Onko oma perhe lapselle vaarallinen paikka?

Anonyymi-ap

Juuri valmistuneen väitöstutkimuksen mukaan Suomessa surmattiin vuosina 2009–2022 yhteensä 58 alle 15-vuotiasta lasta. Melkein kaikki heistä tappoi perheenjäsen. Biologinen äiti surmasi 33 lasta ja biologinen isä 19 lasta. Äitipuoli surmasi yhden lapsen ja isäpuoli yhden lapsen. Vain neljän lapsen surmaaja oli joku muu.

13

479

Äänestä

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joillekin on. Vaikka jokainen tapaus rietenkin on tragedia, niin kuten luvusta huomaa tapauksia kuitenkin onneksi hyvin vähän.

    • Anonyymi

      Mutta kuinka paljon on muuta kaltoinkohtelua joka vie ennenaikaiseen hautaan?

      • Anonyymi

        Joskus ihminen voi pärjätä ihan ok, pärjännyt pitkään lapsuuden jälkeen vaan suorittamalla ja eteenpäin suunaten. Mutta jokin odottamaton tapahtumaketju voi nostaa niitä kaltoinkohteluita pintaan ja sitten mikään ei ole enää ennallaan.


    • Anonyymi

      Uusperheissä paljon tätä hyljeksintää ja lapsen pullauttamista ennenaikaisesti maailmalle selviytymään. Moni ei selviä. Kaikki ei saa edes sosiaaliturvaa kun lapsi katsotaan sopeutumattomaksi.

    • Anonyymi

      Lasten kaltoinkohtelu ja pahoinpitely on aliresurssoitu tutkimuskohde. Kiitos feministisen paradigman.

      • Anonyymi

        Niin, ja lisäksi pitää ottaa huomioon, että kun tarkastellaan, kuinka moni on kuollut, kyse ei ole sellaisesta tulkinnanvaraisesta asiasta kuin mikä on kyseessä silloin, kun puhutaan siitä, kuinka moni sanoo kokeneensa jotakin. Tietyn tilanteen yksi voi kokea yhdellä tavalla, toinen toisella, mutta kuollut on kuollut.


    • Anonyymi

      Ap:lta puuttui linkki joten: https://www.hs.fi/tiede/art-2000011662280.html

      --------

      Feministit varmaan kääntää tämän, suomalaisen selvityksen jotenkin virheelliseksi.. kuten kaikki muun maailman tekemät tukimukset/selvitykset.

      Ilmiö on maailman laajuinen jossa naiset johtavat parisuhdeväkivalta tilastoja mennen tullen, kun lapset huomioidaa tilastoissa.

      Yhdestä toisesta langasta eilen aloin miettimään omia tuttavia ja perheitä. Tajusin että 99% perheväkivallasta on naisten tekemiä (henkinen ja fyysinen). Ja jos henkinen jätetään pois niin päästää ehkä n. 85-95% väkivallan tekijöistä on naisten tekemiä (litsareita ja tavaroiden viskomisia toista kohden)..

      Myönnän kyllä että yksi tapaus jossa mies on tekijänä, vauriot uhrille oli paljon pahempia kuin tapaukset joissa nainen on ollut tekijä. Mutta myös samaan hengenvetoon pitää myös huomioida että tuo miehen tekemä väkivalta ei tapahtui vasta naisen tekemää provosoinnin ja fyysisen vakivallan jälkeen.

    • Anonyymi

      Yllättävän hiljaista ollut.

    • Anonyymi

      Pidä näitä edes huolestuttavana useimmiten kaikista lapsiin kohdistuneista rikoksista rangaistus on pelkkää vankilatuomiota pahempi

    • Anonyymi00010

      Ehdottomasti! Jos nyt ei puhuta äärimmäissyyksistä eli tapoista niin veikkaan aiheen olevan alitutkittu ja paljon piilossa, käytännössä ummmistettu silmät ja varsinkin ennen. Alkaen siitä , että luin jokunen vuosi sitten tutkimusta, jonka mukaan shaken baby eli vauvojen ravistelujuttuja on jopa 10%/ikäluokka, hurjaa ja hirveää!🥹Linkkiä en ikävä kyllä ole säilönyt enkä löydä pikapikaa. Kaikki noi ei toki johda vakaviin seuraamuksiin mutta esim. oppimisvaikeuksiin, käytösongelmiin ym.

      Sitten on tietysti muuta fyysistä pahoinpitelyä, henkistä nöyryyttämistä, käytännössä väkivalta, kaltoinkohtelua. On omaakin kokemusta noista kaikista ja paljon pahempaa mitä lehdissä monesti ollut, nykyään ehdottomasti lasu ja rikoskamaa. Kenties ykköskappalettakin, ja jos ei ihan sitä niin joku pikku putoaminen ym, piittaamatonta tai huolimatonta. Eräsmyöhemmin todettu löydös sopii hyvin tähän. Asian tiimoilta on pahoin kiihdytty ja kierrelty, kirjayukset huonot. Isä fyysiseen väkivaltaan taipuvainen ja agressiivinen, itsekeskeinen, äiti henkisesti ilkee itsekeskeinen, olivat. Mä oon sen verran vanhempi, että silloin ei todellakaan kyseenalaistettu vanhempia, vaan yo-sairaalassakin oltiin törkeän naiveja ja piittaamattomia, lähes kaikkiin em.. Valtavasti muitakin jätetty kirjaamatta: useampi aivovamma monine hankaline seuraamuksineen ja keskivaikea selkäydinvamma ja siis heti puututtu, koulussa, anestesiavirhe, vaikeaa masennusta ja ahdistusta. Törkeimmät piittaamattomuudet ollet kotona ettei puututtu heti tai ollenkaan ja että osa lääkäreistä pitäny kehityshäiriönä (miten sellanen on kehityshäiriö mikä aiemmin toinut normaalisti!) tai muuten ihan hmoilasena. OLkoon nyt näin pintapuolisesti.

      Sitten vielä lääkärin suulla sanottu:kun työkyky laskenut muiden toimesta, se korjaantuu asennemuutoksella! Eläke hylättiin moneen kertaan! Kyl ärsyttää miten nykyään paapotaan ja hyysätään nuorempia pikku ongelmien ja laiskuuden kanssa. Eläke tulee kun vähän masentaa ja ahdistaa kun tarttis tehdä jotain. Vaikkei eläke niin Kelasta saa rahaa vuosikaudet vaikkei edes yritä opiskella tai tehdä työtä. Tähän vielä holtittomuudentalousongelmat kotona päälle. Nyt ku
      Kaikesta huolimatta kognitio on ihan hyvä mutta syrjäytynyt eläkeläinen olen. Sisäistä vihaa on äärettömän paljon, mutta koska en ole impulsiivinen, se ei niin myös purkaudu jos on purkautuakseen. Muuten aika näyttää sitten miten "kehitysvammaisen" pää kestää ja mitä tapahtuu vai tapahtuuko mitää ellei pää kestä.

      lajijasuris

      • Anonyymi00011

        ....ja vielä tavallaan talousväkivaltaa siis liian lainanoton kanssa. Nyt ku vingutaan aika normikoroista, joski taloustieteen näkövinkkelistä ehkä n. 1% ylikorkoa, niin eihän ihmisten maksuvalmisongelmat johdu kuin taas kerran holtittomasta velkaantumisesta, nyt nollakorkojen vuoksi. Jos piti silmät jan korvat auki edes ysiluokan taloustiedossa, ymmärsi mitä on korot ja että nollakorko on sairaan talouden piirre eikä varsinkaan kestä ikuisesti.
        Ja vielä koroista, jos muistan oikein lukemiani tilinpäätöksiä ja veroräätöksiä, niin pahimmillaan korot 100 000 mk, 20-25% tuloista!

        lajijasuris


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        ....ja vielä tavallaan talousväkivaltaa siis liian lainanoton kanssa. Nyt ku vingutaan aika normikoroista, joski taloustieteen näkövinkkelistä ehkä n. 1% ylikorkoa, niin eihän ihmisten maksuvalmisongelmat johdu kuin taas kerran holtittomasta velkaantumisesta, nyt nollakorkojen vuoksi. Jos piti silmät jan korvat auki edes ysiluokan taloustiedossa, ymmärsi mitä on korot ja että nollakorko on sairaan talouden piirre eikä varsinkaan kestä ikuisesti.
        Ja vielä koroista, jos muistan oikein lukemiani tilinpäätöksiä ja veroräätöksiä, niin pahimmillaan korot 100 000 mk, 20-25% tuloista!

        lajijasuris

        ...ja vielä tavallaan talousväkivaltaa siis liian lainanoton kanssa. Nyt ku vingutaan aika normikoroista, joski taloustieteen näkövinkkelistä ehkä n. 1% ylikorkoa, niin eihän ihmisten maksuvalmisongelmat johdu kuin taas kerran holtittomasta velkaantumisesta, nyt nollakorkojen vuoksi. Jos piti silmät jan korvat auki edes ysiluokan taloustiedossa, ymmärsi mitä on korot ja että nollakorko on sairaan talouden piirre eikä varsinkaan kestä ikuisesti.
        Ja vielä koroista, jos muistan oikein lukemiani tilinpäätöksiä ja veroräätöksiä, niin pahimmillaan korot 100 000 mk, 20-25% tuloista!

        lajijasuris


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      88
      1424
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      22
      1145
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      65
      1110
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      918
    5. 62
      803
    6. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      63
      797
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      70
      758
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      730
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      702
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      658
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      647
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      636
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      52
      606
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      585
    15. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      547
    16. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      68
      547
    17. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      544
    18. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      535
    19. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      530
    20. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      40
      523
    Aihe