Kuvittele ateisti ja uskovainen puistossa yhteisellä piknikillä.
Kaiken yhteisen syötävän lisäksi pari lausetta,
joita haluaisit toiselle sanoa.
Jos olet todella luova yksilö, koeta löytää se sisimmäinen molemissa persoonissasi.
1)Ateisti: ...
2)Uskova: ...
Kuuman kesän saarna, vai ei?
9
829
Vastaukset
- utelias
ateisti; kylläpäs matalapaineesta syntynyt tuuli leyhyttää lehtiä, taitaa tulla sade
uskova; ettei vaan Jumala karjuis enkeleille, ne kostaa aina takas pissaamalla elävien päälle - Markus
Jumala on rakkaus.
- sä.
1)Ateisti: Olipa hyvät ruoat!
2)Uskova: Aamen.- Ayana
1) Ateisti: Olipas äippä tehnyt hyvää ruokaa. Kiitos kuuluu äipälle. *hieroo mahaansa*
2) Uskovainen: Kiitos Jeesus ruuasta.*rukkoilee* - seooon
Ayana kirjoitti:
1) Ateisti: Olipas äippä tehnyt hyvää ruokaa. Kiitos kuuluu äipälle. *hieroo mahaansa*
2) Uskovainen: Kiitos Jeesus ruuasta.*rukkoilee*Ateisti:ei Jumalaa oo olemassa.
Uskovainen:Raamattu sanoo:vain hullu sanoo, ettei Jumalaa ole olemassa.
- SamWeis
1)Ateisti, suomi24.fi:n ateistien ei tarvitse nyt kuunnella tuon hihhulin jorinoita kun se makaa täällä maha tännä mun vieressä
2)Uskovainen, Kiitos jeesus herramme tästä ihanasta ateriasta, anna meille suoja tänä päivänä, mä rakastan sua ja haluaisin rakastella sua
3)ateisti: Oh my god, here we go again ! *kaivaa korvatulpat esiin* - Kalki_Avatar
Oli kaunis kesäpäivä; ja aurinko paistoi. Elämä kukki, mehiläiset pörräsivät, ja lapset leikkivät pihoilla iloisina. Ihmiset nauttivat elämästään; grillailivat makkaraa, kävivät uimassa; rakastuivat, erosivat, syntyivät ja kuolivat. Suuri osa nautti elämästään, ja saavutti onnen edes ohikiitävänä hetkenä.
Ateisti sensijaan rypisti otsaa, ja ei oikein nähnyt järkeä missään. Hän vietti päivät kammiossaan, ja opiskeli teoreettista matematiikkaa; koska hänen mielestään matematiikka oli ainoa järkeenkäypä tieteenala. Kaikkia muita ihmisiä hän halveksi, sillä näkihän sen jo kilometrin päähän miten epärationaaleja ihmiset olivat; eivätkä olleet sisäistäneet ollenkaan valistuksen periaatetta "ajattelen, siis olen". Varsinkin ateisti inhosi verivihollistaan uskovaista; ja pyrki näkemään kaikissa ihmisissä jonkinlaisen uskomisen salaliiton järkeä vastaan.
Toisaalla uskovainen pähkäili samanlaisessa kammiossa, ja harmitteli että maailman ihmiset eivät usko. Uskovainen oli kääntänyt silmäsnä pois lihallisesta maailmasta; uimarannoista, diskoista, kulttuurista, taiteesta, ihmissuhteista, koska hän halusi kohdata rakkauden puhtaana sanana; niinkuin se on präntätty vuoden 1953 raamattuun. Hän ei voinut tajuta miten ihmiset ovat niin sokeita että pitävät elämästä, eivätkä löydä jeesusta joka on sana vuoden 1953 raamatussa. Siinä se lukee msutaa valkoisella, ja torvet eivät näe!!! Uskovainen puhisee kammiossaan, ja aloitaa lukea raamattua kahdettakymmenettäkahdeksatta kertaa; ja puhisee että tämä maailma on ateisteja täynnä! Vain ateisteja! Ketään muita; muunlaisia ihmisiä uskovaisemme ei edes laskenut ihmisten kastiin kuuluvaksi.
Mustaa valkoiselle, han huudahti! Selvästi MUSTAA VALKOISELLA! Uskovainen:Ah, katso tätä kaunista päivää; Jumalan henki on lähellä tänään! Etkös vain sinäkin, Aapo Ateisti, tunnekin Suuren Isämme, vapahtajan, herramme, kaikkivaltiaan Jeesus Kristuksen, joka kuoli syntiemme tähden, isän Jumalan läsnäolon?
On selvää, että Jumala rakastaa lapsiaan tänään, hellii meitä kauniilla kasvoillaan, puhuu lintujen kauniilla äänellä. Tunnetko, kuinka Jeesuksen hymy vaalisee mieltäsi kukkien kauniina puhkeamisena? Ah, niin kaunis on Jumalan mieli; jo kostuu silmäni.
Ateisti: Annatkos sitä aurinkovoidetta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668