Mielenkiintoinen havainto koskien käytettyjä autoja. Vertailussa MB ja Volvot. Plug in Hybridi on ollut uutena kalliimpi, mutta jo viisivuotiaissa käytetyissä tilanne on päinvastainen, eli samoilla kilometreillä oleva pelkästään bensiini auto on huomattavasti ns. plugaria kalliiimpi ja ilmeisesti halutumpi. Onko näin että ostajat pelkäävät käytettyjen osalta hybridi akustojen ja sähkömoottorien erittäin kallista korjausta takuuajan päätyttyä vai mistä on kysymys.
Bensamoottiset viedään käsistä, käytetyt Plug in Hybridit myydään polkuhinnalla
11
198
Vastaukset
- Anonyymi
Dieslit on se huonoiten myyvä luokka koska ne pilattiin AdBlue vehkeillä.
Plug In hybridit kuluttaa akut nopeasti loppuun siksi niitä ei kannata käytettynä hankkia.
Kyllä sähköauto on se paras ostos nyt.- Anonyymi
Ei niitä dieseleitä pilattu ureasysteemillä. Se on jokaisen valmistajan oma valinta miten niihin päästörajoihin päästään.
Ei sitä urealitkua ole pakko käyttää. On muitakin tekniikoita, ne vaan on kalliita. Halpuutuskiimassa Sakumerkit meni siitä mistä aita on matalin.
- Anonyymi
Käytännössä kaikista Volvon pluggareista hajoaa sähkömoottorin alennusvaihde . Varaosahinta 6 tonnista ylöspäin mallista riippuen . Asennustyöt lisäksi .
- Anonyymi
En kyllä yhtään ihmettele. Useammaltakin suunnalta kuulunut huhuja mm. ruosteen raiskaamista nokka-akseleista n. 100 tkm ajetuissa plugareissa (useita merkkejä). Simo Lammikko varoittelee, että voi olla sekä akulla että polttomoottorilla käyttötunnit täynnä 150 tkm kohdalla. Vaikka plugarin akku on paljon pienempi kuin täysähköautossa, senkin uusiminen maksaa 5-numeroisen summan.
Ilmiselvästi polttomoottoria rasittaa pätkäkäyttö PALJON enemmän kuin jatkuva käynti eli voi kone olla kaputt jo 150 tkm kohdalla, vaikka se on ollut käynnissä vain osan matkaa. Näyttää jopa menevän niin, että kone kestää sitä huonommin, mitä enemmän ajettu sähköllä!
Plus kuluu se akkukin, jos maksimoidaan sähköllä ajetut kilometrit... eli pahimmillaan akku täydestä tyhjäksi aamuin illoin.
Tosi herkku myös tämä
- lähde sähkön voimin liikkelle pakkasella
- moottoritien rampissa kone alilämpöisenä käyntiin ja oikopäätä isolle teholle/kierroksille, kun pitää kiihdyttää eikä sähkömoottorissa riitä yksinään paukut tähän
Volvon ensimmäisessä plugarissa meni akun lämpötilaa säätäviä lämpöpumppuja kuin karkkia. Syyksi paljastui vääränlainen kylmäaine. Oli ihan tehtaan ohjeistukset pielessä....
...em tiimoilta tuli myös ilmi, ettei plugarilla ajeta, jos ilmastointi rikki. Äkkipäätä voisi kuvitella, ettei ilmastointilaitteen vika estä ajoa, mutta ilmastoinnin puute = akun lämmönhallinnan puute -> ilman akkua ei CO2 päästölupaukset toteudu (nooo, plugariella ne joka tapauksessa ylittyy 400 %) -> ei saa ajaa lainkaan.
Eli tuplatekniikka = 2x todennäköisyys jäädä tienposkeen. Ei niin, että on "varajarjestelmä" mukana.
No, samaa opettelua voi olla myös patterivatkaimien kanssa. Esim. just nyt näkyy olevan kinkkiautoilla haasteita siinä, toimiiko vai eikö toimi akun jäähdytys pakkasessa.
Lämpötilanhallinnan puutteet rasittavat akkua pahasti ja tämähän pahimmillaan johtaa siihen, että auto palaa soihtuna. Eikös Tampereella pysäköintihallissa roihunnut autokin ollut plugari? - Anonyymi
Vaikuttaa siis siltä, että paperilla plugari on hyvä ajatuksen tasolla, mutta nyt useamman vuoden kokemuksella plugareista kuuluu paljon ikäviä asioita. Jos järjellä miettii, on perus bensa, diesel tai aidosti sähköauto se paras vaihtoehto. Kokkolan Autohuollon videot Plug in hybrideistä puhuu omaa kieltään Mahtaako edes käytettyjen autojen myyjät ostaa vanhaa Plug in hybridiä omaan talliin - tuskin.
- Anonyymi
Se huonous on paljolti merkistä kiinni ja tietysti omasta ajoprofiilista. Toisille se sopii ja toisill ei.
Itselle sopii hyvin. Ajan kerran viikossa 200km päähän ja takasin. Muuten ajo on iltaisin suhteellisen lähellä kotia. Plugarin polttis käy kerran viikossa maantiellä 2x2.5h kerrallaan eli pysyy loistavassa kunnossa ja akku riittää kaikkeen muuhn ajoon. Kilometreistä 2/3 tulee bensalla joten akku kestänee johonkin 400tkm asti ja silloinhan Suomalainen auto keksimäärin on jo paalattuna.
- Anonyymi
Ainoat jotka toimii ja kestää on Lexuksen ja Tojotan plugarit. Muut paskaa.
- Anonyymi
Toyota ilmeisesti osaa hommansa, mutta totta on että plugarien hinnat rapisee kovaa vauhtia alaspäin vrt. tavallinen polttis. Ihmiset ei uskalla ostaa niitä paljon ajettuna. Jos varaus lähellä 70.% niin autoliikkeet ei ota niitä vaihdossa. Jesse Haapalaa varmasti moni plugari myyjä kiroaa, no hän puhuu rehellisesti plugareista
- Anonyymi
Suomalaisista 45% vastustaa sähköauton hankitaa täysillä, osa on epävarma ja vain pieni osa vannoo niiden nimeen. Täällä kylmässä pohjoisessa surkea-akkuiset puoliintuvan toimintamatkan sähköautot ovat marginaali kulkuväline.
- Anonyymi
Plugareita ilmeisesti ostetaan lähinnä leasing käyttöön lue työsuhde autoiksi jo pelkästään verotus syistä. Kun nämä 3 vuoden jälkeen tulevat jälleenmyyntiin harva näihin iskee kynsiään ja mikäli ostaa tulee hinnan tulee olla todella edullinen huomioiden hybrideihin liittyvän riskin. Tiesitkö, että suuri osa Euroopasta tuoduista käytetyistä autoista on pelkästään polttomoottorilla varustettuja, perusteita ei kannata ihmetellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.633776Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883159Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin812381Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141620Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701388- 921242
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä401172Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11011Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä551005- 47972