Onko pastoreiden käytännössä pakko maksaa kymmenykset?

Anonyymi-ap

Onko pastoreiden käytännössä pakko maksaa kymmenykset, vaikka Paavalin mukaan kukin antakoon vapaaehtoisesti haluamansa (itse valitsemansa) määrän evankeliumin levittämisen tukemiseen. Iloista antajaa Jumala rakastaa.

Tietysti he palauttavat kymmenyksiä oikeasti itselleen siinä käytännössä, mutta eikö tuo ole Paavalille vastenmielistä ”kymmenyspakotusta”, jos se on millään tavalla työpaikan ehto?

Alkuseurakunnissa ei kerätty kymmenyksiä, vaan kaikki oli yhteistä ja kukin antoi haluamansa määrän 0-100 %.

6

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole pakko.
      Meillä adventtikirkossa on laitettu 10% pastorin palkkaan lisää, jolloin kymmenykset luokitellaan vähennyskelpoiseksi kuluksi, koska olemme säätiöittäneet lähes kaiken toimintamme Oskar Salosen säätiöstä saamamme opetuksen ja kokemuksen mukaan.
      Palkka meillä on luonnollisesti jo muutenkin niin hulppea, koska aivopesty seurakuntarahavas sen kaiken maksaa.

      • Anonyymi00003

        Jäsenet elää usein kädestä suuhun, kun pastoristo elää leveästi.


      • Anonyymi00004

        Kyllä sen rahvaan pitääkin maksaa, koska he kuluttavat pari tuntia viikossa kirkon penkkejä ja meidän pastoreiden tulee väkisin hymyillä heille kirkkosalin eteisessä, jos nyt olemme paikalla, vaikka tekisi mieli tehdä ihan päinvastoin. Jos kaikki seurakuntalaiset maksaisivat kiltisti kymmenykset, niin me voisimme tuplata palkkamme ja siihen meidän pitää pyrkiä, koska millään muulla kuin rahalla ja maallisella hyvällä ei ole väliä.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Kyllä sen rahvaan pitääkin maksaa, koska he kuluttavat pari tuntia viikossa kirkon penkkejä ja meidän pastoreiden tulee väkisin hymyillä heille kirkkosalin eteisessä, jos nyt olemme paikalla, vaikka tekisi mieli tehdä ihan päinvastoin. Jos kaikki seurakuntalaiset maksaisivat kiltisti kymmenykset, niin me voisimme tuplata palkkamme ja siihen meidän pitää pyrkiä, koska millään muulla kuin rahalla ja maallisella hyvällä ei ole väliä.

        Noo se on sinun näkemys, onko se totta on toinen asia.


    • Anonyymi

      Mitäs lottoat?


      Itse en maksa millekään lahkolle kymmenyksiä.

    • Anonyymi00008

      Saisiko kenkää?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2576
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      96
      1574
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1495
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      976
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      41
      872
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      114
      860
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe