Jeesuksen kärsimysnäytelmä on järjetön

Anonyymi-ap

Jumala ei tarvitse uhria voidakseen antaa syntejä anteeksi. Syntejä annetaan jopa Raamatussa anteeksi ihan vain sanomalla se eikä mitään uhria samassa yhteydessä mainita. Sovitusopissa ei ole mitään järkeä.

Järkeä ei ole siinäkään, että Jumala loi maailman, jossa tehdään syntiä, kun ihan hyvin olisi voinut sellaisen maailman, jossa ei syntiä tehdä, ja sellaisen hän luon Kristuksen tulemuksessa eikö vain, ja täysin ihmisistä riippumattomasti.

Olivatpa ihmiset kuollessaan millaisia tahansa uskovina, niin ylösnousemuksessa ja jo ennen sitä taivaassa tai missä nyt ovatkaan, ovat kykenemättömiä syntiä tekemään. Sairas oppi ja tekee Jumalasta syypään syntiin.

12

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lain mukaan melkein kaikki puhdistetaan verellä, eikä anteeksianto ole mahdollinen, ellei vuodateta uhriverta.

      • Jo sääntö verellä puhdistamisesta sitoi myös Jumalaa, hän ei ole kaikkivaltias. Jos tuo sääntö on Jumalan säätämä, hänen ei olisi voinut säätää muutenkin.

        Jotta ristiinnaulitseminen olisi muuta kuin tarpeetonta teatteria, Jumalan kaikkivaltius tulee kiistää.


    • Anonyymi

      Jo, kun Adam ja Eeva lankesivat syntiin, tarvittiin veriuhri. Jumala teki nahasta vaatteet heille. Kainin uhriin Jumala ei mielistynyt. Hän toi maan hedelmistä uhrin. Aabelin veriuhriin Jumala mielistyi. Kain kateuksissaan tappoi veljensä.
      Ihmisen syntien sovittamiseksi tarvittiin viaton uhri, Jeesus, synnitön Jumalan Poika.
      Hebr 2 . 14
      Koska siis lapsilla on veri ja liha, tuli hänkin niistä yhtäläisellä tavalla osalliseksi, että hän kuoleman kautta kukistaisi sen, jolla oli kuolema vallassaan, se on perkeleen.
      Hebr 9 . 14
      kuinka paljon enemmän on Kristuksen veri, hänen, joka iankaikkisen Hengen kauttauhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa !

      • "kuinka paljon enemmän on Kristuksen veri, hänen, joka iankaikkisen Hengen kauttauhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa"

        Jos Jumala on kaikkivaltias, Jeesuksen veri oli arvotonta. Jotta Jeesuksen verellä olisi arvoa, Jumalan tulee olla sidottu joihinkin itsensä ulkopuolisiin sääntöihin, mikä tarkoittaa ettei hän ole kaikkivaltias.


    • Anonyymi

      Jeesus lopetti kuolemallaan uhrikäytännön, vanhan liiton sekä sen lait.

      Lain rikkominen korvattiin uhraamalla. Kaikkiin se ei toiminut, vaan jos rikkoi sapatin, joutui itse uhriksi.

      Kun ei ole lakia, ole uhria tai se ei mitään hyödytä.

      Uudessa liitossa Pyhä Henki kirjoittaa lain sydämeen ja se parempi kuin Mooseksen laki.

      • Anonyymi

        Uudessa liitossa kunkin maan laki on Jumalan säätämys. Afganistanissa ja Saudi-Arabiassa.


    • Anonyymi

      Neljäs Moos !7 : 11
      Sillä lihan sielu on veressä, ja minä olen sen teille antanut alttarille, että se tuottaisi teille sovituksen, sillä veri tuottaa sovituksen, koska sielu on siinä.
      Efes 1 : 7
      jossa meillä on lunastus hänen verensä kautta, rikkomusten anteeksisaaminen, hänen armonsa rikkauden mukaan.
      Hebr. 9 : 22
      Niin puhdistetaan lain mukaan miltei kaikki verellä, ja ilman verenvuodatusta ei tapahdu anteeksiantamusta.
      Kol 1 : 20
      ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta,hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa kaikki, hänen kauttaan kaikki sekä maan päällä että taivaissa.

    • Anonyymi

      Järkeä ei ole siinäkään, että Jumala loi maailman, jossa tehdään syntiä. Missä noin sanotaan?

      • Anonyymi00008

        Katso ympärillesi. Kaikki on synnin ja pahan vallassa.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Katso ympärillesi. Kaikki on synnin ja pahan vallassa.

        Jumala antoi ihmiselle vapaan tahdon, siksi synti tuli maailmaan. Ethän sinäkään haluaisi, että Jumala pakottaisi sinut tietynlaiseksi, tai että olisit ennaltaohjattava "robotti" ilman valinnanvapautta?


    • Anonyymi

      Ei-helluntailainen kommentti:

      Jumalan mielivaltaisuus ei ole sama asia kuin mielipuolisuus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      48
      4273
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4072
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3168
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      18
      3122
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3024
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      75
      2789
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2483
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      127
      2177
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      47
      2062
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1790
    Aihe