Onko enkelit sukupuolettomia ?
Enkelit ovat kuolleiden sieluja joten näin ollen enkeli voi olla edellisessä maaelämässään kuulunut NS. sukupuolivähemmistöihin kuuluva
"Sateenkaari enkeli"
Enkelit ovat kuolleiden sieluja joten näin ollen enkeli voi olla edellisessä maaelämässään kuulunut NS. sukupuolivähemmistöihin kuuluva
"Sateenkaari enkeli"
Vastaukset 65
Vanhimmat
On sulla asiat sekasin. Sielu on sielu.
Kaikilla, jotka kuvittelevat, että on joku kehosta irrallinen "sielu" on faktat pahassti ekaisin.
Sielu ei ole yksilö. Sillä ei ole tietoisuutta eikä aisteja.
Sielu on nimenomaan tietoisuus. Siihen on tallentuneena mieltymykset, himot ja taipumukset jotka viedään seuraaviin elämiin.
Ihminen joka kuolee esim hurskaansa uskovaisena vie uskovaisuutensa seuraavaan elämään. Sama koskee taiteellisuutta, musikaalisuutta (ihmelapset) teknisiä taitoja ym.
Se on hyvä, sielu kehittyy hyvään suuntaan tulevien elämien saatossa. Elämä on koulu.
Enkelit eivät ole kuolleiden sieluja.
Enkeleillä on sukupuoli mutta eivät lisäänny taivaassa.
Periaatteessa voisivat lisääntyä maanpäällä,
No miten ne enkelit on tulleet tuonpuoleiseen jos eivät ole kuolleiden sieluja.
Miten astraalinen ilman lihakehoa oleva enkeli voi lisääntyä?
Tulla raskaaksi tai panna alulle lapsen?
Ai niin, niillähän ei ole sukupuolta
Hienoa keskustelua.
Koska päästään ratkomaan ikiaikaista ongelmaa siitä kuinka monta enkeliä mahtuu seisomaan nuppineulan kärjellä.
Enkelillä ei ole siipiä. Olisi naurettava näky jos ohi lekuttelisi enkeli jolla on siivet. Ilman pyrstöä ei mikään lennä, linnullakinnon pyrstö. Taiteilija joka maalaa enkelin pelkillä selästä tärtöttavillä llinnun siivillä ei ole asioista perillä.
Pitää olla myös Pyrstö !
Kaikkien Lähi-Idän suurten uskontojen mukaan enkelit ovat puhtaita henkiolentoja. Koska heillä ei ole fyysistä kehoa, heillä ei ole myöskään lisääntymiselimiä tai biologista sukupuolta. Heidän perusolemuksensa on siis puhdasta energiaa tai henkeä, joka on sukupuolijaon ulkopuolella.
Keskiajalla enkelit tosin kuvattiin taiteessa usein nuorina, kauniina miehinä tai androgyyneinä (sekä miehisiä että naisellisia piirteitä omaavina) olentoina. Viktoriaanisella ajalla enkelit alettiin kuvata naisellisina ja lempeinä hahmoina.
Esimerkiksi Raamatussa (Matt. 22:30) Jeesus sanoo, etteivät ihmiset ylösnousemuksessa mene naimisiin, vaan ovat "kuin enkelit taivaassa". Tämä viittaisi siihen, että avioliitto ja sukupuolisuus kuuluvat vain maalliseen elämään.
Sitten oma lukunsa on Henokin kirja juutalaisuudessa, jossa puhutaan "langenneista enkeleistä", jotka himoitsivat ja ottivat ihmisnaisia puolisoikseen. Heidän lapsistaan tuli valtavia jättiläisiä, jotka söivät myös ihmislihaa.
1. Mooseksen kirja 6:1-4 (Kr. 1933/38) ei puhu mitään "langenneista enkeleistä", vaan Jumalan pojista, jotka ihastuvat Maan tyttäriin ja siittävät näille lapsia.
"1 Kun ihmiset alkoivat lisääntyä maan päällä ja heille syntyi tyttäriä, 2 huomasivat Jumalan pojat ihmisten tyttäret ihaniksi ja ottivat vaimoikseen kaikki, jotka he parhaiksi katsoivat.
3 Silloin Herra sanoi: "Minun henkeni ei ole vallitseva ihmisessä iankaikkisesti, koska hän on liha. Niin olkoon hänen aikansa sata kaksikymmentä vuotta."
4 Siihen aikaan eli maan päällä jättiläisiä, ja myöhemminkin, kun Jumalan pojat yhtyivät ihmisten tyttäriin ja nämä synnyttivät heille lapsia; nämä olivat noita muinaisajan kuuluisia sankareita."
Tutkijat pitävät lähdettä samana. Heenokin kirja oli yksi niistä lukuisista teksteistä, jotka Raamatun kokoajat jättivät pois. Se oli myöhempää perua kuin monet muut tekstit ja ei mitenkään sopinut vakiintuneeseen oppiin syntiinlankeemuksesta.
Raamatun linja (erityisesti Paavalin kirjeissä ja Mooseksen kirjassa) on se, että pahuus tuli maailmaan Aatamin ja Eevan lankeemuksen kautta. Heenokin kirja taas sälyttää suuren osan syystä langenneille enkeleille, jotka toivat mukanaan kielletyn tiedon ja väkivallan.
Tosin Heenok löytyy Raamatusta. Juudassa (jakeet 14–15): on kohta, jossa suoraan lainataan Heenokin kirjaa ja pidetään häntä profeettana: "Heistä on myös Heenok, seitsemäs Aadamista, ennustanut, sanoen: 'Katso, Herra tulee tuhansine pyhineen jne. jne.'"
Heenok puhuu langenneista enkeleistä, Raamattu Jumalan pojista.
On siinä selvä ero.
"Raamatun linja (erityisesti Paavalin kirjeissä ja Mooseksen kirjassa) on se, että pahuus tuli maailmaan Aatamin ja Eevan lankeemuksen kautta."
Kaikkitietävä Herra Sebaot loi vajavaisen ihmisen ja Saatanaksi myöhemmin muuttuvan arkkienkeli Luciferin, vaikka tiesi tästä tulevan ihmisen syntiin houkuttajan.
Vai sanotko sinä, että Herra Sebaot ei olisikaan ollut kaikitietävä?
Ja se niin sanottu "vapaus valita" ei muuta asiaa muuksi, sillä kaikkitietävänä Herra Sebaot tiesi jokaisen tulevan ihmisen kaikki ajatukset ja teot jo ennen ensimmäisen ihmisen luomista, joten yksikään ihminen ei ole tehnyt mitään, mitä Hän ei olisi tiennyt jo ennakkoon.
Mooseksen kirja 6:1-4 ei puhu Jumlan (yksikössä) pojista vaan JUMALIEN (monikossa) pojista. Jumalia oli monia ja heillä oli monia poikia.
Jumalien pojat=enkelit
Langennut enkeli=Langennut Jumalan poika
Logiikkaa. Se, että minä kutsun äitiäni äidiksi, ei tarkoita, että isäni ei voisi kutsua häntä vaimoksi. Termi vaihtuu. Ihminen on sama.
Anna olla, minulla ei ole mitään mielenkiintoa keskustella tuosta kanssasi.
Alotus trollolloo.🎃
Jeesus tuli kootakseen kaiken maatuskan, ei niinkään puolikkaita.
jeesus taisi olla nekrofiili ?
Raamatun ja kristillisen perinteen mukaan enkelit luotiin ennen maata ja ihmisiä, usein tulkitaan osana luomisen alkuhetkiä, kun Jumala loi kaiken aineellisen ja henkisen maailman, mutta ennen ihmisen luomista, koska ne ovat henkiolentoja ja Jumalan palvelijoita. Tarkkaa päivämäärää ei mainita, mutta ne olivat olemassa jo luomisen alussa, toimien Jumalan sanansaattajina ja avustajina, kuten luomiskertomuksen alussa Jumalan Henki liikkui vetten päällä, viitaten henkiseen olemassaoloon ennen fyysistä luomista.
Missä kohtaa Raamattua puhutaan mitään enkeleiden luomisesta?
naaras enkelit ei kai vanhene 😍
”Anonyymi00009” 2025-12-29 13:22:17 kirjoitti:
”Kaikkien Lähi-Idän suurten uskontojen mukaan enkelit ovat puhtaita henkiolentoja. Koska heillä ei ole fyysistä kehoa, heillä ei ole myöskään lisääntymiselimiä tai biologista sukupuolta.”
Niinpä. Eihän niitä lisääntymiselimiä tarvita mihinkään.
Totta. Jeesuskin vastasi fariseusten kompakysymykseen, että iankaikkisuudessa ei mennä miehelle tai naiselle, vaan siellä ollaan ilman sukupuolista tarpeita.
Ne saavat lisääntymielimet kun syntyvät takaisin maan päälle..
Missä tämä on kerrottu että ovat puhtaita henkiolentoja? Raamattu luku ja jae?
Kuitenkin puhutaan että itse jumala on herra eli miespuolinen.
Sielu on ihan samanlaista osa sinua, ihminen on kokonaisuus.
Sieluun tallentuu himomme ja taipumuksemme jotka viemme seuraavaan elämään.
Kun kiihkouskovainen kuolee niin sielu liitelee tuonpuoleiseen. Seuraavaan elämään sielu vie uskonnollisuutensa.
Ihminen joka on musikaalinen tai taiteellinen vie taitonsa seuraavaan elämään myös. Ihmelapset jotka soittavat kuin vanhat mestarit ovat musisoineet ennenkin.
Jos jonkun elämäntehtävä jää kesken kun kuolema tulee niin hän jatkaa sitä seuraavassa elämässä.
Ihminen myös kaipaa tai on kiinnostunut maasta jossa hän enne eli tai asioista joiden kanssa hän oli tekemisissä entisessä elämässä.
"Ihminen myös kaipaa tai on kiinnostunut maasta jossa hän enne eli tai asioista joiden kanssa hän oli tekemisissä entisessä elämässä."
Tai mielellään kuvittelee näin.
Deja vu tunne voi tulla äkkiä, kuvittelematta.
Tosin tuo johtuu aivan muista asioista.
Se on edellisen elämän kaikuja.
On tehnyt sitä ennenkin tai ollut siellä edellisessä elämässä.
No, mielikuvituksen avulla sitä voi kaikenlaista miettiä.
Lue Raamatusta!
Onko deja vu mielikuvitusta sinun mielestä,?
Jos on niin perustele !
Kelpaako perusteluksi sanakirjan määritelmä:
https://www.merriam-webster.com/dictionary/déjà vu
Kiinnitä huomioita sanoihin "illusion" ja "feeling".
Deja vu tunne saattaa olla tullut jostakin unesta, kun yöllä tai päikkäreillä tukevasti nukkuu.
Ja tulee unen-näkijälle tunne, jopa vahvakin, että kulloinkin tapahtuva asia, on jotenkin tuttu. Ja ehkäpä unetkaan, eivät ole mielikuvitusta. Ja nehän voivat jopa eräällä tavoin olla "unen-näkijälle" totta, varsinkin jos ne toistuvat. Ja vahvistavat tapahtuessaan kunkin enneunien näkijän kokemuksia. Harvat kuitenkin eivät niistä unistaan edes toisille kerro.
Ja harvat niitä näkevät.
Pyhässä Raamatussakin puhutaan unesta ja unien selittämisestä. Esimerkiksi kertomus 7 lihavasta lehmästä ja 7 laihasta lehmästä. Ja tuon unen selityksestä. Sekä toimista, jolla varauduttiin noihin huonoihin katovuosiin.
Maailma itsessään on jo yhtä unta, ja koko elämä. On se sitten tervettä tai sairaalloisempaa unta. Ja on nuo enneunet sitten lahja, jokin kirous, tai jotakin muuta, sen täytyy arvottaa sitten jokaisen itse.
Ja kyllähän näistä aina puhua voi, kun unohtaa liiallisen ja teknisen järkeilynsä romukoppaan.
Mikä on Jeesuksen himo monissakin mielissä kun ihmisen poika on onko ihmismäiset himot?
Kovasti ovat uskovaiset saarnanneet, että sukupuoli on vain kromosomiasia. Niinpä sielun sukupuolittamiseksi pitäisi uskoa sielu olevan jokin möykky, jolla on genomi.
Kovasti ovat uskovaiset saarnanneet, että sukupuoli on vain kromosomiasia. Niinpä sielun sukupuolittamiseksi pitäisi uskoa sielu olevan jokin möykky, jolla on genomi.
20👍
”Anonyymi00027” 2026-01-03 02:41:26 kirjoitti:
”Jos jonkun elämäntehtävä jää kesken kun kuolema tulee niin hän jatkaa sitä seuraavassa elämässä.
Ihminen myös kaipaa tai on kiinnostunut maasta jossa hän enne eli tai asioista joiden kanssa hän oli tekemisissä entisessä elämässä.”
Eli hän uskoo jälleensyntymään. Sitä hän perustelee ilmiöllä: ”Anonyymi00036” 2026-01-08 12:42:33: ”Onko deja vu mielikuvitusta sinun mielestä,?”
Deja vu eli entiselämys ”tarkoittaa hämmentävää ja vahvaa tuttuuden tunnetta jossakin tilanteessa.”
Tätä on tutkittu ja saatu erilaisia selityksiä. Tällä hetkellä sen on todettu johtuvan aivojen tavasta käsitellä erilaista muistitietoa. Se on siis eräänlainen virhe, missä joku elementti luo hämäävää tuttuuden tunnetta, vaikka tilanne olisi uusi.
Mielenkiintoista on, että etenkin Déjà vu epilepsia potilaalla voi olla hyvinkin vahva juuri kohtauksen alussa. Sitä on myös todettu joillakin skitsofreniaa sairastaville. Kyse on siis epänormaaleista aivojen sähköpurkauksista.
Sanotaan että 70% ihmisistä kokee sen ainakin kerran elämässään. Etenkin unessa niitä yleisemmin on.
Muistista tulee jotain, mitä ei oikein kyetä liittämään juuri sen hetkiseen tilanteeseen, ja tietoisuus tulkitsee tavallaan sen väärin.
Ei mikään erikoinen juttu. Mutta ei se liity mihinkään sielunvaellukseen.
Tästä tosin tuli mieleen eräs äitini tuumaus siitä, että hän oli varmaan entisessä elämässään kissa, koska pelkäsi niin paljon vettä :D
Äitisi oli ehkä hukkunut edellisessä elämässä.
Kissasta ei hypätä ihmiseksi, se ei ole mahdollista sielun vaelluksessa.
"Kivikunnasta kasvikuntaan, kasvikunnasta eläinkuntaan, eläinkunnasta ihmiskuntaan, ihmiskunnasta jumalkuntaan.". Kabbala, juutalaisten salainen oppi.
Kiva huomata että otat kantaa ja olet kiinnostunut reinkarnaatiosta. T.pappa
:D Oikeastaan ihan sama. Miksi ei voisi vaikka kissa olla, mikäs siinä.
Uskotko jälkeen syntymään?
"Tästä tosin tuli mieleen eräs äitini tuumaus siitä, että hän oli varmaan entisessä elämässään kissa, koska pelkäsi niin paljon vettä :D"
Jospa hän oli yksi niistä Herra Sebaotin suuressa tulvassa hukuttamalla teloittamista poloisista ihmisistä . . .
Mikset viitsi kirjoittaa helppojakaan lauseita usein oikein, aito_lainen?
Ei sitä sielun kehityksessä mennä taaksepäin.
Aina aloitetaan elämänkoulu vauvasta eli jälleensynnytään.
Jotkut näkevät enneunia, niinhän se on aina ollut. Ne voivat olla tarkkoja tai "skitsojakin", siis sekavampia, esim. jostakin ulosteessa kahlaamisia.
Jospa nuo enneunet ne järkevät ja tarkat, voivat olla niitä de- ja vu- asioita? Niin ainakin itse ymmärtäisin. Ja leikkimieliset asiat entisistä elämistä ovat ihmisten välisiä kommunikoituja, kuitenkin ehkäpä "vakavasti otettavia" vitsahduksia.
Ja tuon pinkkimummon keksin liberaalisuudestasi. Jos olet sosiaalidemokraatti, joka toki ei ole ainakaan minulle pääpiirteittäin kirosana, jos ei paljon sitten muutakaan.
Riippuu tietysti kulloisellakin miten asioihin suhtautuu.
Kaiketi Jumala pystyy antamaan ja suomaan unetkin, mistäpä tietäisin.?
Jos ei niitäkin sitten maalaa paholaisen antamiksi.
Te yhdistätte sanan sateenkaari sellaisiin asioihin, millä ei ole sateenkaaren, kaarena taivaalla, mitään tekemistä. Herra sanoo sanassaan: "Taivaaseen ei mennä miehiksi, eikä vaimoiksi."
Ja jos siellä taivaassa sateenkaari onkin, se on kaikkea muuta, kuin mitä meille puolipakolla syötetään tässä ajassa.
Uskovatkin liittävät puheissaan sateenkaaren noihin vähemmistöihin heiltä opituin tavoin,
mutta miten muuten näitä sanoja voisi kätevästi korvata: sateenkaarimessut, sateenkaariväki, kun ne pitävät sisällään erilaiset seksuaalivähemmistöläiset ja transihmiset.
Jumalahan antoi ja loi sateenkaaren, liiton merkiksi Nooan kanssa.
Löytyy Mooseksen ensimmäisen kirjan luvusta yhdekän. Moos 1. luku 9.
Ja tuo liitto ja nimitys sateenkaarelle, on kyllä ihan eri asia, kuin seksvähimmistöjuttujen nimekseen ottama sateenkaari nimi. Joku saattaa sanoa, että nimi on loukkaava ja rienaava
sateenkaaren alkuperäisen nimen, jopa suorastaan vastainen.
Ja, kun tuota Moos. 1. lukee hieman eteenpäin, tulee eteen Abraham ja tarina Sodomasta ja Gomorrasta.
Eli tuo transväki, ja mitä he sisällään pitävätkin, sulautuvat joukkoon, ja sitten heille järjestetään omia jumalanpalveluksia, niinkö? Ja he EIvät HALUA sulautua joukkoon.
Huom. En ole aito_lainen. Enkä muutenkaan. Hän on nyt ottanut tuon homoasian sydämen asiaksi. Onko muuten ihme? Eikö te nyt ole sitä vielä ymmärtänyt.
Tuota, jos jollekin ryhmälle on joskus erillinen messu, ei se sitä tarkoita etteikö haluta olla joukossa tai osallistua muihinkin kirkollisiin menoihin.
Onhan olemassa lapsimessuja, vain siksi, että välillä on kivaa kokoontua yhteen vaikka lapset huomioiden.
Totta. Seuraavaksi voisi järjestää vaikka pornomessuja pornon ystäville, kaljamessuja kaljan ystäville, pedomessuja pedofiileille jne
On niin kivaa kokoontua samanmielisten kanssa.
Noitahan järjestetään kautta suomen! :D Ehkä sinun kannattaa mennä niihin pikemmin kuin kirkon messuihin.
On ihan kiva, että on lapsiperheiden messuja. Ja kiva, että on nuorteniltoja tai nuorten messuja. Ja kiva, että on kaikille kirkkoon tulijoille yhteisiä messuja.
Ja kiva, että on musikaalisia solistimessuja tai esiintymisiä kaikille, ja mitäpä pienestä kannatusmaksusta tai siitä, että sitä ei peritä. Onkohan muuten vielä luterilaisten pitämiä pyhäkouluja joidenkin kodissa, jälkikasvulle tietenkin?
Ei opettamisessa mitään vikaa itsessään ole, tuli se sitten minkälaisella äksentilla tahansa.
Näinhän se menee.
Jos hevonen ja aasi saavat jälkeläisiä, tulee muuli. Jos enkeli ja peikko panevat, tuleeko keijukainen vai metsänhenki. Siinäpä kysymys.
Sait jo vastauksen. Jumala loi. Keefas kynti, Apollos kasteli.
"Taivaaseen ei mennä miehiksi, eikä vaimoiksi, vaan ollaan, kuin enkelit taivaassa."
Fantasianne on kuin tuuleen huutaisitte. Te jotka ette ymmärryksellänne ymmärrä, ettekä käsittämällä käsitä. Keskuudessamme on ollut aikanaan aikalaisten toimesta kaikenlaisia kylälahkoja. Synteineen.
Aloittajalle. Matkaa on vielä jäljellä. Ja kivinen tie.
Aloittajalle. Tänään on 2. sunnuntai loppiaisesta ja Rukouspäivä, ja kuu "pimeimmillään" kalenterin mukaan. Siis eräänlainen juhlapäivä kirkollisessa mielessä sille, että rukoilu ja rukoukseen hiljentyminen saattaa parhaimmillaan olla jokapäiväinen, aamullinen, päivällinen tai illallinen toimi, se voi olla harras pyyntö, kiitos, johdatuksen pyytäminen, tai rauhanrukous. Ihan mitä kukin ajatteleekin rukoilla.
Tänään on siis rukouksien juhlapäivä, 18. tammikuuta Herran Wuonna 2026.
Hyvää juhlapäivää! Kulkekaa rauhassa ja palvelkaa Herraa iloiten.
Kun rukoilee menee kaikki vaan entistä pahempaan suuntaan. On kokemusta. Kyllä hekin rukoilivat jotka makaavat sankarihaudoissa.
Traumoihin eikä tuleen pitäisi jäädä makaamaan. Toiset selvisivät järjissään, toiset eivät. Niistä sotureista. Me elämme jälleen pimeitä aikoja. Ei nyt keskiaikaan verrattavia, pimeitä kuitenkin. Ihan joka taholla. Ei ainoastaan kotosuomessa.
Traumoja saattaa kuitenkin jäädä pienemmistäkin asioista, kuin sodasta.
Rukous on puhetta Jumalalle. Jumala koettelee, ei kuitenkaan hylkää Hän.