https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000433772.html
Zyskowicz haluaa puhua Kepusta, ei Keskustasta. Eduskunnan puhemies neuvosto on siis aikoinaan aiheuttanut Benille unettomuus öitä.
Lieneekö migreenikin iskenyt useammin. Kaikkea Benin pitää murehtia!
Onko Keskustaa sopiva nimitellä Kepuksi?
19
209
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ben on eduskunnan tollofriikki. HO HOO, HO HOO! Viisautta ei pätkän vertaa.
- Anonyymi00006
Tursussa oli... Huvittava kommentti puolueen ehdokkaalta, siis puolueen jossa uskotaan maan olevan littu, venäjän pitäisi vallata osa Suomesta ja ex-puheenjohtaja pakeni velkoja ryssiin. VKKssa on paljon viisautta;-)))
- Anonyymi00002
Tuolloin on eduskunnassa ollut Zyskowiczille mieluisa puhemiesneuvosto. Sen olisi pitänyt konsultoida Zyskowiczia.
- Anonyymi00003
Maalaisliitoksi sitä pitää sanoa
- Anonyymi00009
he-ma kirjoitti:
Viides kolonna käy myös.
Miten Maalaisliitto on aina ollut ankarassa ryssän kiimassa!
- Anonyymi00004
Zyssen pönttö hajoo, jollei se saa nimitellä ketään.
- Anonyymi00005
Kun persut ja kepu yhdistyvät, niin silloin virallisesti puhutaan Perskusta puolueesta, tuosta epämääräisestä syrjäseutujen pula-ajan Robin Hoodista.
Jos puoleita saa nimittää vain niiden virallisilla nimillä, niin miten mahtaa olla näiden puolueiden jäsenten ja kannattajien laita. Saako siis Keskustan kansanedustajia kutsua edelleen kepulaisiksi ja perussuomalaisten persuiksi ja SDP:n demareiksi. Ja riittääkö esim. SDP:stä pelkkä kirjainlyhenne, vaan pitääkö lausua koko puoleen nimi.
Vähän pilkun viilaamiseksi tuntuu menevän. Onkohan tämä Halla-ahon oma idea vai kenen lienee. Saattaa olla, etteivät persut siis voisi enää kutsua kaikkien muiden puolueiden jäseniä kommunisteiksi. Onneksi täällä voi edelleen kutsua ehkaa persua persuksi ja maalaisliittolaista kepulaiseksi.- Anonyymi00010
Muistaakseni puhemiesneuvosto kielsi puolueiden nimittelyt eduskuntasalissa heti pian vuoden 2011 jytkyn jälkeen. Voimansa tunnossa olleet perussuomalaiset olivat aloitteentekijänä, mutta nimittelyn kieltäminen sopi muillekin puolueille, tosin ehkä hieman hymy huulilla. Kyllä siitä on yhdessä tuumin istuntosalin sisällä pidettykin kiinni. Puhemiesneuvosto siis vain kertasi nyt kiellon, kun Ben Zyskowiczilla on muisti alkanut pätkiä vakavan sairauden seurauksena.
- Anonyymi00007
On sinulla kans ongelmat....knerk voi myös sanoas nkerk riski, ei se asia siitä miksikään muutu.
- Anonyymi00008
En tiedä, kenen ongelmaksi asian käsität. Kysymyshän on ollut Benin ongelmasta.
- Anonyymi00011
kesken kusi, kes kusta. ollut viimeaikoina niin huonoissa käsissä
kes ja kusta johto, ettei ole luottamusta.... - Anonyymi00012
Se on oiva lyhenne. Persu nimike on väännös sanoista Perussuomalainen ja Perse.
- Anonyymi00013
Otettakoon esimerkki Antti Lindtmanin puolueesta. Ajoittain sitä kutsutaan sosialistipuolueeksi täälläkin. Muutamat kirjoittajat ilmaisevat hämmästyksensä ja väittävät, että kysymyksessä ei ole sosialistipuolue.
Eduskunnassa kuin vastaava tilanne aiheutti kummastusta. Työväenpuolue olisikin paljon parempi nimi. Vastaavasti Maalaisliiton olisi parempi nimi kuin Suomen keskusta.
Kestääkö sitten äänestäjien huumori. Ja kokoomukselle olisi parempi nimi kypäräpapit. Benillekin se täytyisi kelvata paremmin kuin hyvin.- Anonyymi00014
Perussuomalaisia kutsuttakoon vastaavasti asialinjalla Populisteiksi ja Vihreitä Ilmastonmuuttajiksi.
- Anonyymi00016
Tästäkin ketjusta on poistettu kevyesti humoristinen viesti. Ilmeisesti hakaniemeläiset ja etelärantalaiset ovat yhtyneet.
- Anonyymi00018
Erityisesti temukat ja komukat ovat mainioita kutsumanimiä. Myös kepukat ja kopukat kelpaavat.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931422
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85872
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52811- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253667Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,9646Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä330639Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk57629- 53594