Nyt ovat kyllä maailmankirjat sekaisin. Amnesty International tuomitsee Hamasin ja syyttää sitä kansanmurhasta ja ihmisoikeusrikkomuksista.
Amnesty: Hamasin johto on saatava syytteeseen sotarikoksista – näitä ihmisoikeusloukkauksia Gazassa tapahtuu nyt
Ihmisoikeusjärjestön mukaan Hamas on vastuussa uusimmasta konfliktista.
Aikaisemmin Amnesty International on keskittynyt vain Israelin tuomitsemiseen ja syyttämiseen, mutta varmaan pelko siitä, että USA katkaisee sille avun, on saanut järjestön pään kääntymään.
Suomenkin osaston johtaja Frank Johansson on jatkuvasti hyökännyt Israelia vastaan, VAIENNUT Hamasin terrorismista, mutta nyt hänkin joutunee muuttamaan puheitaan ja tunnustamaan Hamasin Gazan kriisin syypääksi.
Johanssonin mukaan Amnesty International tuomitsee täysin Hamasin toiminnan.
– Nämä ovat äärimmäisen vakavia sotarikoksia, ja Amnesty tulee ajamaan, että näihin syyllistyneet saadaan oikeuden eteen. Se ei varmasti ole helppoa ja vie vuosia, Johansson toteaa.
Hänen mukaansa oikeuteen tulisi saattaa niin Hamasin johto kuin myös tekojen yksittäiset tekijät.
Niin se maailma muuttuu Eskoseni.
Amnesti tuomitsee Hamasin
14
84
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
"Siviilien joukkomurhaaminen on sotarikos, eikä näille tuomittaville hyökkäyksille voi olla mitään oikeutusta. Olemme vahvistaneet hyytäviä videoita, jotka näyttävät aseistettujen miesten ampuvat siviilejä ja raahaavan ihmisiä pois panttivankeina. Eräs järkyttävä video näyttää aseistettujen miesten kuljettavan naista Gazan keskustan läpi kuin painajaisesta otetussa kohtauksessa. Kaikki kaapatut siviilit, lapset mukaan lukien, on vapautettava välittömästi. Nämä rikokset on tutkittava osana Kansainvälisen rikostuomioistuimen jatkuvaa tutkimusta, joka koskee kaikkien osapuolten tekemiä rikoksia nykyisessä konfliktissa."
Amnesty tuomitsee Palestiinan terroristi-iskut Israeliin 12.10.2023
Voisin heittää jotain, mutta enpä jaksa. - AnonyymiUUSI
Amnesty on täynnä piripäärikollisia!
- AnonyymiUUSI
Ite oot.
- AnonyymiUUSI
Kerrankin jotain oikeutta jatkuvan hamas mielistelyn jälkeen. Hamasin rikokset ovat niin barbaarisia, ettei niitä voi julkaista ja näyttää videoita.
- AnonyymiUUSI
Samaten on Israelin armeijan teot. Molemmat ovat yhtä barbaarisia.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Samaten on Israelin armeijan teot. Molemmat ovat yhtä barbaarisia.
Noinhan ne Hamasin halaajat väittävät.
Mutta on eri asia tappaa nainen, halkaista hänen vatsansa, raiskata, kuristaa vauvoja, silpoa sukuelimiä, polttaa ihmisiä elävältä, kuin se, että puolustaa kotiaan ja yrittää tuhota terroristeja, jotka piiloutuvat naisten selän taakse. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Noinhan ne Hamasin halaajat väittävät.
Mutta on eri asia tappaa nainen, halkaista hänen vatsansa, raiskata, kuristaa vauvoja, silpoa sukuelimiä, polttaa ihmisiä elävältä, kuin se, että puolustaa kotiaan ja yrittää tuhota terroristeja, jotka piiloutuvat naisten selän taakse.Mutta videoita ei noista voi julkaista, mutta onneksi uskovaisen sielun silmin voi kuvitella nämäkin kauheudet.
- AnonyymiUUSI
Israel tappoi hirveän paljon enemmän sekä aiheutti aineellista tuhoa.
- AnonyymiUUSI
amnesty 🤣🤣🤣 ei ole kerääjiin enää törmännyt , ovatko ihmiset viisastuneet ?
- AnonyymiUUSI
Eihän tämä ole yllätys kenellekkään paitsi omissa liemissään marinoituneille laitauskoville, joiden mielestä kaikki Israelin hallituksen toimia arvostelevat ovat Saatanan liittolaisia.
Amnesty on ihmisoikeusjärjestö ja tuomitsee ihmisoikeusloukkaukset. Ihmisoiekudet kuuluvat kaikille.- AnonyymiUUSI
Veikkaan maailmankirjojen olevan aloittajalla sekaisin siksi, että Amnesty kritisoi ensimmäisen kerran tahoa, joka on paha myös hänen silmissään.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Veikkaan maailmankirjojen olevan aloittajalla sekaisin siksi, että Amnesty kritisoi ensimmäisen kerran tahoa, joka on paha myös hänen silmissään.
Amnesty on tuominnut aiemmin Hamasin sotarikoksista.
Nyt he syyttävät Hamasia myös rikoksista ihmisyyttä vastaan, koska on löytynyt todisteita törkeämmistä rikkomuksista.
- AnonyymiUUSI
Nyt alkaa Amnestykin löytämään oikean maalin, jota syyttä. Hamas tekee kansanmurhaa ei Israel.
Israel käy puolustussotaa. - AnonyymiUUSI
Hamas terrorijärjestö ja Israel valtio, joka rikkonut räikeästi ihmisoikeuksia, tekee sotarikoksia ja on syytettynä kansanmurhasta.
Mitä amerikka sen mukaan olisi voinut tehdä kun tornit tuhottiin?
Sai silti moitetta kun jotkut sedät oli pitkään huonossa vankilassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam22213981Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu577146Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1946781K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon984704Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju724630Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä214451Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos724305Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754102Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1003886- 933671