Toisessa ketjussa todettiin, että etuoikeuksien myöntäminen ja ylläpito oman uskonnon mukaiselle yhteisölle on epäeettistä, epämoraalusta. (Jopa korruptiota muistuttavaa.)
Etiikka on muuttunut happamaksi kirkkoviiniksi.
Etiikka on muuttunut happamaksi kirkkoviiniksi.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Joo, mutta ei syytetä ensi sijassa pappeja, vaan kansanedustajia ja ministereitä.
Se nyt vaan on niin, että kirkkoon kuuluvia on yhäkin melko reilusti. Ja hirveesti enemmän kun vapareita. Jos "järjestäytyneitä" vapareita olis se mitä kirkkoon kuuluvia ja kirkossa n. 1300 henkilöä, niin vaparit varmaan tukisivat runsainmitoin kirkkoa? Toki se ei hlöä kohti laskettuna paljon vaatisi.
Oletko ise sitä mieltä, että evl kirkon oppi on parempi kuin muiden katsomukset ja ansaitsee siksi jalustalle noston?
Itselleni kristillinen usko on ollut hyvä valinta. Mihinkään oppiin en henkilökohtaisesti täysin usko. Kristinuskoa yleisesti voin suositella ihmiselle joka on kiinnostunut uskonnosta, itsetuntemuksesta ja tukevan perustan löytämisestä. Jeesus on tie, mutta jokaisen täytyy itse kulkea, harhailla, epäillä, löytää, ihmetellä ja taas kerran epäillä ja punnita. Uskoa, instituutioita, itseään, kaikkea mahdollista.
Jos olisi muslimi enemmistö, vapaa-ajattelijain enemmistö tai hindu enemmistö niin epäilen ettei mielelläni olisi mitään väliä.
"Jos "järjestäytyneitä" vapareita olis se mitä kirkkoon kuuluvia ja kirkossa n. 1300 henkilöä, niin vaparit varmaan tukisivat runsainmitoin kirkkoa?"
Mitä mieltä itse olet tuosta?
Joo mutta ongelma on tämä: on aivan naurettavaa että yliopistoissa on teologinen tiedekunta - tässä naurammme yhdessä eli itkemmä älytöntä tuhlausta -
mutta
kun valiitto on täynnä puolivillaisia lähinnä entisiä tai nykyisi sosialisteja ilman
kunnollista akateemista koulustusta
niin ei tällaista porukkaa shit-down k-mikkoja
pappi kirosi, köyhille rahaa, viskaamme tuhkaa, lapsien jouluvirret ...
niin ei tällaista porukkaa kukaan akateeminen päättäjä kuuntele yliopiston asioista päätettäessä. Valtaosa valiittoalisia äänesti vielä kaikenmaan ilman halosia
jotka valittiin ylipiston hallituksen johtoon pskaapuhymaan ja nostamaan massiviisia palkkioita entisten lisäksi, ei tällaisesta sossupuuhasta IKINÄ lohkea
teologisen tiedekunnan lakkauttamista. Pitä olla raja kiinni, matut ulos ... mies Trumpin tyyliin ennen kuin jotain tapahtuisi
Moraalitonta omien edun tavoittelua.
Hyvin sanottu.
Jotain muuta kuin eettistä.
Eduskunnan joululahjarahat 2025. Hyi.
Näin jossain ihan hurjan luettelon.
Asenne, etiikka ja moraali. Kenllä on homma kunnossa ja kenellä ei.
Siis todellakin.
Hävytöntä.
Hyvä havainto yhteiskuntaetiikasta.