Kuka EUssa päätti, ettei Venäjän kanssa keskustella?

Anonyymi-ap

Ajatella, kuinka Baltian maat ja Puola estävät edelleen rauhaa Ukrainan sodan suhteen?
Erikoinen ryhmä edustaa koko EUn toimintaa rauhan suhteen. Onko EU toimiva organisaatio, pitää kysyä?

Päätöksen, ettei Venäjän kanssa käydä korkean tason keskusteluja, tekivät
EU-maiden johtajat yhdessä Eurooppa-neuvoston kokouksessa kesäkuussa 2021.
Tämä päätös syntyi, kun Ranska ja Saksa ehdottivat korkean tason huippukokousten jatkamista Venäjän presidentti Vladimir Putinin kanssa maiden suhteiden parantamiseksi. Ehdotus kuitenkin kaatui muiden jäsenvaltioiden, erityisesti Baltian maiden ja Puolan, voimakkaaseen vastustukseen.
Päätöksenteon yksityiskohdat:

Päättäjät: Päätöksen teki Eurooppa-neuvosto, joka koostuu EU-jäsenvaltioiden (tuolloin 27) valtion- tai hallitusten päämiehistä. Päätös oli yksimielinen, sillä Ranskan ja Saksan ehdotus ei saanut taakseen tarvittavaa tukea.
Vastustajat: Erityisesti Viro, Latvia, Liettua ja Puola vastustivat ajatusta voimakkaasti. Ne korostivat, että Venäjän kanssa ei pidä normalisoida suhteita tai palkita sitä huippukokouksella, kun se ei ole muuttanut aggressiivista käytöstään, erityisesti Ukrainan ja Georgian suhteen.
Perustelut: Vastustavien maiden mukaan Venäjän kanssa ei voitu käydä keskusteluja "vain keskustelujen vuoksi". Neuvottelujen jatkamisen katsottiin vaativan Venäjältä konkreettisia myönnytyksiä ja edellytyksiä.

Tämä vuoden 2021 päätös määritteli EU:n linjan, joka korostaa Venäjän eristämistä ja pakotepolitiikkaa vastauksena sen toimiin Ukrainassa ja muualla. Venäjä puolestaan ilmoitti olevansa pettynyt päätökseen ja totesi, ettei sillä ole EU:ssa keskustelukumppania.

6

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjän (ryssän) kanssa ei keskustella . He eivät keskustele aidosti. Hönö jenkit luulevat keskustelevan , vaikka vain voima toimii. Ikävä kyllä Putin on diktaattori ja hullu sellainen. Kidutus ja kaikki liittyy hänen agendaansa. Vain kuollut Putin hallinto on hyvä hallinto.

      • Anonyymi

        Sehän oli kuin SS upseerin suusta.
        Mitä hyvää tuolla tavalla saadaan. Niin, sotia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sehän oli kuin SS upseerin suusta.
        Mitä hyvää tuolla tavalla saadaan. Niin, sotia.

        Murhaava ss-führer ☠️silkkihanskoineen löytyy kremlistä.


    • Anonyymi

      Kohta sotaa haluavat saa sitä mitä pyytävätkin.

      Reserviläiset! VALMISTAUTUKAAAA. AIKAA ERITTÄIN VÄHÄN ja siitäkin on puolet jo kulunut.

    • Anonyymi

      Ei kesskusteelu ryssän kanssa mihinkään johda. luu kurkkuun slobolle vaan

      • Anonyymi
        UUSI

        Jos et halua puhua venäläisten kanssa, tulet taistelemaan heitä vastaan. Kyllä, juuri sinä. Ja usko minua, he voittavat sinut kaiken paskaisen Naton kanssa. Ja sinä tulet istumaan ilman jalkoja (jos selviät), ilman lääkintää ja ilman työtä.
        Nyt on aika tulla viisaammaksi...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      235
      3279
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      358
      2941
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      14
      1957
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1748
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1642
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1493
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1456
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      467
      1370
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      0
      1370
    Aihe