Omituiset säännöt kantaväestön uskovaisten sivistyneistöllä

Anonyymi-ap

Vieläkö Espoossa toimii uskonlahkolaisten yhteisö? Se missä harrastettiin naisen alistamista, sairaalloista laihdutusta ja lasten eristämistä muusta maailmasta.

18

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Eiköhän, sen verran hyvää bisnestä se on, että miksi lopettaa?

    • Anonyymi00002

      Toimii. Espooseen siirtyi aikoinaan Seinäjoelta Patmos kiihkoilija.

    • Anonyymi00003

      Espoossa on tunnettu (tai aiemmin tunnettu) eristäytynyt uskonnollinen ryhmä, jota on kutsuttu lahkolla, mutta tarkempia, laajalti tunnettuja "lahkoja" Espoon alueella ei ole julkisuudessa aktiivisesti esillä, vaan Espoo on pikemminkin tunnettu monipuolisesta kaupunkirakenteestaan ja kasvustaan. Jos viittaat nimenomaan siihen erikoiseen ryhmään, josta uutisoitiin 2010-luvun alussa, se oli poikkeuksellinen tapaus Suomen oloissa.
      Tunnettu erikoistapaus: Ilta-Sanomat uutisoi vuoden 2010 tienoilla Espoossa toimineesta uskonnollisesta ryhmästä, joka eli eristäytynyttä elämää, ja tutkijat pitivät sitä poikkeuksellisena Suomessa.
      Nykyään: Espoo on tunnettu etenkin kasvavasta väestöstään, uusista asuinalueistaan (kuten Leppävaara) ja monipuolisesta kaupunkisuunnittelustaan, eikä siellä ole yleisesti tunnettuja, "lahkoiksi" kutsuttavia uskonnollisia yhteisöjä, joista olisi jatkuvaa julkista keskustelua.

      • Anonyymi00004

        hahahaha tekoälyn kirjoittama teksti - ei jatkoon - .


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        hahahaha tekoälyn kirjoittama teksti - ei jatkoon - .

        Livets Ord (Elämän Sana) on kristillinen uuskarismaattinen liike, jolla on toimintaa myös Espoossa. On tärkeää huomata, että vaikka liikettä on historiassa kutsuttu mediassa "lahkoksi" sen tiiviin yhteisöllisyyden ja autoritaarisen historian vuoksi, se toimii nykyään rekisteröitynä uskonnollisena yhdyskuntana ja on osa laajempaa Word of Faith -liikettä.

        Espoossa heidän toimintansa keskittyy erityisesti Livets Ord Helsinki -seurakuntaan, joka nimestään huolimatta pitää tilaisuuksiaan ja majapaikkaansa usein Espoon puolella (tällä hetkellä erityisesti Kiviruukissa/Kivenlahdessa).

        Tässä on tiivistelmä siitä, mitä he tekevät Espoossa:

        1. Jumalanpalvelukset ja hengellinen toiminta
        Seurakunnan toiminnan ydin on sunnuntaisin järjestettävät jumalanpalvelukset. Niille tyypillistä on:

        Vauhdikas ylistysmusiikki: Modernia hengellistä musiikkia bändin säestyksellä.

        Opetus: Saarnat keskittyvät usein Raamatun soveltamiseen arkielämään, uskoon ja menestykseen (niin henkiseen kuin aineelliseen).

        Rukous: Tilaisuuksissa rukoillaan usein sairaiden puolesta ja painotetaan Pyhän Hengen vaikutusta.

        2. Yhteisöllinen toiminta
        Livets Ord panostaa vahvasti suhteisiin ja pienryhmätoimintaan:

        Kotiryhmät: Jäsenet kokoontuvat kodeissa eri puolilla Espoota ja pääkaupunkiseutua keskustelemaan ja rukoilemaan.

        Nuorten toiminta: Nuorille ja nuorille aikuisille järjestetään omia iltoja ja tapahtumia.

        3. Koulutus ja kurssit
        Liike on tunnettu "raamattukoulumaisesta" otteestaan. He järjestävät:

        Uskon perusteet -kursseja: Suunnaton uusille jäsenille tai uskosta kiinnostuneille.

        Seminaareja: Vierailijapuhujia ulkomailta, erityisesti Ruotsin emoseurakunnasta Uppsalasta.



        Huomioitavaa taustasta: Livets Ord on muuttunut paljon 1980–90-lukujen "kohuvuosista". Nykyään se tekee yhteistyötä muiden vapaiden suuntien (kuten helluntaiseurakuntien) kanssa. Kriitikot kuitenkin muistuttavat edelleen liikkeen historiasta, jossa johtajuus on ollut hyvin vahvaa ja jäseniltä on odotettu suurta sitoutumista, mukaan lukien kymmenysten (10 % tuloista) lahjoittamista.


    • Anonyymi00006
      • Anonyymi00007

        älä unohda Patmosta. Tosi vaarallinen.


    • Anonyymi00008

      Kyseessä varman Koivuniemen lahko, Maanantaipiiri tai Maitobaari.
      "Puutarha-lahkon ja Maanantaipiirin opetuksiin kuului mm. jäsenten painoindeksitavoitteet: miehet 19, naiset 17"

    • Anonyymi00009

      Tärkeää on siis kristinuskon opettaminen peruskouluissa ja muissa oppilaitoksissa, että ylireagoivaa lahkolaisuutta ei pääsisi syntymään.

      • Anonyymi00010

        Väärin.

        Kristinuskoa tai muitakaan lahkoja ei saa opettaa peruskouluissa. Sen hoitakoon kirkot, mutta eivät verovaroin maksetut koulut.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Väärin.

        Kristinuskoa tai muitakaan lahkoja ei saa opettaa peruskouluissa. Sen hoitakoon kirkot, mutta eivät verovaroin maksetut koulut.

        Kristinuskon perusteet pitää opettaa peruskoulussa. On tyhmyyttä yrittää kitkeä kristillisyyttä Suomesta.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Kristinuskon perusteet pitää opettaa peruskoulussa. On tyhmyyttä yrittää kitkeä kristillisyyttä Suomesta.

        Hyvinhän tuo kitkeytyy, kun nuoret tutustuvat tieteisiin ja faktoihin. Asian laita paranee Suomessa merkittävästi, kun 20, 30, 40, 50 ja 60 luvulla syntyneet kuopataan multiin


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Hyvinhän tuo kitkeytyy, kun nuoret tutustuvat tieteisiin ja faktoihin. Asian laita paranee Suomessa merkittävästi, kun 20, 30, 40, 50 ja 60 luvulla syntyneet kuopataan multiin

        Silloin sinutkin, kristinuskon kieltäjä, on kuopattu multiin.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Silloin sinutkin, kristinuskon kieltäjä, on kuopattu multiin.

        Ei ole, olen syntynyt 1975.


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Ei ole, olen syntynyt 1975.

        No sitä ei tiedä milloin sinne multiin kukakin kuopataan.


    • Anonyymi00015

      Farisealaisuus on uskonlahkojen rasite.

    • Anonyymi00018

      Hyvä että uskonnottomuus lisääntyy.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      52
      2313
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      108
      1675
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe