisen pieni se nimittäin olisi. Lue työsopimuksesta, mihin TES:iin tuo pohjautuu ja ota yhteys liittoon. SAK:lla on esimerkiksi ilmainen neuvontapuhelin numerossa 0800 179 279 (ma-pe 9-15).
Kaupanallalla harjoittelijan palkka on 6,67€/h, kolmantejavuonna 8,33€. Tyytyväinen olen kun ajatteee että lauantaina esim 4,98€/h 8,33€.
peruspalkkana 8,75 ja kun teen pääosin töitä öisin ja palkka on aina tupla 21-06 välisenä aikana, kuten kaikkialla leipomoalalla, niin suurin osa tunneista on lähes 18euroo. Kaks kertaa kuussa saan tehdä sunnuntain yötunnin 21-24 ja niistä saa kolminkertaista liksaa eli sit on jo lähellä 28euroo. Paras kesätyö ikinä vaikka yötyö epäsäännöllisine aikoineen onkin aika raskasta. Mut eka kesätyö josta jää kunnolla säästöön 4kk ajalta. Luultavasti saan jatkaa syksyllä viikonloppuhommia opintojen ohessa.
ekana kesänä, heti peruskoulun jälkeen ja ennen leipurilinjalle menoa palkka oli eräässä leipomossa 6,06€.. tyytyväinen olin.
9,38€/h
9,38 €/h
peruspalkka työajan tasauslisällä n. 6,70€/h
Mulla kesätöissä tuntipalkka 10,55e, ei ilta- tai yölisiä. Työ säännöllistä viikkotyötä, ei viikonloppuja eikä ylitöitä, liukuva työaika.
Tämä on toinen kesäni tällä työnantajalla, kokemusta täysin vastaavista töistä ei ole, samalla alalla olen ollut pari kesää aiemmin.
10 e. Säännöllistä päivätyötä toimistossa jo kolmas kesä menossa samassa toimistossa.
Mulla on 11,93 e/h, niin ja kuukausipalkka on bruttona yleensä n. 3000 e. Mut kylläpä siihen tuleekin ylkkää paiskittua!!!
Vuorotyölisät on jees... =)
Mulla 8 egee
Oon ollut paperitehtaalla kesätöissä siivoilemassa ja tuntipalkka reilut 12€, ihan jees...jää hyvin kesältä rahaa säästöön...
Graafinen suunnittelija, ammattikorkeakoulu-tutkinto, töissä samalla työnantajalla 2,5 vuotta.
Ja palkka on 8,90. Tätä varten sitten tuli kouluttauduttua.
Palkka kaksi euroa enemmän/h kuin sinulla ja viisi vuotta opintoja takana... Joitain edessä.
No en minä palkan takia kouluttautunutkaan.
niin onko kenelläkään mitään tietoo minkälainen tuntipalkka asfalttimiehenä olisi?
paska mää saan 11e/h
Todella pieneltä kuulostaa palkkasi. Jos tietäisi vielä mitä teet ja ikäsi? Mutta on tuo kyllä todella pieni. Pitäs olla ainaki 3-4e lisää tossa.
12e/h. feissausta:-------D
6, 61€ mulla... riittää ainaki omiin tarpeisiin.
Muistakaa nuoret, eti se palkka vaan oman alan kokemus! Se tulee monin kerroin takasin kun päsette oikeisiin töihin.
Muistakaa ihmiset katsoa päivämäärät, aloitusviesti on 7 vuotta vanha!
Ite sain tänä vuona kaupassa 7,12e/h.