Kuten todettu on avioerosta

Anonyymi-ap

(Avot DeRabbi Natan 26:4) "Rabbi Akiva sanoi: Jokainen, joka menee naimisiin hänelle (hänen luonteelleen) sopimattoman kanssa, rikkoo Tooran käskyjä: Älä kosta, vaan rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi (3. Moos. 19:18), älä vihaa veljeäsi sydämessäsi (3. Moos.19:17 ), ja anna veljesi asua kanssasi (3. Moos.25:36). Koska hän vihaa toista, hän haluaa hänen kuolevan..."

( 1.Moos.2:18) Herra sanoi: "Ei ole ihmisen hyvä olla yksinänsä. Teen hänelle avun, joka on -hänelle- sopiva".

(Talmud, Ketubot 67b2) "Viisaat opettivat: Mitä tulee vaikka orpopoikaan, joka avioituu, yhteisö yrittää kaikkensa huolehtia hänen kaikista tarpeistaan. Hyväntekeväisyysjärjestöt vuokraavat hänelle talon, järjestävät hänelle kaikki tarpeet, ja sitten hommaavat hänelle vaimon, kuten sanotaan: 'Sinun tulee avata kätesi hänelle, ja lainata hänelle riittävästi siihen, mikä hänellä on puutteellista' (5.Moos.15:8), ja mitä tulee kohtaan "kaikista tarpeistaan", kuten jakeessa (1.Moos.2:18) sanotaan: 'Minä teen avun, joka hänelle sopii'.

(Moos.19:19) 'Älä anna karjassasi kahden erilaisen eläimen pariutua'. Jos jo karjaa kohtaan, jonka ulkonäkö nähtiin, pidettiin sellaista huolta Herran käskyn nimissä, niin kuinka paljon ennemmin ihmisten keskuudessa pitäisi, joiden luonnetta ei voi suoraan lukea ulkonäöstä?

(Salomon laulu 8:4) "Vannotan teitä, Jerusalemin tyttäret: Miksi herättäisitte rakkautta, ennenkun se sopii?"

(Akeidat Yitzchak 9:1:4) "Jos ihminen jättää huomioimatta älynsä, hänestä tulee pedon kaltainen, vaistojensa orja. Kun paritteluhalu voittaa eläimen, se pariutuu ensimmäisen saatavilla olevan parin kanssa yhteensopivuudesta riippumatta. Älynsä ohjaamana ihmiset osoittivat varovaisuutta valitessaan puolison elämänkumppanikseen... Taivas järjestää ihmisille avioliitot.

(Sydämen velvollisuudet (lyh.) 41:2): "Järki kertoo, että ihmisen paremmuus eläimeen nähden on hänen ylivoimaisuutensa ja havainnointinsa, mikä mahdollistaa hänet ymmärtämään kaikkine eroavaisuuksineen jumalallisen viisauden ja luonnontieteen salaisuudet, jotka ilmenevät universumin tosiasioissa, ja hänen voimassaan saada hedelmällistä tietoa näistä havainnoista. Kun ihminen ajattelee, tutkii ja testaa tämän viisauden merkkejä, hänen ylivoimansa karjaan nähden on suuri, suhteessa hänen ymmärrykseensä näistä asioista.

Mutta jos hän piiloutuu näiltä, ei tutki eikä opiskele, hänestä tulee karjan kaltainen, tai jopa heikompi kuin ne, kuten todettu: 'Härkä tuntee omistajansa ja aasi isäntänsä seimen, Israel ei tiedä' jne.; ja: "Nostakaa silmänne ja katsokaa, kuka nämä on luonut", ja: "Kun näen taivaan, sormiesi työn, kuun ja tähdet, jotka olet muodostanut" jne.

Viisaamme ovat sanoneet (Talmud, Shabbat 75a) 'Joka ymmärtää kuinka laskea taivaankappaleiden kulku ja liikkeet, eikä tee näitä laskelmia, häneen pätevät sanat; 'Soittimet ja viini ovat heidän juhlissaan, mutteivät katso Jumalan työtä, eivätkä ajattele Hänen kättensä toimintaa',
ja ovat sanoneet: 'Mistä opimme, että Mooseksen laki velvoittaa opiskelemaan tähtitiedettä? Sanoista: 'Ja sinun tulee noudattaa niitä ja tehdä ne, sillä tämä on viisautesi ja ymmärryksesi kansojen silmissä..."

Ja kuten Jessen kerrotaan sanoneen: "Joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa".

6

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      (Yevamot 62b13): "Rabbi Hanilai sanoi:
      'Mies, jolla ei ole vaimoa, jää ilman iloa, siunausta, ja hyvyyttä.
      - Hän on ilman iloa, kuten on kirjoitettu: "Iloitkaa, sinä ja perhekuntasi" (5.Moos.14:26), mikä osoittaa, että mies on todella iloinen vain ollessaan perheensä, eli vaimonsa ja lastensa kanssa.
      - Hän on ilman siunausta, kuten on kirjoitettu: "Siunaamaan talossasi" (Hes.44:30), mikä osoittaa, että siunaus tulee oman talon, eli vaimon kautta.
      - Hän on vailla hyvyyttä, kuten on kirjoitettu: "Ei ole hyvä, että mies on yksin" (1.Moos.2:18), eli ilman vaimoa'".

      Miksi kansa sallii kivikautisen meiningin hallituksen ideologian nimissä?

    • Anonyymi

      Nonniiin semmosia otteita

      • Anonyymi00005

        Mikä on hallituksen ja kouluttajien vastuu tässä asiassa? Miksi kansa tekisi lapsia milloin vain kuin kivikaudella? Tai kuin eläimet? Siksi, koska eivät tunne käskyä: valitse siunaus.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Mikä on hallituksen ja kouluttajien vastuu tässä asiassa? Miksi kansa tekisi lapsia milloin vain kuin kivikaudella? Tai kuin eläimet? Siksi, koska eivät tunne käskyä: valitse siunaus.

        1) ei mikään
        2) eivät enää tee
        3) öö
        4) ei kiitos tällä kertaa


      • Anonyymi00008

        Sopiiko nämä palstaäijän kivikirjoitukset sinun hengelliseen arvomaailmaan, veli?


    • Anonyymi00006

      ” Tooran käskyjä: Älä kosta, vaan rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi (3. Moos. 19:18), älä vihaa veljeäsi sydämessäsi (3. Moos.19:17 ), ja anna veljesi asua kanssasi (3. Moos.25:36). Koska hän vihaa toista, hän haluaa hänen kuolevan..."” Ja nämä kaikki isosta kirjasta lainatut otteet on ihan kelvollisia epäämään avioeroa? Ookoo palstaäijä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      209
      1324
    4. 72
      1309
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      17
      858
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe