Miksei kilometrikorvauksia alennettu 10 snt per kilometri?

Anonyymi-ap

7

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jos palkansaaja, jolla on Verohallinnon luontoisetujen laskentaperusteita koskevassa päätöksessä tarkoitettu auton käyttöetu, käyttää tällaista autoa työmatkan suorittamiseen ja maksaa itse tästä matkasta aiheutuvat käyttövoimakulut, hänelle korvattavien käyttövoimakulujen enimmäismäärä on 11 senttiä kilometriltä.

      • Anonyymi00002

        Vain 1 snt pudotus. Miksi?


    • Anonyymi00004

      Tuo hyvä alotus.kilometrkorvaus tulee sitoa oikeisiin kustannuksiin. Myös käytettyinä hankittujen hintoihin.

    • Anonyymi00005

      Kyllä tuo 55 snt/km on aivan liikaa, kun käyttövoima on lähes ilmaista ja huoltokulut sekä arvonalennus olemattomia.

      • Anonyymi00006

        Uudehkon sähköauton osalta tuo 55 snt/100km on kutakuinkin kohdallaan. Auton arvo laskee ja pääomakulut ovat helposti 10.000 € vuodesa. Esim. 20 tkm vuodessa = 50 snt/km.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Uudehkon sähköauton osalta tuo 55 snt/100km on kutakuinkin kohdallaan. Auton arvo laskee ja pääomakulut ovat helposti 10.000 € vuodesa. Esim. 20 tkm vuodessa = 50 snt/km.

        Kyllä verottaja tuon osaa laskea, toki perustuen joihinkin oletuksiin. Halvalla autolla (ja/tai paljon ajamalla) kilometrikustannus on alhaisempi, kalliilla autolla taas korkeampi.


    • Anonyymi00008
      UUSI

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      132
      3461
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      55
      3021
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2504
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      113
      2056
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      170
      1704
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1318
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1162
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      943
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      923
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      156
      901
    Aihe