Ei juuri kukaan tule uskoon lahkojen/vast kokouksissa.
Olen käynyt lukuisissa eri helluntaiseurakuntien tilaisuuksiissa mutta kukaan ei ole tullut uskoon siellä.
** Uskoontulo Raamatussa **
"Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.”
Olen käynyt lukuisissa eri helluntaiseurakuntien tilaisuuksiissa mutta kukaan ei ole tullut uskoon siellä.
** Uskoontulo Raamatussa **
"Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.”
Vastaukset 34
Vanhimmat
Jaakobin kirje 4:14
Te, jotka ette tiedä, mitä huomenna tapahtuu; sillä mikä on teidän elämänne? Savu te olette, joka hetkisen näkyy ja sitten haihtuu —
Te olette savu joka haihtuu!
päpättimet ja aivopierut taas tupsuttaa... Eikö ole muuta tekemistä?
Millonkas lähtisit seuraaman Jeesusta, etkä leikkisi uskonasioilla
Mietihän aloittaja hieman, mistä yleensä puhut. Etkö yleensä käsitä, että työ on Herran ja Pyhä Henki tekee työtään. Käsitätkö yleensä, että vaikka tämä aika, otetaan esimerkki.
Itse Herra voi laittaa koko maailmaan lapun luukulle, eli aikajakson, ettei herätystä tehdä- Pyhän Hengen työnä missään, vaan on aikakausi- jossa ikäänkuin - mitään ei tapahdu. Ei se sinunkaan vänkäämisellä- aloittaja homma pelaa, että parempi pitää suukku pienellä- mennä rukouskammioon ja olla Ylimmäisen Papin edessä kysymässä aivan itsensä toimenkuvaa, eikä osoitella toisia.
Tuossa tein bataattikeiton jo aamuksi valmiiksi- siivosin hieman huushollia ja olen kymmeneltä hakemassa vanhuksia lepäämään ja syömään.
Sinun tavallasi- mitä teet? Jahkaatko vain yöllä tekstejä ja päivällä makaat toimettomana.
sekö on sinun agendasi? Ei hyvää päivää.... ei oooooooo herätystä....
No, miksi sitten palstalla vedät itseäsi. Itsein join kahvit ja valmistaudun aamuun, otan pienet nokkaunet vielä. Yleensä hieman yli viisituntia on yöunet, ei kerkiä pidempiä ottamaan, koska - denaripäiväpalkalla saa pusata oikein hyvillä mielin .. nytkin on kaksipäivää selvä tehtäväkuva, jos Herra suo ja keskiviikkona passaan taas pankkiasoille ihmistä ja kahta. mitä siihen lisää, en vielä tiedä.. mutta mennyt viikkokin on täysi tohina.
Yhtenä yönä nukuin melkein seitsemäntuntia. Se oli ruhtinaallista.
ei oooooo herätystä.... on sitä. mutta vahtaat väärällä puolen toria
Tääl joku sekoilee ja sekoittaa saatanasta , että uskontuloa on jotain Herätyksen kanssa , jolla on tarkoitus tehdä sekoilijat ja uskovaiset Puhtaat Herran Verestä joka tarjoa Oikea Herätys..
Ottiko kovin aloituksen Totuuden ?
Näin surullisesti on käynyt , senjälkeen kun Helluntailaiset ottivat vastaan uushengen Uuskarismaattisuudesta. Ei Jumala anna ketään tulla uskoon uuskarismaattisuuden. Ei tulee ketään uskoon Helluntaisuuksissa enää uuskarismaattisuuden kirouksen jälkeen. Ja raittiit Evankelistat ovat heitetty ulos lihallisesta seurakunnasta.
Kaikella on aikansa.
Jeesuksesta luemme mm, ja Hän ei tehnyt montakaan ihmetekoa jne... miksi ei, koska kansa oli epäuskon valinnut elämäntavakseen, ei Jeesus väkisten ketään pelasta.
ei edes luterilaista joka kuvittelee kasteen armon pelastavan hänet vaikka eläisi jumalattomasti ja palkkapappi siunaa taivaaseen.
mikäs on aloittajan huomio lutterin kirkon osalta, tuleeko paljon ihmisiä siellä uskoon, kerro?
Ei viime helluntaikokouksessa tullut ketään uskoon ja eikä uudestikastettu.
Menisot töihin vai eikö ole mitään osaamista, tyhjäntoimitus foorumilla kertoo vähän siitä.
..uudestikastettu, kuules miksi et lue raamatusta ketä siellä kastettiin miksi ja milloin !?
Mikä siinä on niin vaikeaa jos osaat ajaa pyörällä ja lukea asia selviää varttitunnissa ok !
vanhus taas vikisee
menis töihin
Aikansa kaikella. https://keskustelu.suomi24.fi/t/13705794/sanan-ja-saarnamiehen-suhde
No kerro OMASTA uskostasi ? Montako sairasta paransit viime viikolla ? Kerro, anna tulla vaan.
Tuli hiljaisuus. Vadför ????????
Helluntailaisuudessa haetaan uskonnollisia henkilökohtaisia kokemuksia ja henkikasteita hurmahengessä.
Uskonnollisten kokemusten ja mielenterveyden yhteys
Haitalliset selitysmallit: Joissakin tapauksissa uskonnollisia selitysmalleja (kuten demonien riivausta) saatetaan käyttää yhdistämään uskonnollisia kokemuksia mielenterveyden ongelmiin, kuten skitsofreniaan tai masennukseen.
Lääketieteellisen avun laiminlyönti: Tällaiset selitysmallit voivat haitata asianmukaisen lääketieteellisen avun hakemista ja hoitoa.
Hyödyllinen keskustelu: Potilaille voi olla hyödyllistä keskustella paitsi lääketieteellisten ammattilaisten, myös valistuneiden teologien kanssa.
Kyllä Luther laittaisi uskoontulleet ojennukseen:
: ”Myös kapinallinen ihminen, josta sellaista voidaan todistaa, on jo Jumalan ja" keisarin pannassa, niin että se tekee oikein ja hyvin, joka ensimmäisenä sellaisen tappaa. Sillä itse kukin ihminen on sekä ylituomari että pyöveli, kun on kysymyksessä julkinen kapinannostaja,.. Sen tähden on nyt iskettävä, kuristettava ja pistettävä kuoliaaksi – salaa ja julkisesti – kuka vain osaa, ja ajateltava, että ei voi olla toista sen myrkyllisempää, vahingollisempaa, saatanallisempaa kuin kapinallinen ihminen; niin kuin lyödään kuoliaaksi hullu koira: ellet sinä tapa (häntä), niin hän tappaa sinut ja koko maan sinun kanssasi."
Reformaation isät Martti Luther ja Philip Melanchthon antoivat arvovaltansa ja teologisen tukensa vainoille ja väkivallalle puheillaan ja kirjoituksillaan. Dokumentit osoittavat, että Luther ja Melanchthon antoivat useita jyrkkiä ja väkivallan sallivia lausuntoja uudestikastajista. He eivät pelkästään hyväksyneet ihmisten vainoamista ja heihin kohdistettua fyysistä väkivaltaa, vaan jopa kannustivat vallanpitäjiä siihen sekä maallisin että teologisin perustein.
Silloinen maallinen hallinto käytti arvovaltaisten kirkonmiesten tuomitsevia puheita ja kirjallisia lausuntoja hyväksi uudestikastajiin kohdistamansa vainon legitiimeinä perusteluina. Keisarikunnassa laadittiin uskonpuhdistajien tukemana laki, joka mahdollisti vainoamisen ”laillisesti”.
Luther joutui ottamaan kantaa anabaptisteiksi nimitettyjen kristittyjen tappamiseen vuonna 1527. Hän antoi suostumuksensa laille ja kuolemantuomioille, vaikka tapahtumia hänen omien sanojensa mukaan olikin ”kauheaa katsella”.
Kyllä parhami tiesi miten tehdään lapsityötä
Olisikohan suurin totuus uskoon tulemattomuudessa siinä, ettei seurakunnissa enää edes kysytä sitä, että haluaako joku syntinen tulla uskoon ja lähteä Jeesusta seuraamaan.
Ja syynä voi myös olla tällainen faktatotuus, etteivät seurakunnat edes halua ottaa lisää jäseniä yhteisöihinsä, kun on työttömyyden aiheuttamaa köyhyyttä kansalaisissa.
Toivoisin, että myös pakkovauvakastettujen tilaisuuksissa tulisi ihmisiä uskoon.
Useamman kerran kylvetetty herjaa uskovia pakkovauvakastetuiksi koska vihaa niitä
Toivoisin että se lopettaisi tuon jatkuvan haukkumisen mutta ei...
Toivoisin, että pakkovauvakastetut eivät tulisi tänne rienaamaan helluntailaisia! Mikä teitä riivaa?
Kun helluntailaisten palautteita lukee, niin huomaa kuinka saastainen uskonto luterilaisuus on!
Sinähän täällä rienaaat Jeesuksen omia
Miksi te tulette lut foorumille haukkumaan uskovia?
Luteril uskovat mahtuvat pariin nysseen, ei heitä missään ole eli vaikeaa haukkua vaikka haluaisi.
Huom! Pakkovauvakastettu tämä on helluntailaisten keskustelupalsta!
Te pakkovauvakastetut teette suurimman osan aloituksista. Onko tilanne toisin päin teidän keskustelupalstalla?
Kävin katsomassa luterilaisten keskestelupalstaa.
Eka sivulla ei ollut yhtään helluntailaisen tekemää aloitusta! Täällä puolet aloituksista on pakkovauvakastettujen tekemiä!
Mikä teitä pakkovauvakastettuja riivaa?
Valehtelun sakramenttikö?
Useamman kerran kylvetetty lastenraiskaaja jatkaa herjaamistaan. Luterilaisuus foorumi on täynnä helluntailaisten kirjoituksia, katsopa vaikka niitä viestejä jotka on kirjoitettu neljäl tä yöllä!!!!
Onko sokeus usemman kerran kylvetetyn pedon seurakuntajärjestys?
Tämä ei ole helluntailaisten palsta vaan helluntailaisuus-palsta. Jostain syystä helluntailaiset itse puhuvat täällä luterilaisuudesta vaikka tämä ei ole se palsta
Tässä on esimerkki pakkovauvakastettujen huonosta sanomasta.
Tuo on todiste siitä että usemman kerran kyletetty on pedofiili
Reformaation isät Martti Luther ja Philip Melanchthon antoivat arvovaltansa ja teologisen tukensa vainoille ja väkivallalle puheillaan ja kirjoituksillaan. Dokumentit osoittavat, että Luther ja Melanchthon antoivat useita jyrkkiä ja väkivallan sallivia lausuntoja uudestikastajista. He eivät pelkästään hyväksyneet ihmisten vainoamista ja heihin kohdistettua fyysistä väkivaltaa, vaan jopa kannustivat vallanpitäjiä siihen sekä maallisin että teologisin perustein.
Silloinen maallinen hallinto käytti arvovaltaisten kirkonmiesten tuomitsevia puheita ja kirjallisia lausuntoja hyväksi uudestikastajiin kohdistamansa vainon legitiimeinä perusteluina. Keisarikunnassa laadittiin uskonpuhdistajien tukemana laki, joka mahdollisti vainoamisen ”laillisesti”.
Luther joutui ottamaan kantaa anabaptisteiksi nimitettyjen kristittyjen tappamiseen vuonna 1527. Hän antoi suostumuksensa laille ja kuolemantuomioille, vaikka tapahtumia hänen omien sanojensa mukaan olikin ”kauheaa katsella”.
Ropakantaa. Lutteri ol hyvä mies!😇👍🇩🇪
Hellareilla on ylimielisyys vikaa, luulevat etteivät Suomen lait koske heitä. Kokemusta on enkä halua olla hellareiden kanssa missään tekemisissä.
Niitä on kaikkialla, etvoi mennä ulos pysy sisällä!
Ruokarobottikin voi olla helluntail tekemä ja lataama !
Niitä voi plla piilossa robotin allakin !