Hannes-myrsky muistutti taas karulla tavalla, kuinka hiuskarvan varassa sähköt usein ovat. Jos pakkasta olisi −10 tai −20 ja sähköt poikki vuorokauden tai pidempään, niin millä pidät talon lämpimänä?
Tulisija ei ole luksusta eikä nostalgiaa Suomessa, se on varautumista ja turvallisuutta. Kun 90-luvulla rakennettiin aravalainalla talomme, siinä piti määräysten mukaan olla toinen lämmönlähde sähkön rinnalla. Ja se oli hemmetin hyvä määräys. Nyt uuni pitää talon lämpimänä, ei tarvita sähköä siihen ja sähköhän on rikollisen kalliiksi puliveivattu, kiitos Haaviston ja kumppaneiden.
Lakiin pitäisi kirjata vähintään takkavaraus kaikkiin taloihin, jotta tulisijan asentaminen on mahdollista.
Kaikkea ei voi eikä pidä laittaa sähkön varaan. Suomen sääoloissa tämä pitäisi ymmärtää paremmin.
Tulisija ei ole luksusta eikä nostalgiaa Suomessa, se on varautumista ja turvallisuutta. Kun 90-luvulla rakennettiin aravalainalla talomme, siinä piti määräysten mukaan olla toinen lämmönlähde sähkön rinnalla. Ja se oli hemmetin hyvä määräys. Nyt uuni pitää talon lämpimänä, ei tarvita sähköä siihen ja sähköhän on rikollisen kalliiksi puliveivattu, kiitos Haaviston ja kumppaneiden.
Lakiin pitäisi kirjata vähintään takkavaraus kaikkiin taloihin, jotta tulisijan asentaminen on mahdollista.
Kaikkea ei voi eikä pidä laittaa sähkön varaan. Suomen sääoloissa tämä pitäisi ymmärtää paremmin.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Vihervassarit ei ymmärrä todellisuutta. Niillä on edelleenkin todellisuutta se, että sähkö tulee töpselistä ja fyrkka seinästä aina ja jatkuvasti.
Jossain vaiheessa Suomessa piti rakentaa varalämmitys (takka, hella) siis puilla toimiva, joka oli ainoa järkevä asia. Mihis tämä on hautautunut??
Vihervassari-idiootit pitää hävittää maan päältä.
aatteleppas kun sota syttyy ei ole missään sähköjä..ei ole siihen mitenkään siihen varauduttu.
kaikki nyt ostamaa itelee generaattorit turha itkeä sit kun hätä tulee..kattokaa ukrainaa venäjä iskee sähköt poikki ja sairaalat ja tavallisiin ihmisten koteihin sairasta.
Tulihan se sieltä.
niin ja ei niitä pita ole niin paljon hahahehe .. ja eu han kielsi puun polttamisen takassa,hahahhehe
Vihreät voisivat muuttaa nimensä Suomen epäkäytännöllinen puolue, kaikki häntyrit hävetköön. 🦊🦊🦊
tehedfbg
Me täällä Moskovassa annamme täyden tukemme Vihreän Älymystön vaatimuksille kieltää Tulisijat ja Leivinuunit Suomalaisten kodeista Maapallon pelastamiseksi Kasvihuone-ilmiöltä!
Koti ilman puulla lämpiävää varaavaa takkaa tai uunia on talvella aina "holotna". Kodikas lämpö tulee vain tulisijasta.
Vihreä siirtymä, tuo maamme pelastava voima (edellisen hallituksen kertoman mukaan), syö kansalaisten rahat ja siirtää ne kansainvälisille toimijoille.
Lämmitysjärjestelmät kannattaa muuttaa niin, että tarpeen tullen voi taloja ja asuntoa lämmittää polttopuilla.
Varsinkin iso leivinuuni on erinomainen ratkaisu, se soveltuu leipomiseen ja ruuanlaittoon yleensä ja se myös lämmittää esimerkiksi omakotitaloa erinomaisen hyvin.
Jos tuntuu siltä, että polttopuiden käyttö on luonnon saastuttamista, voi puulämmityksen aikana käyttää vihreää villapuseroa.
Se lämmittää vihreän aatteen kannattajaa fyysisesti ja kompensoi henkisesti.
Kevätilta, omakotitalon sauna on lämpenemässä, piipusta nouseva savu sekoittuu sulavan lumen tuoksuun...
Siinä on sitä jotain, lauantaiehtoona...
Luulisi vihreänkin herkistyvän.
ai kerrostaloa haaheheh
Näitä aivopestyjä viherpiipertäjä ei kiinnosta Kiinan hiilivoimalat..
Mitähän tuokin on tarkoittavinaan?
Termospullokokoomuslaiset maksaa velkojaan
Venäläisissä kodeissa vetää kaikki, paitsi uuni, kun katsoo netistä niiden hökkeleitä.😁😁
Vihervasureilla tainnut mennä oma häkäpönttö tukkeeseen.
Meillä päin on -20 pakkasta ja tänään lämmitän uunia ja takkaa. Vihreät saa vetää käteensä kaukolämpö kommuuneissaan.
Vihervasemmistolaisuus on kaikista kusipäisin ideologia.
Vihervasemmisto antaa itänaapurille aseen pistää koko maa kylmilleen halutessaan. Siinä kulkee myös jakolinja Suomen demarien ja Tanskan demarien eli Perussuomalaisten välissä.
Demarien liitoutuminen Vihreä+Vasemmistoliitto on aika epäpyhä yhdistelmä. Niin Paperiliitto ja metsäteollisuus Demarit, nostateko aina lasin sosialisti samppanjaa kun tuotantolaitos suljetaan. Kotka, Imatra Kouvola, Lappeenranta, Joensuu kaikki Demari veroisia kaupunkeja. Pääkaupunki seudun toverit kusettavat teitä, te yksinkertaiset sielut. 🤭🤭🤭
Nyt on -22 astetta pakkasta ja leivinuunissa ja takassa on tulet. Mitä sanoo viherhihhulit tähän?
Nyt on lämpöä lämmityksen jälkeen.😊😁
Vihreä agenda saisi kieltää nuo saastuttavat ja vammauttavat nuorisosotavälineet mielellään edes Helsingissä:
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011718942.html
Tänään taas uunin ja varaavan takan lämmityspäivä. Ulkona on - 18,5 astetta pakkasta.
vihreet onkin hulluja,raha tulee valtiolta,sähkö aurinkosta ja tuulesta ja ratkalla
menään.
Mutta tosielämässä puulämmitys pelaa aina jopa kerrostaloissa sais olla hormit
ja edes puukäyttöinen pikku hella.
Suomessa puutta saa aina ja ilma. Niin paljon sitä makaa maassa ja kuivaa pystyyn
ei stä tarvi mädättää maahan.