Oliko "jeesus" sen ajan mielisairas

mutta silloin ei osattu tunnistaa harhaisuutta, joten hörhönä ristiin naulittiin varoittavana esimerkkinä?

ihmisillä oli tuohon aikaan kaikenlaista taikauskoa ja vedätykset toiminut miljoona x paremmin mitä nykyään vaikka edelleen monenlaista lahkoa ym..

hänet naulitsi myös omat miehet ,eli Juutalalaiset, roomalaiset ei nähnyt hänessä vikaa tai haitaksi asti mutta joutuivat olosuhteiden pakosta tottelemaan vastoin omaa tahtoa.
28147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

miksi näillä juutalaisilla sitten ketkä pitää jeesusta mielisairaana hulluna, on jotain uskonto hommia edelleen tai eikö ne tunnista peiliin katsoa että ns. uskonto on pahin virhe?

elämässä on muuten terveillä ihmisillä normaalisti säännöt ja ymmärrys miten pitää toimia, oikea ja väärä , hyvä ja paha..

Äänestä
  • Kakkaa.💩🖕

    Äänestä

Taidat olla juutalainen, kun noin Jeesusta vihaat?

Äänestä
  • Ei neutraalissa fakta mot tiedossa ole semmoista asiaa kuin viha tai tykkääminen.

    Äänestä

  • Vai oisko roomalainen?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Vai oisko roomalainen?

    Juutalaiset yllytti roomalaisia ristiinnaulitsemaan Jeesus ja vapauttamaan rikollinen hänen sijasta. Pontius Pilatus kysyi, että minkä rikoksen Jeesus on tehnyt, mutta juutalaiset huusivat "naulitse, naulitse". Lopulta Pilatus pesi kätensä kirjaimellisesti koko jutusta.

    1Äänestä

Jeesus oli sen ajan hihhuli joka perusti oman lahkon on siis vastaava kun vaikkapa lars levi.

Äänestä

Oli ensimmäinen woke vassari Jeesus .

Äänestä

joka asiasta voi poimia aina hyvät puolet vaikka huonojakin on jos joku taivaassa luulee isänsä olevan eli olematon näkymätön

joka miekkaan tarttuu, siihen hukkuu: hyvä asia, esim ukraina sota, miekkaan hukkunut jo miljoona nuorta miestä eikä se ratkaisu ole ollut 4 vuoteen

jollain neuvottelulla ja isolla rahalla ym. tuki lupauksilla tms. yhteistyö paremmin menisi?

Äänestä
  • Lupaukset venäjältä ja usalta ukraina sai jo 90-luvulla.

    Äänestä

Saattaa olla, että hänellä oli mielenhallintaongelmia. Saattaa myös olla, että koko Jeesuksen luonne, olemus on pelkkää mielikuvituksen tuotetta.

Ajankohtaisetkaan asiat eivät pidä paikkaansa kuten tämä Anneli Auer keissi. Miksi pitäisi uskoa johonkin 2000 vuotta vanhaan tarinaan. Raamattuakin alettiin kirjoittamaan vasta vuonna 200. Siihen kerättiin kaikenlaisia tarinoita mitä itsekukin keksi sepittää.

Äänestä

jeesuksen hommat saattoi myös juutalaiset nähdä uhkana tai kilpailuna ns. jumala- markkinoilla?

Äänestä
  • Jeesus siis itse oli juutalainen joka perusti siitä sitten vain oman lahkonsa hänen kiihko hihhulointinsa taas oli ongelma roomalaisille.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Jeesus siis itse oli juutalainen joka perusti siitä sitten vain oman lahkonsa hänen kiihko hihhulointinsa taas oli ongelma roomalaisille.

    Jutikat kääntyivät perustajaansa vastaan, mutta se ei ollut ainoa synti raamatun mukaan ja yhä pysyvät Jumalan kansana. Kauankohan Jumala katsoo israelilaisten öykkäröintiä ja jaksaa antaa anteeksi? Sitä tätä "pyhä kansa" ei ansaitse.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Jutikat kääntyivät perustajaansa vastaan, mutta se ei ollut ainoa synti raamatun mukaan ja yhä pysyvät Jumalan kansana. Kauankohan Jumala katsoo israelilaisten öykkäröintiä ja jaksaa antaa anteeksi? Sitä tätä "pyhä kansa" ei ansaitse.

    Jos veikata pitää niin ainakin pari tuhatta vuotta vielä antaa öykkäröidä.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Jos veikata pitää niin ainakin pari tuhatta vuotta vielä antaa öykkäröidä.

    Näin on. Jehovan todistajille onkin varattu ne taivaspaikat. Ei taida jutikat päästä niille paikoille?

    Äänestä

Lyhyt vastaus: Jeesus oli juutalainen. Hän syntyi juutalaiseen perheeseen, eli juutalaisen lain ja perinteen mukaan, ja hänen seuraajansa olivat aluksi juutalaisia. Monet juutalaiset uskonnolliset johtajat kuitenkin vastustivat häntä, koska he eivät hyväksyneet hänen väitteitään messiaasta ja Jumalan Pojasta, ja kokivat hänen opetuksensa uhkaavan juutalaisen lain ja heidän auktoriteettinsa.

✡️ Jeesuksen tausta
Jeesus syntyi juutalaiseen perheeseen Galileassa ja eli juutalaisen lain (Mooseksen laki) mukaan.

Hänen opetuksensa perustuivat juutalaiseen traditioon: hän siteerasi Tooraa ja kehotti ihmisiä noudattamaan lakia.

Hänen varhaisimmat seuraajansa olivat myös juutalaisia, ja kristinusko syntyi vasta myöhemmin erillisenä liikkeenä.

⚔️ Miksi osa juutalaisista vastusti Jeesusta?
Messias-odotus: Juutalaiset odottivat messiasta, joka vapauttaisi Israelin kansan poliittisesti ja palauttaisi rauhan. Jeesus ei täyttänyt näitä odotuksia, sillä hän ei kukistanut Rooman valtaa.

Väärä messias: Juutalaiset oppineet pitivät Jeesusta vääränä messiaana, joka eksytti kansaa ja rikkoi heidän käsityksiään Jumalan laista.

Jumalan poika -väite: Juutalaisuudessa ei hyväksytä ajatusta, että ihminen voisi olla Jumalan Poika tai antaa syntejä anteeksi. Tämä oli ristiriidassa juutalaisen uskon ytimessä olevan monoteismin kanssa.

Auktoriteettikiista: Jeesuksen kasvava suosio ja hänen kritiikkinsä uskonnollisia johtajia kohtaan uhkasivat heidän asemaansa. Tämä johti jännitteisiin ja lopulta hänen tuomitsemiseensa.

📖 Juutalaisuuden käsitys Jeesuksesta
Juutalaisuudessa Jeesuksella ei ole uskonnollista asemaa. Häntä ei pidetä messiaana eikä profeettana.

Talmudissa mainitaan hahmo nimeltä Jeshu, joka teloitettiin kansan eksyttämisestä ja noituuden harjoittamisesta – tämä viittaa todennäköisesti Jeesukseen.

👉 Yhteenvetona: Jeesus oli juutalainen, mutta hänen väitteensä ja opetuksensa olivat ristiriidassa sen ajan juutalaisten odotusten ja uskonnollisen johdon kanssa. Tämä selittää, miksi osa juutalaisista oli häntä vastaan, vaikka hänen seuraajansa olivat aluksi juutalaisia.

Äänestä

Hallituksessa luullaan että kurjistamalla köyhien elämää niin syntyy 100 000 uutta työpaikkaa. Ei synby.

Mistä tämä kertoo ?

Äänestä
  • Se kertoo sote sannasta.

    Äänestä

  • Oikeisto rikkaiden välipitämättömyydestä köyhempiä kohtaan...

    Äänestä

Jeesus ei ollut mielisairas

Raamatussa kerrotaan tarkoin miten Jeesus syntyi ja miten hän eli!

Jeesus paransi sairaita ja herätti kuolleista.

Jeesus on meidän kaikkien toive päästä lopulta Taivaan Iloon ja tavata Jeesus konkreettisesti

Äänestä
  • Jeesuksen äti kävi vieraissa siten hän syntyi.

    Äänestä

  • Taivaan Iloon ja tavata Jeesus konkreettisesti

    Jaa mää kun luulin että se tekee ihan juuri paluunsa tänne maanpäälle kun kaikki merkit on siihen viittanannut 2000 vuotta.

    Äänestä

  • Jehovan todistajille ne taivaspaikat on jo varattu.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Jeesuksen äti kävi vieraissa siten hän syntyi.

    Olikohan se pyhä henki makkaralenkki?

    Äänestä

psykoosiltahan tuo vaikuttaa

Äänestä

Naulittiin, koska ryyppäsi ja homosteli 12 nuoren kanssa.

Äänestä
  • Tuosta ne muslimitkin sitten aateli että haaremi on hyvästä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

mutta silloin ei osattu tunnistaa harhaisuutta, joten hörhönä ristiin naulittiin varoittavana esimerkkinä?

ihmisillä oli tuohon aikaan kaikenlaista taikauskoa ja vedätykset toiminut miljoona x paremmin mitä nykyään vaikka edelleen monenlaista lahkoa ym..

hänet naulitsi myös omat miehet ,eli Juutalalaiset, roomalaiset ei nähnyt hänessä vikaa tai haitaksi asti mutta joutuivat olosuhteiden pakosta tottelemaan vastoin omaa tahtoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu