Ukraina on samassa jostakin lujasti fyrkkaa...!

Se on tilaamassa Ranskalta 100 kpl Dassault Rafale hävittäjää ja lisäksi aikamoisen määrän sotarautaa; tykistöä, ohjuksia, ilmatorjuntapatteristoa ja sen sellaista... 😊
14134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Euroopalla on Venäjän löysää rahaa 140 miljardia.

Se annetaan Ukrainalle ja vielä jää rahaa yli joulukoristeisiinkin....

Äänestä
  • Se ei onnistu tai Sicron ottaa haltuunsa . Rosvo PÄÄLLIKKÖ Stuhvelo

    Äänestä

Ukraina suunnittelee 250 eurooppalaisen hävittäjän hankkimista.

Tuon sadan lisäksi tulee 150 Jas Gripen- häv ittäjää Ruotsilta.

Äänestä
  • 200 on jo tuhottu SU 35 S Lentäjä . 200 Km säde . Terve Tuloa

    Äänestä

Suomalaiset maksaa puolet . Pillu Purra

Äänestä

Hieno uutinen, jos toteutuu. Mutta, miksi nuoret urainalaismiehet ovat Suomessa raksoilla ja metsänraivauksissa? Suomen sodissa oli fyysisesti ja mentaalisesti paras aines juoksuhaudoissa. Eli nuoret miehet. Nyt Ukrainassa taistelevat 40-70-vuotiaat. Mitä vi***a?

Äänestä
  • Ne ovat Venäjän Ukria . Terve Tuloa . Stup

    Äänestä

  • On Ukrainan oma asia miten armeijansa järjestelee! Puolustun on sentään kestänyt jo 3 v 9 kk!

    Äänestä

EU:n veronkierto kuriin, niin verotuloja saadaan vuosittain noin 1 000 miljardia euroa lisää EU-maiden hyödyksi mm. puolustukseen kuntoon saattamiseksi ja Ukrainan puolustuksen sekä infran tukemiseksi.
Massiivinen veronkierto on pääosin rikkaiden pyörittämää, joten kukaan ei kärsi tämän 1 000 000 000 000 lisäeuron saamisesta hyötykäyttöön.

Äänestä

Ei Nato-suomen jhallituksellakaan ollut varoja F-35 mölllinkauppoihin, mutta velalla ne väkisin ostettiin ja kansa käsrsii ja maksaa.

Äänestä
  • Ja aiheesta ostettiin kun on on sotakiimainen Venäjä vieressä! Unohdat syyn ja seuraukset!?

    Äänestä

Vain norsu ja Venäjän kansa kärsii, ei suomalaiset.

Paitsi kelatiltuloiset.

Äänestä

Suomi muuten valmistaa osiakin F-35 koneisiin

Patria valmistaa F-35-hävittäjien eturunkoja.
Lisäksi tuotantoon kuuluu laskutelineluukkuja.
Patria kokoaa ja huoltaa F135-moottoreita Nokian Linnavuoressa.

Valmistetut osat menevät sekä Suomen Ilmavoimien omiin hävittäjiin että muiden maiden F-35-koneisiin osana Lockheed Martinin globaalia toimitusketjua.

Tuotannon on määrä alkaa vuoden 2026 alussa, ja suunnitelmana on valmistaa 400 osakokonaisuutta vuoteen 2040 mennessä.

Tiltu unohtaa aina nämä pikkujutskat....

Äänestä

Velaksi Ukraina aseita ostaa ja sitten kun se antautuu ehdoitta ja ZelensKYYn regime on nussinut valtion kassan paetessaan, niin Ukraina todetaan varattomaksi ja velat tulee rahaa jakaneiden valytioiden veronmaksajien maksettavaksi, ei siis Stubbien ja Nalle Wahlroosien.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ViktorAtaman kirjoitti:

Se on tilaamassa Ranskalta 100 kpl Dassault Rafale hävittäjää ja lisäksi aikamoisen määrän sotarautaa; tykistöä, ohjuksia, ilmatorjuntapatteristoa ja sen sellaista... 😊

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu