Joku päässyt jopa haastatteluun!

"Ensimmäisenä ikää työhaastattelussa – ”Sanoin, että jos ei ole mitään muuta kysyttävää, niin anti olla”

https://share.google/k5yPCEeKTsylwhkX5
20204
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Tuttu kaveri suositteli lähettämään pomolleen cv:n koska heillä tarvitaan kokenutta väkeä. Pistin 30 v insinöörikokemuksesta vastaavasta työstä mailin menemään, ja soittelin perään, pomomies kysyi ainoastaan ikää johon en ehtinyt edes vastaamaan kun takelteli virheen huomattuaan että hän soittaa kun pääsee parempaan paikkaan.
Arvatkaa soittiko 55 vuotiaalle joka ei olisi paljon muuta opastusta tarvinnut kuin salasanan ja reitin työpisteelle.

1Äänestä
  • No joo, tarina tuokin.

    Äänestä

  • Samaan ongelmaan törmännyt itsekin kun hakenut työpaikkoja. Luvataan olla yhteydessä mutta kun ikä 58 v tulee esille niin loppuukin mielenkiinto ja selitystä toisen perään eikä kuulu yhteyden ottoa sen jälkeen

    1Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Samaan ongelmaan törmännyt itsekin kun hakenut työpaikkoja. Luvataan olla yhteydessä mutta kun ikä 58 v tulee esille niin loppuukin mielenkiinto ja selitystä toisen perään eikä kuulu yhteyden ottoa sen jälkeen

    Multa kysyttiin:
    Tossa iässä et varmaan enää lapsia tee?

    1Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    No joo, tarina tuokin.

    Yksi niistä monista mitä nykypäivän todellisuus on, mutta tähänhän auttaa vanha hyväksi havaittu keino, eli eläkeiän nosto.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Yksi niistä monista mitä nykypäivän todellisuus on, mutta tähänhän auttaa vanha hyväksi havaittu keino, eli eläkeiän nosto.

    Totta, sama nostaa kerralla 80 vuoteen, niin loppuu työttömyys.

    Äänestä

Eikö iän, siviilisäädyn, kansallisuuden, poliittisen suuntautuneisuuden, uskonnon tai ihonvärin kysyminen ole vastoin lakia? Joissakin maissa on. Entä Suomessa? Tarkistakaapa laki. Kannattaa laittomuuksista tehdä rikostutkimuspyyntö tai valitus. Liitossa varmaan tiedetään.

1Äänestä
  • Tarkista itse.

    Äänestä

  • Turha pullistella millään lakiväittämillä.

    Oikeutensa tietävää ei palkata.

    Äänestä

Ja täällä ei sitten saa kertoa muutosneuvotteluiden periaatteista?

Muutosneuvottelut päättyivät.

Minä jouduin pihalle.
Porukan vanhin. Kokenein. Paras koulutus.

Ryhmässä kolme jälkeeni tullutta: 2 vuotta, 6 kuukautta ja kuukausi sitten. Nämä sai jäädä. Ikää hellä 35, 30 ja 27. Minä 57.

1Äänestä
  • Valehtelet kahdessa eri ketjussa.

    Äänestä

  • Ei koulutus ja kokemus auta, kun tarvitaan nykyosaamista ja uuden oppimiskykyä

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Ei koulutus ja kokemus auta, kun tarvitaan nykyosaamista ja uuden oppimiskykyä

    Missä iässä tuo kyky häviää?

    Äänestä

Kaikki yli 50 vuotiaat eläkkeelle.
Halutessaan voi tehdä töitä.

Äänestä
  • Viiskymppisenä kannattaa hakeututua jo työkyvyttömyyseläkkeelle. Masentaa ja rintaan pistää ja vituttaa ja silleen, kyllä sen lausunnon saa. , ei tuollaista työnhakupelleilyä jaksa enää leikkiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Viiskymppisenä kannattaa hakeututua jo työkyvyttömyyseläkkeelle. Masentaa ja rintaan pistää ja vituttaa ja silleen, kyllä sen lausunnon saa. , ei tuollaista työnhakupelleilyä jaksa enää leikkiä.

    Juu, kaikki on jo nähty ja vituttaa kun näkeekin jonkun nilkkenin.

    1Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Viiskymppisenä kannattaa hakeututua jo työkyvyttömyyseläkkeelle. Masentaa ja rintaan pistää ja vituttaa ja silleen, kyllä sen lausunnon saa. , ei tuollaista työnhakupelleilyä jaksa enää leikkiä.

    Ai mistä?

    Edes syöpädiagnoosi ei ole peruste eläkkeelle.

    Äänestä

TUOTANTOVÄLINEET PROLETARIAATILLE!
🏭👷‍♂️👷‍♀️👷🇻🇳✊️🎖🎈

Äänestä

"työnantajaani ei kiinnostanut ikäni vaan kokemukseni."

tuota harvat osaa koska haastattelijat on märkä korvia pintaliitäjä nuoria

Äänestä

Kukkulan kuningas on kiva olla, mutta tilanne voi muuttua nopeastikin 🌊

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Ensimmäisenä ikää työhaastattelussa – ”Sanoin, että jos ei ole mitään muuta kysyttävää, niin anti olla”

https://share.google/k5yPCEeKTsylwhkX5

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu