poroisäntien porotappiot.
Tiedättekö jotain toista ammattikuntaa jossa veronmaksajat joutuvat maksamaan yrittäjän tappiot. Jos porot vaeltavat vapaana luonnossa niin totta vie ne ovat susien ruokaa. Pitäisikö susien syödä hampurilaisia? Maksaako veronmaksajat puusepänliikkeelle tappiollisen vuoden? Tai esim, putkiliikkeelle?
Tiedättekö jotain toista ammattikuntaa jossa veronmaksajat joutuvat maksamaan yrittäjän tappiot. Jos porot vaeltavat vapaana luonnossa niin totta vie ne ovat susien ruokaa. Pitäisikö susien syödä hampurilaisia? Maksaako veronmaksajat puusepänliikkeelle tappiollisen vuoden? Tai esim, putkiliikkeelle?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Joka vuosi poroja kuolee enemmän kuin niitä on syntynyt. Taivaastako niitä on tippunut, kun korvauksia haetaan?
Poronpurijat ei osaa hoitaa niitä.
Tahallaan kuolettavat ja sitten pummina pyytävät rahaa?!
Petoksia on tehtailtu vuosikausia. Ilmoitetaan petovahinkoja, joita ei ole koskaan ollut. Saa mukavasti kymmeniä tuhansia korvauksia yhdestä lomakkeen täyttämisestä. Tämä on yleinen tapa, joka on kaikkien alan ihmisten tiedossa.
Sinäkö osaisit? 5 sanan vietistäsi saa älyvapaan kuvan sinusta, Demarest!
Kela gold duunarit etelä-suomessa paras ammattina.
Kela-Gold toimii poronhoidossa.
Taitaa olla platina kela?
Iisännät itse tappavat, ja naamioivat ne muka petojen tappamiksi....kerrotaan sieltä päin.
Jos valtio ei pidä petoja loitolla eikä anna tappaa niitä, niin ihan oikein on että korvaavat.
Ei poromies koskaan omaa poroa syö.
Naapurit syö naapurin poroja.
Naapurit joutuu kuulemaan minun pornoa.
Onko valvonta yhtä hyvää kuin Työmarkkinatorissa. MOT tuota tutki ja haamutyöpaikkoja oli Työllisyyskatsauksen luvuista suuri osa.
Suomi kuolon korahtelee viherideologian kourissa. Tuloiksi katsotaan toisen perseen pyyhinta ja siitäkin eu helvetti varastaa BKT- tulona rahat. Mitään tuottavaa ei tässä maassa ole vain tänne ulkomailta elätettäviä kelaan.
Poroja on liikaa. Ne syövät koko Lapin pelkäksi kivikoksi. Asiasta on tehty sata tutkimusta, mutta kaikki tutkimukset on laitettu alalaatikkoon ja unohdettu. Koska alkuperäisväestöä ei saa sortaa, heidän on saatava mitä älyävät pyytää.
Milloin saamelaiset pyytävät suomen alkuperäisväestöltä anteeksi sitä, että ovat kusseet silmään meitä veronmaksajia noissa tekaistuissa petovahinkokorvauksissa? Orpon voisi laittaa sinne kysymään sitä.
Buorre beaivi.
Dii latnjalaš davviolbmot lehpet nu álkit hirpmástuvvat ahte dat lea šaddan dábálaš geavahussan 50 jagi dassái.
Turpas kiinni aslakki.
Ministerit ja edustajat on toinen sellainen. Siellä tappiot ovat miljardiluokkaa.
Huonosti on kaupassa poronlihaa tarjolla, mistä sitä saa ostaa kohtuullisella hinnalla
455445
Kelapummien koko elämä maksetaan. Siinä pahin epäkohta mitä olla voi.