Treenauksen motiivit

Ulkonäkö. voima, teho, terveys?
Kullakin oma järjestyksensä.
Minulla se oli terveys.
Verenpaineet ja kolestrolit lääkittävässä tasossa ja siitä huolimatta verenpaineet viitearvomaksimien yläpuolella.
Oman painon ja vapaan tangon perustreenit mielikuvituksettomia 5:n sarjoja rutistaen.
Puolessa vuodessa lääkkeetön olotila tuli paremmaksi kuin lääkittynä ja bonuksena kehon koostumus muuttui vaikka ei ollut tavoitteenakaan. Tietenkään 6-kymppinen ukko ei siitä pahoittanut mieltään mutta kaikki oleminen oli kevyempää ja pirteämpää.
Tuo jäi tavaksi. Ainakin tähän asti > 82v.
9429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

No yksi on viskeraalisen rasvan vähentäminen eli terveys, tutkitusti parasta esim.
masennukseen ja piristää mieltä jopa lääkkeitä paremmin, voimaharjoittelu.

Sosiaalinen kanssakäyminen ja vaihtelu arkeen, näkee kivoja naisia ja mukava jutella ihmisten kanssa.

Kyllä myös kun ulkonäkö tietenkin kun on atleettinen ja treenattu, niin on vaatteetkin paremman näköisiä ja kyllähän se kun esim. yleisessä saunassa kysytään missä treenaat ym. ja naiset katsoo pitkään kun vieressään on möhömahainen oma äijä.
Tässä kun kilpailee itsensä kanssa ja vertaaa mitä oli ennen niin on motivaatio.

Voima eri arjen asioissa on tarpeen kun ikää tulee väistämättä ja rappeutuu.

Tapa toimia ja tehdä liikuntaa myös salilla on elämäntapa.

Äänestä
  • Aloittaja.
    8-kymppisenä 17.06. 2024.
    Rasva 12,8% . 10% - 20%.
    Viskeraali 55,5. Yleinen viitearvo 100 tai alle. Ikäiseni viitemaksimi noin 150!?
    Statiinituhoista huolimatta lihasta jäljellä sen verran, että BMI oli 26,3 alhaisista rasvoista huolimatta.
    Ainoa terveydellinen kiusa nyt 82 vuotisena, on eturauhanen. Menen ennen uuttavuotta rassauttamaan sitä.
    Luultavasti yksi tärkeä elämänmuoto tulee tiensä päähän.

    Äänestä

Se oli ennen tätä kuukautta voima ja teho vuosia mutta pitkään hautunut mielessä jos vaihtaisi puhtaaseen bodaukseen ja nyt joulukuun alussa aloitin.

Kai se sitten on ulkonäkö ja terveys. Ei toisten takia koska ei toisia ihmisiä kiinnosta vanhan ukon ulkonäkö eikä minua kiinnosta mitä muut ajattelee mutta itseä kiinnostaa että miten vielä onnistuu.

Äänestä

Suurin motivaattori itselle treenaamiseen ja kaikkeen muuhunkin liikuntaan on hauskuus ja hyvänolon tunne minkä se aiheuttaa. Toisena tulee ulkonäkö. On kiva olla timmi ja atleettisen näköinen mätisäkkien seassa. Sekös niitä vituttaa.

Äänestä

Näyttää paremmalta.

Äänestä

Voittaa itsensä ,
ja olla edistyneempi kuin eilen,
tätä ei suurin osa tajua,
kun ei pysty ajattelun ajatteluun,
tuntuu yksinkertaiselta , mutta kun perehtyy asiaan, on koko juttu.

Äänestä

Saada siveän menneisyyden omaavia naisia.

Äänestä

Jos joku ärsyttää niin voi antaa pataan.

Äänestä
  • Motiivi voi myös olla ,
    että henkisellä puolella treenaat niin mieltäsi,
    ettei enää ärsytä,
    näinkin voi tehdä, jos haluaa...........

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ulkonäkö. voima, teho, terveys?
Kullakin oma järjestyksensä.
Minulla se oli terveys.
Verenpaineet ja kolestrolit lääkittävässä tasossa ja siitä huolimatta verenpaineet viitearvomaksimien yläpuolella.
Oman painon ja vapaan tangon perustreenit mielikuvituksettomia 5:n sarjoja rutistaen.
Puolessa vuodessa lääkkeetön olotila tuli paremmaksi kuin lääkittynä ja bonuksena kehon koostumus muuttui vaikka ei ollut tavoitteenakaan. Tietenkään 6-kymppinen ukko ei siitä pahoittanut mieltään mutta kaikki oleminen oli kevyempää ja pirteämpää.
Tuo jäi tavaksi. Ainakin tähän asti > 82v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu