Arviointiryhmä esittää 6-11 aluetta. Täysin selvää, että Etelä-Pohjanmaa tulee olemaan osa Tamperetta. Nyt ajetaan itse alas ihmisten lähipalvelut pitkin maakuntaa. Hölmöläisten hommaa. Onneksi Seinäjoen kallis keskussairaala kokee saman Tampereen toimesta. Jotakin jää, mutta ei mitään isoa. Kokonaisuudessaan maakunnan alaspäin meno on alkanut jo vuosia sitten ja tämä on vain yksi surullinen osa sitä.
Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue loppuu 2030
18
534
Vastaukset
- Anonyymi
Samalla iskulla kyllä vähenee maakunnatkin. Niillä ei ole kyllä mitään merkitystä ihmisille, joten joutaisivat pois kokonaan. Niiden tehtävät pystyy hoitamaan nykyiset kunnatkin.
- Anonyymi
Millä lailla se on täysin selvää?
- Anonyymi
Olisitte sosialistit uskoneet enne Sote-päätöksen nuijimista pöytään silloista oppositiota niin oltaisiin säästytty monelta ohilyönniltä. Sitä saa mitä tilaa ja monelta hyvinvointialueen johtajalta sekä edustajalta lähtee palli alta.
- Anonyymi
Ei jaa kaipaamaan tuollaista ylimielistä organisaatiota.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei jaa kaipaamaan tuollaista ylimielistä organisaatiota.
Näin tässä lopulta käy. Etelä-Pohjanmaa on vain pieni maakunta ja täältä Seinäjoelta on vain tunnin junamatka Tampereen yliopistolliseen sairaalaan. Turha täällä on tämmöiselle väestömäärälke tuollaista satoja miljoonia euroja maksavaa keskussairaalaa ylläpitää. Säästyvät rahat hammashoitoon ja terveyskeskuksiin.
- Anonyymi00016
Soten keksi aikoinaan Vanhasen hallitus, jota sitten Kokoomuksen hallitukset väänsi vuosia. Miten väännät tuon 'sosialistien' syyksi, kun sitä oli rakentamassa: Vanhasen, Kataisen, Stubbin, Sipilän, ja lopuksi Marinin hallitukset? Ja tuossa loppuvaiheessa siihen oli upotettu jo niin paljon rahaa että myöhäistä sitä olisi ollut perua — Sipilän hallitus tarkoituksella jätti viime silaukset seuraavalle hallitukselle, että sai siirettyä vastuun muille.
- Anonyymi
Hah ha ja kukahan se tulee seuraavassa hallituksessa tekemään näitä hyvinvointialueiden lakkautuksia? Onko se SDP-- hys hys --sehän on aivan eria asia sillä se muuttuu tietysti hyväksytyksi demarien toimistolla.
- Anonyymi00009
Keskusta lopettaa ensin lähipalvelut ihmisiltä tässä maakunnassa yhdessä Tero Järvisen ja Lasse Hautalan kanssa. Muistakaa mitä puolueita äänestätte jatkossa.
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Keskusta lopettaa ensin lähipalvelut ihmisiltä tässä maakunnassa yhdessä Tero Järvisen ja Lasse Hautalan kanssa. Muistakaa mitä puolueita äänestätte jatkossa.
Vasemmistoliittoa tai vihreitä. "Öyh möyh öyh wuf wuf!! Persut!!!" "Nyt pääsen persuilemaan vassarille!!! öyh wöyf vuh vuh koira.
- Anonyymi00011
En ihmettele. Ep on pitkään ollut pahoinvoitialue, 2030 voi olla liian varovainen ennuste. Sen kyllä tietää, jos muualla on asunut.
- Anonyymi00012
Kuka jää kaipaamaan?
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Kuka jää kaipaamaan?
Totta. Eepeetä ei kukaan jää kaipaamaan. Joskus tämäkin hölmölä loppuu.
- Anonyymi00014
Tänään kokousta seurasin ja ajattelin, että saa loppua.
Ei siitä tule mitään koko hommasta. - Anonyymi00015
Hoitoväki vähenee, sairaalat vähenee, TK:t laittaa laput luukulle, vanhuspalveluita karsitaan... Muistaako kukaan enää sellaista kaikkien päättäjien huulilla silloin muutama vuosi sitten pyörinyttä sanaa kuin "potilasturvallisuus"?? Suureen ääneen oltiin NIIIIIN huolissaan potilasturvallisuudesta kun hoitajat vähän meinasivat lakkoilla, mutta nyt se ei kiinnosta enää ketään (varsinkaan päättäjiä), kun ollaan isolla kädellä karsimassa kaikkea hoitoon liittyvää.
Maakkoon vanhukset ulosteissaan, kuolkoon vastasyntyneet sekä äidit kotiensa olohuoneisiin synnytyksessä, voivotelkoon jääkiekkoilija sairaalan tuulikaapissa 9h murtuneen sääriluun ja solisluunsa kanssa odottaen hoitoa, odottakoon jäätiköllä kaatunut ja lonkkansa paskonut mummo viikonlopun yli kotonansa kun ei ketään kiinnosta. Odottakoon pieni poika elinsiirtoa vuositolkulla kunnes vihdoin kuolee isänsä käsivarsille.
Potilasturvallisuus? - ei sellaista ole. Ollaan menossa heitteille hurjaa vauhtia.- Anonyymi00017
Sitä saa mitä äänestää. Kokoomus on ollut vallassa vuosikymmeniä, paria välivuotta lukuunottamatta, ja yhtä kauan ollaan menty alamäkeä.
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Sitä saa mitä äänestää. Kokoomus on ollut vallassa vuosikymmeniä, paria välivuotta lukuunottamatta, ja yhtä kauan ollaan menty alamäkeä.
Se on justihin näin!
- Anonyymi00019
Anonyymi00017 kirjoitti:
Sitä saa mitä äänestää. Kokoomus on ollut vallassa vuosikymmeniä, paria välivuotta lukuunottamatta, ja yhtä kauan ollaan menty alamäkeä.
Ei ole vasemmisto yhtään sen parempi vaihtoehto.
Maailma toimi hyvin kun ihminen vielä viljeli maata ja kasvatti karjaa ja keräsi tarvitsemansa luonnosta. Nykypaska ei toimi. Ei vaikka vallassa olisi persut, rkp, vasemmisto tai vaikka helvetti kommunistit tai saamelaiset..
Ei niin ei
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093857Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1893694Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692108Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1531127- 511034
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914