Jeesus oli tapauskovainen, ei kiihkouskovainen.
Jeesus kävi tapansa mukaa kerran viikossa kotikirkossaan ja luki Vanhaa Testamenttia ja opetti sitä.
Kuului sen ajan kirkkoon ja maksoi kirkollisveroa, oli hiljainen ja nöyrä luonteeltaan.
Luuk. 4:16
Ja hän saapui Nasaretiin, jossa hänet oli kasvatettu, ja meni tapansa mukaan sapatinpäivänä synagoogaan ja nousi lukemaan.
Matt. 17:24
Kun he saapuivat Kapernaumiin, tuli Pietarin luo temppeliveron kantajia, jotka sanoivat: "Kai teidän opettajanne maksaa temppeliveroa?"
Matt. 17:25
"Maksaa kyllä", hän vastasi.
Jeesus on paras esikuva kaikissa uskonasioissa!
Jeesus oli tapauskovainen
45
169
Vastaukset
- Anonyymi00006
Kymmenykset tarkoitti elintarvikkeiden viemistä Leeviläisille papeille, koska heillä ei ollut omaa viljelysmaata.
Kymmenyksiä ei saanut maksaa rahalla.
5.Ms.14
26 Ostakaa sillä rahalla kaikkea, mitä mielenne tekee, nautoja, lampaita ja vuohia, viiniä tai olutta tai muuta mieleistänne, ja syökää ja iloitkaa siellä perheinenne Herran, Jumalanne edessä.
26 Och du må köpa för penningarna vadhelst dig lyster fäkreatur eller småboskap, eller vin eller andra starka drycker eller vad du eljest kan åstunda; och så skall du hålla måltid där inför HERRENS, din Guds, ansikte och glädja dig med ditt husfolk.
26 And thou shalt bestow that money for whatsoever thy soul lusteth after, for oxen, or for sheep, or for wine, or for strong drink, or for whatsoever thy soul desireth: and thou shalt eat there before the Lord thy God, and thou shalt rejoice, thou, and thine household, - Anonyymi00007
Kolehtipuheissakin luetaan usein Malakiaa, mutta jätetään kertomatta, että kyse oli elintarvikkeiden viemisestä temppeliin, ei rahan keräämisestä.
Mal. 3:10
Tuokaa täydet kymmenykset varastohuoneeseen, että minun huoneessani olisi RAVINTOA, ja siten koetelkaa minua, sanoo Herra Sebaot: totisesti minä avaan teille taivaan akkunat ja vuodatan teille siunausta ylenpalttisesti.- Anonyymi00008
Kymmenykset (elintarvikkeet) tuli viedä kellariin.
Mal. 3:10
Tuokaa täydet kymmenykset VARASTOHUONEESEEN, että minun huoneessani olisi RAVINTOA, ja siten koetelkaa minua, sanoo Herra Sebaot: totisesti minä avaan teille taivaan akkunat ja vuodatan teille siunausta ylenpalttisesti.
- Anonyymi00009
Saarn. 9:7
Tule siis, syö leipäsi ilolla ja juo viinisi hyvillä mielin, sillä jo aikaa on Jumala hyväksynyt nuo tekosi. - Anonyymi00010
Matt. 11:29
Ottakaa minun ikeeni päällenne ja oppikaa minusta, sillä minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltä; niin te löydätte levon sielullenne.
1. Joh. 5:3
Sitähän Jumalan rakastaminen on, että pidämme hänen käskynsä, eivätkä ne ole raskaita noudattaa. [Matt. 11:30] - Anonyymi00011
Joh. 14:21
Joka on ottanut vastaan minun käskyni ja noudattaa niitä, se rakastaa minua. Ja minun Isäni rakastaa sitä, joka rakastaa minua, ja häntä minäkin rakastan ja ilmaisen hänelle itseni." - Anonyymi00012
Vanhassa liitossa oli kehoitus. tuo täydet kymmenykset Herran huoneeseen, Uudessa liitossa "sen, mitä sydän vaatii", jos on kysymys uudestisyntyneestä uskovasta.
Temppelivero; lutter-laitos voi tehdä omia sääntöjään. Koko epä-Raamatullista laitosta ei ole Raamatussa. Se pitäisi olla Uuden Testamentin puolella, koska nyt jälkeen Jeesuksen Kristuksen syntymän elämme Uuden Testamentin, Uuden liiton aikaa.- Anonyymi00036
Alkuseurakunnassa oli kommunismi, sinne piti viedä kaikki rahat. Kaikki oli yhteistä.
Yksi pariskuntakin tapettiinn siellä talokaupan rahojen saamiseksi heiltä.
Syy laitettiin Pyhän Hengen ja Jeesuksen piikkiin ja täydestä meni. - Anonyymi00037
Anonyymi00036 kirjoitti:
Alkuseurakunnassa oli kommunismi, sinne piti viedä kaikki rahat. Kaikki oli yhteistä.
Yksi pariskuntakin tapettiinn siellä talokaupan rahojen saamiseksi heiltä.
Syy laitettiin Pyhän Hengen ja Jeesuksen piikkiin ja täydestä meni.1. Joh. 2:18
Lapsukaiset, nyt on viimeinen aika. Ja niinkuin te olette kuulleet, että antikristus tulee, niin onkin nyt monta antikristusta ilmaantunut; siitä me tiedämme, että nyt on viimeinen aika.
- Anonyymi00014
Evankeliumin levittämisen vuoksi ei saa rahaa. Silloin epäjumala Mammon ottaa siitä kunnian itselleen.
Luuk. 22:35
Jeesus sanoi opetuslapsille: "Kun lähetin teidät matkaan ilman kukkaroa, laukkua ja jalkineita, niin puuttuiko teiltä mitään?" "Ei mitään", he vastasivat. - Anonyymi00015
Jeesus lähettää kaksitoista opetuslasta
Luuk.9
1 Jeesus kutsui koolle kaksitoista opetuslastaan ja antoi heille voiman ja vallan parantaa taudit ja karkottaa pahat henget. [9:1-6: Matt. 10:1-15; Mark. 6:7-13 : 9:1,2: Mark. 3:13-19; Luuk. 6:12-16]
2 Hän lähetti heidät julistamaan Jumalan valtakuntaa ja parantamaan sairaita
3 ja sanoi heille: "Älkää ottako matkalle mukaanne mitään -- ei sauvaa, ei laukkua, ei leipää eikä rahaa. Älkää ottako toista paitaakaan.- Anonyymi00016
Ei sitä voimaa ja valtaa muille annettu kuin Jeesuksen valitsemille ja valtuuttamille 12 oikealle apostoleille.
- Anonyymi00022
Anonyymi00016 kirjoitti:
Ei sitä voimaa ja valtaa muille annettu kuin Jeesuksen valitsemille ja valtuuttamille 12 oikealle apostoleille.
Matt. 6:1
"Kavahtakaa, ettette harjoita vanhurskauttanne ihmisten nähden, että he teitä katselisivat; muutoin ette saa palkkaa Isältänne, joka on taivaissa. - Anonyymi00027
Anonyymi00016 kirjoitti:
Ei sitä voimaa ja valtaa muille annettu kuin Jeesuksen valitsemille ja valtuuttamille 12 oikealle apostoleille.
Voimaa annetaan tänäkin päivänä tasan niin paljon, kun ihminen on Jumalan johdatuksessa ja nöyrä.Minulla ei ole aikaa nokkia niitä, joilla ei ole nöyryyttä. Iloitsen niistä, joita Jumala näkyy nostavan, joilla on sitten kyllä nöyryyttäkin.
Ei meistä kaikista tule, eikä ole tarviskaan, jotain "suurta." Iloitsen siitä, että saan olla omalla paikallani ja palvella Jeesusta. - Anonyymi00030
Anonyymi00027 kirjoitti:
Voimaa annetaan tänäkin päivänä tasan niin paljon, kun ihminen on Jumalan johdatuksessa ja nöyrä.Minulla ei ole aikaa nokkia niitä, joilla ei ole nöyryyttä. Iloitsen niistä, joita Jumala näkyy nostavan, joilla on sitten kyllä nöyryyttäkin.
Ei meistä kaikista tule, eikä ole tarviskaan, jotain "suurta." Iloitsen siitä, että saan olla omalla paikallani ja palvella Jeesusta.Ei Jeesus tullut palveltavaksi, vaan palvelemaan.
- Anonyymi00017
Ennen sotaa Benny Hinn kuskasi omalla suihkukoneellaan miljonäärejä Amerikasta Israeliin Jordanille kastettavaksi. Ei kysellyt monestko kastekerta on menossa, kunhan vaan pulittivat valtavan määrän dollareita siitä reissusta.
Lahkosaarnaajat oleilivat Eilatin hienoissa hotelleissa ja uimarannalla. Tulivat kotiin kaulassa valtavat kultaiset krusifiksit. - Anonyymi00018
Ruandan baptistipastori on istunut linnassa jo 18 vuotta kansanmurhaan osallistumisen vuoksi.
- Anonyymi00019
Tapansa kullakin. https://keskustelu.suomi24.fi/t/13705794/sanan-ja-saarnamiehen-suhde
- Anonyymi00039
Onhan niillä saarnamiehillä niitä suhteita. Mutta ei niistä kannata huudella.
- Anonyymi00020
Jes. 52:3
Sillä näin sanoo Herra: Ilmaiseksi teidät myytiin, rahatta teidät lunastetaan.
Ap. t. 8:20
Mutta Pietari sanoi hänelle: "Menkööt rahasi sinun kanssasi kadotukseen, koska luulet Jumalan lahjan olevan rahalla saatavissa."- Anonyymi00021
Mutta jos tämä ohjelma on koskettanut sinua, niin lähetä rahasi meille, niin voidaan jatkaa näiden ohjelmien tekoa.
- Anonyymi00023
Anonyymi00021 kirjoitti:
Mutta jos tämä ohjelma on koskettanut sinua, niin lähetä rahasi meille, niin voidaan jatkaa näiden ohjelmien tekoa.
Matt. 23:5
Ja kaikki tekonsa he tekevät sitä varten, että ihmiset heitä katselisivat.
- Anonyymi00024
Kun Jeesus palveli kansaa, jota tunkeutui niin paljon, etteivät he päässeet syömäänkään
Mark 3 : 21
Kun hänen omaisensa sen kuulivat, menivät he ottamaan häntä huostaansa, sillä he sanoivat:" Hän on poissa suunniltaan. "- Anonyymi00025
Puuseppää aina tarvitaan!
- Anonyymi00033
Luuk 4 ; 16
.......ja meni tapansa mukaan sapatinpäivänä synagoogaan ja nousi lukemaan.
Mark 3: 1
Ja hän meni taas synagoogaan....
Vaikka Jeesuksella Kristuksella oli tapoja, hän ei ollut tapakristitty. - Anonyymi00040
Anonyymi00033 kirjoitti:
Luuk 4 ; 16
.......ja meni tapansa mukaan sapatinpäivänä synagoogaan ja nousi lukemaan.
Mark 3: 1
Ja hän meni taas synagoogaan....
Vaikka Jeesuksella Kristuksella oli tapoja, hän ei ollut tapakristitty.Ei Jeesus mihinkän alkuseurakuntaan liittynyt.
- Anonyymi00029
Jes. 53:3
Hän oli ylenkatsottu, ihmisten hylkäämä, kipujen mies ja SAIRAUDEN TUTTAVA, jota näkemästä kaikki kasvonsa peittivät, halveksittu, jota emme minäkään pitäneet.- Anonyymi00042
Halveksuminen oli uskontohuijarille ihan ansaittua. Aika kömpelö se brändäystemppu Lasaruksen kanssa.
Sairaus, ainakin skitsofrenia Jeesuksella lienee kaikille selvää. Homouttahan ei onneksi enää pidetä sairautena. - Anonyymi00048
Anonyymi00042 kirjoitti:
Halveksuminen oli uskontohuijarille ihan ansaittua. Aika kömpelö se brändäystemppu Lasaruksen kanssa.
Sairaus, ainakin skitsofrenia Jeesuksella lienee kaikille selvää. Homouttahan ei onneksi enää pidetä sairautena.Lasaruksen ruumis oli jo mätenimistilassa ja se haisi jo.
Lasaruksen herättämiseen Jeesus pyysi Jumalan apua.
Jeesus sanookin, että jos ihme ei ole sen tasoinen ihme, niin sitä ei pidä uskoa.
Joh. 10:37
Jos minä en tee Isäni tekoja, älkää uskoko.
- Anonyymi00041
Ehkä Jeesuskin alkoi ymmärtää lukemaansa ja huomasi pappien olleen vain tapauskovia ja kirjanoppineita. Ihan samalla tavalla kuin täällä - paitsi ettemme ole Jeesuksia ja tee ihmetekoja. Kirjat pitää siis lukea ja ymmärtää. Todellinen elämä on niiden ulkopuolella. Maailmankuvaansa voi aina laajentaa. Ihan miten kukakin haluaa.
Ei tapauskovaisuudessakaan mitään vikaa sinänsä ole. Joillekin se tuo turvallisuutta ja rauhoittaa mieltä. Ymmärtämisessä eli omassa ajattelussa on vaaransa. Voi tulla toisinajattelijaksi. Toisenajattelijoita vainotaan totalitarismissa. Joskus ristiinnaulitaan eri tavoilla.
On hyvä että meillä on Perustuslaki, sanoisi Pikkukakkonen.- Anonyymi00049
Fariseukset ja Saddukeukset olivat sen ajan lahkolaisia ja uskonnollisia terroristeja.
- Anonyymi00050
Anonyymi00049 kirjoitti:
Fariseukset ja Saddukeukset olivat sen ajan lahkolaisia ja uskonnollisia terroristeja.
Lahkolaiset menivät Jordanille saamaan sitä näyttävää uskovien upotuskastetta.
Johannes ei kastanut itsensä uskoviksi julistaneita lahkolaisia ollenkaan, koska tarjolla oli vain syntisten katumuskaste vettä pään päälle kolme kertaa valemalla.
Johannes kutsui lahkolaisia käärmeen sikiöiksi.
- Anonyymi00051
Jeesus oli tapauskova, mutta seuraajat lahkolaisia, kuten Paavali myönsi sekä myös hihhuleita.
Se johtui siitä, että Jeesus lahjoitti heille Pyhän Hengen. Silloin usko menee yli äyräiden.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1397648KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237091Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693623Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521383256Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092784Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442318- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261566Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457