Mediaanitulo eli keskitulo on 3611 euroa/kk. Keskimääräinen kirkollisvero on 1,7 %. Siitä seuraa, että keskimääräinen kirkollisvero on 50å euroa vuodessa. Hiton iso jäsenmaksu! Mistä? Voit uskoa tsi olla uskomatta ilman kirkkoakin. Voit antaa koko summan hyväntekeväisyyteen (eikä pappien palkkoihin).
Kirkollisvero keskimäärin 50å euroa
15
212
Vastaukset
- Anonyymi
Siis 500 euroa. Palkansaajille ja eläkeläisille. Pääomatuloista ei makseta kirkollisveroa. Kirkko ei valita, koska systeemi tuottaa 100å miljoonaa eli miljardin.
- Anonyymi
Kuntaverotuksen ansiotulovähennyksen poisto toi oheisvahinkona 5å miljoonaa euroa eli 5 prosentin tasokorotuksen. Siksi nyt vain 12 seurakuntaa nostaa kirkollisveroprosenttia. Tulot nousevat aika mukavasti tuo ilmaisen 5 prosentin vuoksi.
- Anonyymi
On se perun iso jäsenmaksu.
- Anonyymi
Täysin vapaaehtoinen maksu.
Ette uskalla erota ev.lut kirkosta. Jos perhe on hihhuli perhe pakko olla kirkossa.
- Anonyymi
älä puhu paskaa se oli jo muutaman kympin peruspäivärahalla , silloin kun kuuluin kirkkoon
- Anonyymi
Voi huoh, mietippä laskujasi vähän uudelleen. Ensinnä, mediaanisi vaikuttaisi olevan kokoaikaisten palkansaajien mediaani. Eikö kirkkoon kuulu eläkeläisiä, osa-aikaisia tai työttömiä?
Lisäksi se, että käytät mediaanituloa.
Ja ilmeisesti vieläpä kirkollisveroprosenttien keskiarvoa.
Ei näin.- Anonyymi
Muutama vuosi sitten kirkko ilmoitti keskimääräiseksi summaks (siis niille jotk maksoivat, ei per jäsen) n. 430€ vuodessa.
Sen jälkeen verotuspohjan muutokset ovat nostaneet maksuja, vaikka kirkollisvero% olisi muuttumaton.
Ei tuo 500€ vuodessa voi olla kaukana todellisuudesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muutama vuosi sitten kirkko ilmoitti keskimääräiseksi summaks (siis niille jotk maksoivat, ei per jäsen) n. 430€ vuodessa.
Sen jälkeen verotuspohjan muutokset ovat nostaneet maksuja, vaikka kirkollisvero% olisi muuttumaton.
Ei tuo 500€ vuodessa voi olla kaukana todellisuudesta.Miten tämä liittyy keskimääräiseen kirkollisveroon? Aloituksessa nimenomaan oli kyse tästä.
En jaksa kaivaa tarkkoja lukuja mutta kirkollisveron vuotuinen tuotto on tainnut pyöriä miljardin euron paikkeilla ja jäsenmäärä 3,5 miljoonan paikkeilla. Joten noilla luvuilla keskimääräinen kirkollisvero on noin 300e/jäsen.
Puhutaan asioista niiden oikeilla nimillä, kiitos. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten tämä liittyy keskimääräiseen kirkollisveroon? Aloituksessa nimenomaan oli kyse tästä.
En jaksa kaivaa tarkkoja lukuja mutta kirkollisveron vuotuinen tuotto on tainnut pyöriä miljardin euron paikkeilla ja jäsenmäärä 3,5 miljoonan paikkeilla. Joten noilla luvuilla keskimääräinen kirkollisvero on noin 300e/jäsen.
Puhutaan asioista niiden oikeilla nimillä, kiitos.Niin, nimenomaan KIRKOLLISVEROA MAKSAVAT, maksavat keskimäärin n. 500€ vuodessa.
Kirkon jäseninä on vaikka kuinka monta, jotka eivät maksa centtiäkään kirkolliveroa.
Olisit lukenut tarkemmin!
- Anonyymi
Eroa ja erottakaa lapsennekin. Niin syntyy oikeus vaihtaa koulun uskonnopetuksesta elämänkatsomustietoon.
- Anonyymi
Osta oikeus ikuiseen elämään!
Vain 500e kuussa ja taivaspaikkasi on taattu.
Asiakastyytyväisyys 100%. Kukaan ei ole tullut valittamaan etteikö kuoleman jälkeen olsi taivaspaikkaa ollutkaan. - Anonyymi
Kuinka kirkon verotusoikeus voidaan lopettaa ?
Varma Tieto- Anonyymi
Erottamalla niin paljon ihmisiä kirkosta, etteivät poliitikot enää pelkää harvojen kirkossa riippuvien äänestäjien kostoa.
- Anonyymi
Hyvä kysymys.
Kirkollisvero on määrätty kirkkolaissa (6. pykälä), jota ei voi muuttaa kuin kirkon (kirkolliskokousen) ehdotuksesta. Kirkko tuskin sahaa omaa oksaansa.
Ainoa vaihtoehto taitaa olla, että perustuslakia muutetaan ja kirkkollislaki poistetaan Suomen lainsäädännöstä ja tarpeelliset osat (kuten arkipyhät) kopioidaan muuhun lainsäädäntöön. Perustuslain muuttaminen on pitkä tie.
Sinällään on outoa, että yhden uskontokunnan sisäiset järjestyssäännöt ovat osa Suomen lakikokoelmaa.
- Anonyymi
Eroa, ja erottakaa lapsensa. Noin syntyy oikeus valita koulun katdomusaineeksi elämänkatsomustieto.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3365351Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222707Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841885Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141581
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181543seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241464Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413