Ne. Hyvinvointi keskustelu Ilmajoella tulossa

Vuodeosaston lakkauttamissuunnitelma sai aikaan vilkasta sanailua Lapualla – Järjen toivotaan palaavan

https://www.ilkkapohjalainen.fi/vuodeosaston-lakkauttamissuunnitelma-sai-aikaan-vi/12410927

Uskaltaako tulla Ilmajoella keskustelu tilaisuuteen?
Olisiko nyt se oikea aika näyttää mitä NUIJAMIEHET tekisivät jotta oikeus, tasapuolisuus ja yhteen kuuluvuus kuntalaisia ajatellen meillä on.
15489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Olet ilmeisesti hidasjärkinen kepuli. Se tilaisuus oli ja meni jo eilen :-)
Hyvin uskalsivat tulla kertomaan että SDP/Kesk hallituksen aikanen rahoituslaki jota noudatetaan, pakottaa kattamaan alijäämät 130me vuoden 2026 loppuun mennessä.
Kepu/Sosialistit loivat lait, jonka takia Ilmajoen vuodeosastokin joudutaan lopettamaan. Aluevaltuutetut eivät ole toimineet ajoissa. Nyt on pökäleet housuissa ja Purran antama 2000 miljoonaa euroa lisärahoitusta SoTe alueille on haaskattu ryhmärahoihin, partyboxeihin, jotajien palkkoihin ja turhiin seiniin.

2Äänestä

Sorry, olin sitten päivän myöhässä. Mutta hyvä sinunkin on tietää etten ole kepulainen enkä missään nimessä sosialisti,eikä koskaan tulekaan sen MARININ hallitus vahvisti.
Hänen teoksiaan olemme nyt tarkkiksellakin.

1Äänestä
  • Purra valtonvarainministerinä suomen sössi. Esimerkki siitä ettei persuja pidä jatkossa päästää hallitukseen.

    Äänestä

Jos totuutta oikeasti halutaan puhua niin kyllä totuus on vihersosialisti hallituksen ylimielinen ja avokätinen talouden hoito etunenässä sosialistit, kepu ja kommunistit.
Rahaa on velalla eletään !

1Äänestä

Kävikö nyt niin, että se Sanna laittoi muutaman miljardin liikaa niihin hyvesingnalointi juttuihinsa, en oli osannut arvata seurauksia.🤭

Äänestä
  • Ei kun tämä hallitus teki kaiken väärin. Miljonäärien ja elinkeinoelämän veronkevennykset olivat olivat viimeinen niitti.

    Äänestä

  • Sosiaaliturvaleikkaukset syövät ostovoimaa enemmän kuin miljönäärien verottaminen

    Äänestä

Työttömyysluvut in ovat sen vuoksi näin korkeat kun maahanmuuttajia edellinen hallitus haali Suomeen ja kaikki meni kortistoon syömään meidän elintasoa ja hyvinvointia. Turha viherpiipertäjien ja sosialistien siitä huudella.
Jos ei muu Suomen hyvinvointia nakerra niin viimeistään sosialismi, kommunismi ja ns. gröönit kun vallan kahvaan pääsivät.

Äänestä

Keskusta esittää 40000 uutta maahanmuuttajaa Suomeen elätettäväksi, vuosittain.

Äänestä
  • SDP 60000

    Äänestä

Persut vei Ilmajoen terveyskeskuksen rahat. Pe.....leen tunarit.

Äänestä

Miktä parakkikylää ne suunnittelee vuodeosastojen korvikkeeksi, uutta Auschwitzisiäkö ne tekee.

Äänestä

Suomen hallitus on antanut 4 miljardia lisärahoitusta hyvinvointialueille yksistään tänä vuonna. Siis 4 000 000 000 € liksaa laskuvirheen tehneen Marinin hallituksen kustannuslaskelman korjaamiseen.
Olisiko syytä pyytää hyvinvointialueita avaamaan puolueettomille tarkistajille tilipäätökset MIHIN KAIKKI EUROT ON PISTETTY VAI OVATKO EKSYNEET JOIDENKIN TASKUIHIN.
Jos tuo sama euromäärä olisi annettu vanhalle terveydenhuollon järjestäjälle niin takaan että meillä olisi todella hyvät palvelut.

Äänestä

Jaakko Anttila puolustaa lähipalveluja – "Liikkuvat ja digipalvelut eivät riitä"

https://www.ilkkapohjalainen.fi/jaakko-anttila-puolustaa-lahipalveluja-liikkuvat-j/12428673
KENEN taskuun hallituksen miljoonat ja taas miljoonat menneet. Sosialismin ruma käsi käärinyt veronmaksajien eurot. Tätä sitä saatiin kun demari hallitus sai päättää ja lupasi sotesta vain hyvää ja halvalla......niin ovat sitä sosialismin vääristelyä ja valehtelua mitä aikaisemminkin on kuultu mutta ei otettu opiksi, manipulointi tehnyt osan.
1. Mikään ei toteutunut, perusterveydenhoito vähenee maakunnissa ja lähipalvelut pois. 2. Muutenkin hoitoon pääsy huononee.
3. Kustannukset SOTESTA aivan älyttömissä lukemissa.
4. Asiakkaiden eriarvoisuus / tasapuolisuus vain heikkenee maakunnissa.
5. Erikoissairaanhoito...... no se saa fyffe!

KAIKKI NÄMÄ MARININ HALLITUKSEN PITI SAADA SOTE-PÄÄTÖKSELLÄÄN HOIDETTUA TAI EI AINAKIN HEIKKENEMÄÄN.... SE HE LUPASIVAT JA TÄSSÄ TULOS!
ÄÄNESTYSKOPPIA ODOTETAAN.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vuodeosaston lakkauttamissuunnitelma sai aikaan vilkasta sanailua Lapualla – Järjen toivotaan palaavan

https://www.ilkkapohjalainen.fi/vuodeosaston-lakkauttamissuunnitelma-sai-aikaan-vi/12410927

Uskaltaako tulla Ilmajoella keskustelu tilaisuuteen?
Olisiko nyt se oikea aika näyttää mitä NUIJAMIEHET tekisivät jotta oikeus, tasapuolisuus ja yhteen kuuluvuus kuntalaisia ajatellen meillä on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu