Ukrainan sodan opit näkyvät Suomessa jo käytännössä

Anonyymi-ap

Loistavaa että ollaan koko ajan tietoisia uusista menetelmistä. Tiltu se vain jatkaa vanhoilla naurettavilla neukkuopeilla .....

Niinisaloon valmistui ensimmäinen linnoitettu tukikohta varusmiesten harjoittelua varten.

Rynnäkkökiväärien tulitus alkaa rätistä jossain etumaastossa, välillä äänimaiseman valtaa raskaan konekiväärin sarja. Taistelukosketus on otettu ensimmäisessä puolustuslinjassa, mistä varusmiehet vetäytyvät pian juoksujalkaa uusiin linnoitettuihin tuliasemiin pitkin mutkittelevaa taisteluhautaa.

Kun etenemistä jatkaneet hyökkääjät ilmestyvät näkyviin, he saavat vastaansa laukauksia maahan kaivettujen tuliasemien suojaisista aukoista. Jossain taivaalla lentää ehkä lennokki.

– Ketkäs olivat hyökkäämässä? Oliko erilaista tulla nyt, kun oli poteroissa väkeä? Mites puolustajat? Oliko helpompaa taistella poteroissa, kyselee Maavoimien komentaja, kenraaliluutnantti Pasi Välimäki harjoituksen jälkeen.

– Hyvä veto! Näin kyllä muutamien ilmeistä, että jäi vähän kismittämään, kun jäi ampumatta konekiväärillä, kenraaliluutnantti jatkaa ja palkitsee komppanian kärkitaistelijat.

Välimäellä on hymy herkässä. Porin prikaatin Niinisaloon juuri valmistunut Base 25/26 -nimeä kantava harjoituskohde tarjoaa juuri sellaisia olosuhteita, joiden varalle harjoittelemisen tärkeyttä kokemukset Ukrainan sodasta ovat alleviivanneet.

– Nyt on Maavoimien komentaja tyytyväinen, Välimäki myönsi, kun koulutuslinnoitetta esiteltiin medialle aiemmin joulukuussa.

Vielä viimeistä silausta vailla olevan Niinisalon kohteen jälkeen samanlaisia linnoitteita on tarkoitus rakentaa myös muualle, ensimmäisenä keväällä Säkylään.
jatkuu
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011706797.html

5

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Suomi ja Nato on proxy sotansa hävinnyt.

      • Anonyymi00002

        Itkettääkö putinistitrollia?


    • Anonyymi00003

      Ainoa oppi minkä olen oppinut Ukrainan sodasta on, että kannattaa neuvotella kuin lähteä Venäjän kanssa sotimaan! Tällä opilla olisi säästänyt paljon ihmisiä ja rahaa. Toivottavasti meidän päättäjät ovat oppineet saman asian.

      • Et vieläkään siis ole kyennyt tajuamaan, että mikään neuvottelu ei olisi estänyt Venäjää hyökkäämästä Ukrainaan.


      • Anonyymi00004

        Viisaasti sanottu!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6168
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5637
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2673
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2098
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1798
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1287
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1058
    Aihe