Heips! Tarkoitus ei ole mollata Atkinsia (sanon tämän heti aluksi, että en saa vihasia vastauksia viestiini). Minä kokeilin Atkinsindieettiä kaksi viikkoa ja tuloksena oli hormoniepätasapaino (15 pv kestävät menkat keskellä pilleriliuskaa!). Lääkäri totesi syyksi elimistölle aiheutuneen liian kovan stressin Atkinsin dieetin takia. Harmittaa, koska dieetti toimi kohdallani ( 7kiloa tippui), mutta enään en uskalla sitä koittaa. Tämä vain tiedoksi niille, jotka miettivät ryhtyäkö Atkinsille vai ei. Pakko myöntää, että ei tuokaan dieetti täysin riskitön ole. Siispä pitäkää huolta veriarvoistanne ja muusta terveydestä myös laikkarin aikana!!! :)
naisille!
kokeillut
51036
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siis mikä siinä dieetissä oli se, mikä aiheutti stressiä elimistöllesi?
Heips! Taisi olla se, että siirryin liian rajusti proteiinipitoiseen ruokaan. Noudatin Atkinsia sillä alle 20gr/päivä hiilareita ohjeella. Mutta en ollut lukenut mistään, että dieettiin tulisi siityä PIKKU HILJAA. Eikä mokoma suoraan sanottuna ikinä mielessäni käynyt. Syöhän sitä ihminen lihaa perhana päivittäin, kuitenkin! Kukaan ei missään varoita/kerro/tuo esille tuota pikku seikkaa vhh-dieettiin asteittain siirtymisestä. Pillereitä olen syönyt yli kaksi vuotta, joten tuskinpa tätä hormonijuttua muuten olisi tullut kuin dieetin seurauksena. Mutta ihan selvää pässinlihaahaan se on, että ihmisen elimistölle tuottaa stressiä kaikenlaiset asiat (lämpötila, virukset., bakteerit, jännitys, pelko jne.) Kun stressi on liian suuri, puolustautuminen näkyy muutenkin kuin hiloiluna tai punasina poskina.
Uskomatonta!!!!!
E-pillerit ovat sekoittaneet hormonitasapainosi ja syytät siitä vähähiilihydraattista ruokavaliota. Elimistösi stressi johtuu keinohormoneista ei ravinnosta. Lopeta siis pillerit, niin voit syödä terveellisesti. Ehkä kannattaisi muutenkin tutustua E-pillereiden sivuvaikutuksiin, niin kauan kun et ole vielä saanut syöpää tai veritulppaa.
En minä mitään hauku, kuten sanoin. Parempi tuoda asia julki, ettei kenellekään muulle käy samoin. Ei ole kivaa, kun ei tiedä mikä omassa elimistössä mättää! Kukaan EI sitä paitsi voi varmaksi todeta, että tuo johtu dieetistä, mutta kohdallani se oli todennäköisin syy! Olen syönyt pillereitä kohta kolme vuotta ja aina kaikki on ollut hyvin. Usko pois, niin ei ollut kiva maata pöydällä kohdun ultrassa, otattaa papa, klamydia ja raskaustesti. Kyllä sitä sitten lopuksi olikin hirmu ONNELLINEN kun tohtori totesi, että kaikki on hyvin. Kohtuuttoman vuodon aiheuttaja olikin stressi, johon elimistö reagoi (vähän hiilareita ja nopeaa energiaa). Me ihmiset ollaan erilaisia ja toiset vaan reagoi enemmän elimistöllään pikku muutoksiin (ja tämä dieetti on kyllä aika iso muutos).
Itse en ole nainen, joten noita asioita en voi ymmärtää.
Mutta, oliko teillä tarkemmin juttua sen lääkärin kanssa miksi näin kävi?
Oliko kenties juttua siitä, että miten kävisi jos siirtyisi hitaasti VHH ruokavalioon? Silloinhan keholla olisi aikaa tottua muutokseen. (eihän kasvissyöjällekkään käy hyvin, kun yhtäkkiä aloittaakin pihvien syömisen)