Osaisiko kukaan kertoa tarkemmin, että mitä Työmarkkinatorin avoimien työpaikkojen ilmoituksissa mainittu "Aikapalkka" tarkoittaa?
Pikaisella googlettamisella saa vastaukseksi, että "Aikapalkka on palkkaustapa, jossa palkka määräytyy työhön käytetyn ajan, yleensä työtuntien, mukaan."
Kyseinen palkkaustapa on havaintojeni mukaan yleistynyt merkittävästi ja on toki ihanteellinen työnantajalle, mutta työntekijän kannalta aivan järjetön normaaliin kuukausipalkkaan verrattuna. Ei kukaan aikuinen ihminen voi perustaa talouttaan sellaisen ansiotyön varaan, jossa työtunteja voi olla kuukaudessa vain muutamia.
Kyseessä eivät ole pelkästään vuokratyöfirmojen työpaikat ja olen nähnyt jopa haettavan sijoitusneuvojaa vakituiseen työsuhteeseen aikapalkalla.
Kysymys aikapalkasta
9
257
Vastaukset
- Anonyymi
Tuntipalkka
- Anonyymi00002
Haalarihommissa ollessani jako oli selvä.
Työaika oli yleisen sopimuksen mukainen silloin 40 tuntia viikossa miinustettuna sopimusten mukaisilla työpäiväkohtaisilla vähennyksillä.
Korvaus tuntipalkkana.
Urakka-, suorituspalkka oli samalla työtuntijärjestelmällä maksettu, tulospohjaine palkka. - Anonyymi00003
Olisikohan kuvaamampi ilmaisu tuntimääräperusteinen aikapalkka?
Varsinkin palvelusektorille on syöpynyt sairaita ilmiötä joissa työtuntien määrät voivat nopeastikin vaihdella suuresti. Ko. alan ammattiliiton saada tolkkua ja kohtuutta menettelyyn!
Sanoo eläköitynyt työnanjan edustaja. - Anonyymi00004
Aikapalkka on palkkaustapa jossa kokonaisANSIO määräytyy sovitulla tuntipalkalla tehtyjen työtuntien määrän perusteella.
Usein sekoitetaan käsitteet palkka ja ansio.
Vaaditaan lyhyempää työaikaa entisellä palkalla vaikka tarkoitetaan entistä ansiota.- Anonyymi00005
Jotkin ajastaan jälkeen jääneet yritykset ja yrittäjät vielä vaatii tiettyä tuntimäärää tehdyiksi, ihan sama mitä niillä tunneilla sitten työntekijät tekee.
Modernit yritykset taasen penäävät tuloksen ja toiminnan perään, ei niinkään katsota kellosta montako tuntia on mennyt jos homma on tullut tehdyksi niin päivä on pulkassa. Seuraavana päivänä aloitetaan jo uusi homma, kun jälkeenjääneessä yrityksessä jatketaan sitä lapioon nojailua "eilisen" hommaa, saadaan helposti yhteen hommaan kulutettua 4-5 päivän tunnit. - Anonyymi00006
Miten niin sovitulla? Aikapalkka monessa työssä vaihtelee sen mukaan miten työntekijä on tunteja saanut. Ei suinkaan nolla-jotain, vko tai kk tarkoita että mistään olisi sovittu. Nollahan on nolla- ei mitään. Hyvällä tuurilla työtä voi olla täysaikaiseen asti.
- Anonyymi00007
Palkka / työtunti! Ansio muodostuu siitä miten paljon työtunteja kertyy.
Tuntipalkka on laskennan peruste. Ansiolla elämme. - Anonyymi00008
Aikapaljka, tuntipalkka. Sama kuin täysaikatyö tai nollasopimustyö tuntipalkalla tai jotain jonkun ja muun tuntimäärän välillä heiluvaa työaikaa.
Tarvittaessa kutsuttavat vielä päälle.
Tuurauksia ja työtä jota on jonkin asian verran mihin tarvitaan spukäsiä tai päitä. Tai molempia.
Tai vakituinen määrittelemätön vaihteleva työaika. Ja lähde vartin varoitusajalla lyhimmillään.
Kyllä nämä oikeaa työtä ovat, usein raskasta. Mutta ikinä et tiedä saatko kuukaudesta elämisen kulut, vai pitääkö hakea tukia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse464101SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2824034Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1373535Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky913504Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit282390Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv351849Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575641751- 371650
- 331578
- 971559