Sähköautokauppa ei käy kunnolla. Onneksi polttiksia tehdään taas pian lisää

Anonyymi-ap

https://moottori.fi/uutinen/se-kay-sittenkin-eu-luopumassa-2035-polttomoottorikiellosta-sahkoautomyynti-ei-ole-kehittynyt-odotetusti/

Nyt on se ongelma ettei tehtailla ole myytävää kun 90% mallistoista ladattavia autoja jotka ei selkeesti kelpaa kuluttajille. Tämän takia kun polttiksia ei tarjolla ole on myyntimäärät kaikkien aikojen heikoimpia ja tehtaita suljetaan. Volkkari sulki juuri kokonaan yhden sähköautotehtaansa esim ja muut seuraavat perässä.

Autokauppa alkaa taas käymään kun markkinoille tuodaan polttiksia joita ihmiset haluavat ja joissa on oikeat nappulat ja mittaristot. Ylidigitaalisuus on tappanut kiinostuksen autoiluun.

5

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Autokaupan lama johtuu heikosta taloustilanteesta suurimmalta osin. Kyllä niitä polttiksia on ihan riittävän kattavalla valikoimalla kaupan, mutta ei nekään oikein kaupaksi käy.
      Ei tuo lykkääminen lisää yhtään autojen myyntimääriä kumpaakaan suuntaan.

      • Anonyymi00003
        UUSI

        Vain Suomessa on heikko taloustilanne, muulla Euroopalla menee ihan hyvin. Eli turha selitellä tätä taloustilanteella. Muualla Euroopassa uudet autot menevät hyvin kaupaksi, myös uudet polttomoottoriautot.


    • Anonyymi00002
      UUSI

      Sähköautokiima slkaa olemaan ohi. Paperilla idea oli hyvä mutta käytäntö on osoittanut sähköautot laadultaa huonoimmaksi ja ne on pahinta kertakäyttökulttuuria mitä olla voi. Sähköauton elinkaari vain muutaman vuoden ja arvo nollissa. Sen jälkeen korjaillaan isolla rahalla.

    • Anonyymi00004
      UUSI

      Aloittaja puhuu ripaskaa.

      "Mutta tekeekö bensiini vielä comebackin?

      Siitä puhutaan. Bensiinin hinta on pysynyt halpana, mikä johtuu öljyn maailmanmarkkinahinnasta. Hallituskin on tiristänyt hintaa muutaman sentin alemmas omilla päätöksillään.

      Sähköautoista on innostunut etupäässä Pohjois-Eurooppa. Isoissa automaissa on laiskempaa. Ranskassa täyssähköautojen osuus ensirekisteröinneistä oli viime vuonna 17 prosenttia, Saksassa 14, Espanjassa 6 ja Italiassa 4.

      EU-komissio esittikin joulukuun puolivälissä ainakin asteittaista luopumista uusien polttomoottoriautojen myyntikiellosta, joka oli sovittu vuodeksi 2035. Isot maat ovat sitä mieltä, että niiden on vaikea päästä tavoitteeseen.

      Mutta silti mitään comebackia ei ole näkyvissä, vaan sähkö yleistyy.

      – Se, että BENSIINI kiinnostaisi entistä enemmän, EI NÄY uusien autojen tai maahantuotujen käytettyjen autojen ENSIREKISTERÖINNEISSÄ, Tero Kallio sanoo."

      https://yle.fi/a/74-20197363

    • Anonyymi00005
      UUSI

      Ladattavat ja eritoten täyssähköiset hallitsevan myyntitilastoja ja niiden osuus kasvaa koko ajan. Niin Suomessa kuin useimmissa EU-maissakin. Niissä, jossa latausinfra on kunnossa eli läntiset EU-maat. Pohjoismaat erityisesti ovat siirtymässä kovaa vaihtia nykyaikaiseen autoiluun johon fossiilit eivät kuulu, vaikka niitä vielä onkin runsaasti liikenteessä. Uusia fossiileja tulee koko ajan vähemmän ja vähemmän. Tuontiautoissakin sähköautot ovat valtavirtaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      442
      6415
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      142
      3741
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      98
      2478
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1939
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      117
      1301
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1253
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      64
      1091
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1075
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      980
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      973
    Aihe