Miksi ei mainitse elatustukia lapsilisä asumistukea toimeentulotukea

https://yle.fi/a/74-20200833 niin minäkin elän työmarkkinatukea...
9243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jutussa ei mainita että tietenkin henkilö saa 600 euron työmarkkinatuen lisäksi ainakin lapsilisää kolmesta lapsesta, asumistukea, elatustukea, toimeentulotukea. Lisäksi hän pyytää omien sanojen ja mukaan apua järjestöiltä ja seurakunnalta. Hänen yhteenlasketut tulot ovat tuhansia euroja, eikä vain 600 euron työmarkkinatuki.

Outoa että hän haluaa antaa noin väärän kuvan taloudestaan. Lisäksi jutun mukaan koko perhe pääsee tuetulle lomalle joulunviettoon. Tuettu loma kestää yleensä 5 päivää täyshoidossa jossain kylpylässä. Sekin on monen tuhannen avustus hänen perheelleen yhteiskunnan varoista. En ymmärrä miksi hän valehtelee tuloistaan ja valittaa vaikka hän saa harvinaisen paljon apua. Moni pienipalkkainen yksinhuoltaja elää paljon pienimmillä tuloilla todella sinnitellen, eikä tule julkisuuteen valittamaan.

Äänestä

Olisikin todella hauskaa tietää paljonko perheen todellinen nettotulo on.
Voin kertoa avoimesti että keskimäärin 40 vuotta työskennellyt
eläkeläispariskunta saa nettona 3700 €, millä tarkka ihminen pärjää.
Ei jää laskuja maksamatta ja vastikkeet ja muut kulut maksetaan pilkulleen.
Nipistetään sitten vaikka ruokabudjetista jos on tarpeen, mutta kun ei ole.
Pitkän tähtäimen jemmaraha pelastaa aina talouden ongelmista.

Äänestä
  • Toimittajan moka kun ei tivannut kaikkia tuloja ja että onko pankissa rahaa ja kotona käteistä.

    Äänestä

En jaksa uskoa että tuon ikäisellä ihmisellä ei ole pankissa yhtään rahaa.

Äänestä

Essi Eravuori saisi antaa uuden haastattelun ja kertoa todelliset tulonsa. Se luku voisi yllättää aika paljon. Ei kukaan kolmen lapsen yksinhuoltaja saa Suomessa elämiseen vain 600 euroa. Tuo on täyttä pötyä.

Äänestä
  • Eli yksinhuoltajat rypevät rahassa vaikka eivät sitä tuo julkisuuteen.
    Auttaako vaikerrus loihtimaan vielä lisää harkinnanvaraista tukea.

    Äänestä

  • Lapsilisä yh-lisällä kolmesta 553,41€.
    Elatustuki melkein 200€/lapsi.

    Suunnilleen 1100€ saisivat 3 lasta yhteensä tukia.

    Äänestä

Nuo tuet + työmarkkinatuki tekee jo 1700 euroa kuussa eikä noista mene veroa. Tuohon lisäksi voi tulla vielä ainakin asumistuki ja toimeentulotuki, niin tulot ovat varmasti reilusti yli 2000 euroa kuussa. Toimeentulotuessa maksetaan asumiskulut, kotivakuutus, sähkölasku, vesimaksu ym. kaikki lääkärikäynnit ja hoidot julkisella ja lääkkeet jos niitä tarvitsee, silmälasit, Kun perhe meni joulunviettoon tuetulle lomalle, ainakin Tampereen sosiaalityö on maksanut aikaisemmin matkakulutkin kohteeseen ja takaisin. Ennaltaehkäisevänä ja harkinnanvaraisena toimeentulotukea voi pyytää melkein mihin vaan rahaa.

Kyllä tuo perhe saa paljon apua. Tuo 600 euroa kuussa mitä jutussa sanottiin ei siis pidä ollenkaan paikkaansa.

Äänestä

Mutta missä viipyy toimittajan tosiasioille pohjautuva kertomus ?
Pitikö moraalittoman toimittajan vaan saada aikaiseksi sensaatiojuttu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://yle.fi/a/74-20200833 niin minäkin elän työmarkkinatukea...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu