Sähköautoja on myyty miljoona vajaassa vuodessa.
Vielä on matka täyssähköön.
Euroopan liki 300 miljoonaa sähköautoa pitää korvata ja aikaa kuluu tuolla tahdilla.
JO 25 vuosituhannessa kaikki on korvattu sähköisillä kulkimilla.
Suomessa 4 000 000 polttisautoa korvautuu nykyisillä myyntimäärillä ja sähköauto on kaikilla jo 200 vuoden kuluttua siis vuonna 2225.
Sähköautojen myynti, jäitä hattuun
8
102
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä sinä sait tuon 4 miljoonaa Suomessa? Suomessa on liikenteessä alle 2,8 miljoonaa henkilöautoa. Vaikka mukaan laskettaisiin vielä rekat, pakettiautot ja bussit niin silti ei päästäisi lähellekään 4 miljoonaa.
- Anonyymi
Saahan hän tuollaistakin kuvitella, luulla ja uskoa. Tiedoksi siitä ei ole.
- Anonyymi
Kaikki on pelkkää kuvitelmaa, luuloa ja uskoa.
- Anonyymi
Jonkin ajan kuluttua näemme lööppejä josa itketään patterin vaihdon kalleutta, patteriauton elinkaari on rinnastettavissa patterikäyttöiseen pölynimuriin.
- Anonyymi
Älä kirjoita kuvitelmia vaan tietoa.
Vantaalainen taksiyrittäjä Ari Nyyssönen ajoi Teslallaan 744 000 kilometriä. Jättiremontit toi vasta 600 000 kilometrin rajapyykki. ”Huoltoväli” on nyt 100 000 kilometriä: ”En mielelläni enää vaihtaisi polttomoottoriautoon.”
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/a/eba96120-d695-44a2-b9bf-cfc38506b13d - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä kirjoita kuvitelmia vaan tietoa.
Vantaalainen taksiyrittäjä Ari Nyyssönen ajoi Teslallaan 744 000 kilometriä. Jättiremontit toi vasta 600 000 kilometrin rajapyykki. ”Huoltoväli” on nyt 100 000 kilometriä: ”En mielelläni enää vaihtaisi polttomoottoriautoon.”
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/a/eba96120-d695-44a2-b9bf-cfc38506b13dEn pääse tuota lukemaan, mutta paljonko tuota on matkalla korjailtu, eli koko huolto ja korjaus historia olisi kiva nähdä. Paljonko tuo jätti remontti maksoi ja mitä siinä tehtiin.
- Anonyymi
😂🤣🤣🤣🤣 Suomessa 4 miljoonaa polttista????
- Anonyymi
Suomessa on 7,3 miljoonaa ajoneuvoa.
Liikennekäytössä 5,2 mijoonaa ajoneuvoa.
Joista 2,8 miljoonaa henkilöautoa.
Sähköautoja 154 000 täyssähköautoa.
Ladattavia 167 000 .
Polttomoottoriautoja on kaikkiaaan 2 800 000-154 000 = 2 650 000
Liikennekäytössä olevat henkilöpolttomoottoriautoja on 2,6 miljoonaa
Polttomoottoriajoneuvoja on 5,050 miljoonaa
Sähköautoja on siis vain 154 000 !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1443903Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville623541Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122874Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152454- 1722113
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa311536Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka481439- 541262
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161043Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1101033