Ennen paperisesta puhelinluettelosta näki osoitteen ja ammatin. Tällainen julkinen luttelo tarvittaisiin nytkin. Aatelkaas kuinka noloa olisi jos luettelossa lukisi
Nipa Nyssänen 040-1234567 Esplanadi 10 A 25 Työtön.
Nipa Nyssänen 040-1234567 Esplanadi 10 A 25 Työtön.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ihmiset kertovat itsestään netissä paljon enemmän kuin vain osoitteen ja puhelinnumeron.
`
- juu esim; "-SDP:n " MÄKÄTTÄJÄ-Mäkynen , ammatti = Joka-Paikan-Jarru - !
´
- - Heeeeeeeeh heheheheheheh heeeeee -
,
Monesko kalja menossa?
Varmaan jo toinen kolmen litran kiljupönikkä tuolla vajakilla menossa, onhan iltapäivä jo pitkällä.
Myös puoluekanta pitäisi olla julkinen tieto.
Mee torille huutamaan kaikki tietosi sos.tunnusta myöten.
Luonnoton "ammatti" seksityöläinen olisi nyt sinne sopiva titteli, kun oikeaa termiä eli persekauppiasta ei ilkeäisi käyttää luettelossa.
Kyllä tuolle maailman vanhimmalle ammatin harjoittajalle on perinteisempikin nimi kuin seksityöläinen! Nykyisen yleisen moraalin puutteen aikakautena tuostakin hommasta yritetään tehdä hyväksyttävää!!
Mutta rakkauden ammattilainenhan on maailman vanhin ammatti.
Lausunto: sinunkin tietosi olisivat epäilemättä mielenkiintoista luettavaa.
Sinusta ei kukaan halua kuulla, se on satavarmaa.
Lausunto: et taida ymmärtää erilaisia vihjauksia...
on se fonectassa tietoja sen mukaan mitä haluaa kertoa,
ennenhän tuo laittomalle vaikuttanut? miten siellä osoitteet noin?
terminator se sarah connor nimiset kaikki niittaili ?
nykyään enää osoitteet ja henkilö tunnukset näkee vuosikymmenien ajalta oikeus pöytäkirjoista myös asianomistajat, mutta rikollistenkin kohdalta se laitonta , valtio tehnyt rikosta vuosikymmeniä
siinä rikolliset ja murtovarkaat hieronut ennen vanhana lankapuh aikana käsiään, osoitteet ja soittaa onko kotona? ei , no niin sorkkarautojen kanssa sinne..
Ennen ei ollut ovet lukossa,niin paljon pystyi luottamaan keneen tahansa. Eikä kyllä ollut mitään varastettavaakaan.
90 luvulla laman takia kuulemma enemmän omaisuus rikoksia oli
sitä ennen kaikki oli hyvissä rahoissa kunnes tuho ahon hallitus teki laman ja velkaannutti suomen
Holkeri 90-luvun laman teki.
ennen vanhaan asui pummeja lähellä yhdes talos, jos ovi oli AUKI , ne tuli sisään ja vaati RUOKAA menivät keittiööön suoraan !
"Ennen ei ollut ovet lukossa,niin paljon pystyi luottamaan keneen tahansa."
ehkä noin jos asuu jossain westend KORKEINTAAN!
Tuollaisen paperisen luettelon voi printata itse itselleen CD-Romilla myytävästä puhelinluettelosta.
juu, vain kolme pakettia a4 menee
No ei niitä 1000-sivuisia puhelinluetteloitakaan ilmaiseksi mistään saa. Lankapuhelinaikaan oli vielä puhumisen katteet HPY:llä kunnossa, ja luettelot saattoi jakaa liittymän omistajille veloituksetta.
Puoluekanta myös ehdottomasti.
Onko persu vai vasuri, kun näyttää olevan jo pakkomielle kansalla.
Löysin vintiltä vanhoja puhelinluetteloita. Isäukko oli laittanut puhelinnumeronsa lisäksi tittelin sekatyömies.
Noista vanhoista puhelinluetteloista saa 25 vuoden kuluttua eli vuonna 2050 helposti jo ainakin 100...150 euroa kappaleelta. On ne sen verran harvinaisia silloin jo.
Juu, itse sai laittaa, kuka halusi. Mun tutut lääkärit eivät laittaneet ammattiaan. Tuli häiriösoittoja.
Nimenomaan pitäisi olla juuri noin että itse saa päättää minkä ammatin ilmoittaa. En halua työttömyyttäni julki, koska valehtelen naisille olevani ohjelmistokehittäjä saadakseni pesää. Todellisuudessa löhöän sohvalla päivät pitkät ja spämmään tällä palstalla ja elelen tuilla ja korvauksilla. Tuon luettelon haluaisin kyllä takaisin ja tittelikseni laittaisin liikennelentäjä tai veturin kuljettaja. Olen aina halunnut teeskennellä olevani jompikumpi.