Peräti 735 hyvässä kunnossa olevaa raakku ja suojelutoimet aloitetaan välittömästi. Metsäkoneet joen lähistöllä tullaan kieltämään täysin. Pelastetaan vielä jäljellä olevat kepuloisten tuhon jäljiltä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011646529.html
Lapista löydetty suunnattoman arvokas uusi jokisimpukka eli raakku populaatio!
10
99
Vastaukset
- Anonyymi
Toivottavasti suojelutoimet tehdään nopeasti ja tehokkaasti.
- Anonyymi
Toivottavasti eivät kerro tarkempaa sijaintia, siellä on kepun tuhopartio hetkessä liikkeellä.
- Anonyymi
Asiahan on juuri päinvastoin. Suomussalmella ei olisi tapahtunut 2024 katastrofia, mikäli hakkuu-urakoitsija olisi tiennyt raakuista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asiahan on juuri päinvastoin. Suomussalmella ei olisi tapahtunut 2024 katastrofia, mikäli hakkuu-urakoitsija olisi tiennyt raakuista.
Et Kapi ymmärrä koko asiaa. HO HOO, HO HOO! Yläjuoksulla on edelleen simpukoita, jotka voivat erittäin hyvin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asiahan on juuri päinvastoin. Suomussalmella ei olisi tapahtunut 2024 katastrofia, mikäli hakkuu-urakoitsija olisi tiennyt raakuista.
Oli harvinaisen osaamaton ja tyhmä kepulainen hakkuu-urakoitsija, voi olla nyt jo konkassa.
- Anonyymi
Suojelupäätös on jo tulossa, asettavat ensin väliaikaiseen suojeluun ja sitten se pysyvä suojelu. Kepuja kyrsii.
- Anonyymi
Simpukoitten arvo on kirjattava suomen talouden nettovarallisuuteen, niin voimme laskea kätevästi velkaantumisen astetta.
- Anonyymi
Talvivaaraa unohtamatta.
- Anonyymi
Ja soiden raiskaamista ja maatalouden valumia vesistöön, maatalous on pahin vesistöjen saastuttaja.
- Anonyymi
Suojelupäätös simpukoista,mutta missä niitä suojellaan kun alue salataan?vai seisooko siellä eloapinat vartiossa ympäri vuorokausia,tietysti piilossa nekin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1772547Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki72291Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562100- 1062020
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702014Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen341989Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la621337- 1251175
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241087- 55968