2 perussyytä tähän katastrofaaliseen massatyöttömyyteen ovat:
Työttömien käteisen rahan puute.
Terveydenhuoltopalvelujen huono saatavuus.
Tukijärjestelmien virheellinen organisointi.
On vain sairaita, rahattomia työttömiä.
Sairaalaan ei ole rahaa mennä kuin kerran vuodessa, varsinkaan jos taksilla joutuu menemään.
(ei voi olettaa että jollain työttömällä olisi sellaisia rahoja (kymmeniä euroja ylimääräistä kuukaudessa käytössä sairaalamatkaan)
Tässä tullaan tukijärjestelmään sitten:
KELA-tuki EI AUTA ellei se tukiraha tule ennakolta käteisenä, kska jos ei ole alunperinkään sitä rahaa millä pääsisi sairaalaan.
Eli pitäisi olla ensin se tukiraha käteisenä jotta olisi mahdollista päästä sairaalaan taksilla ja näin ehkä parantumaan.
- Seteleinä tietysti pitäisi olla ennalta, koska ei voi olla varma että toimiiko pankkipalvelu sillä minuutilla jos esim. jotain leikkausta 6kk ja sillä minuutilla juurikaan ei voi soittaa taksia tai pankkikortti ei toimi.
-(niin teleoperaattoritkaan eivät toimi 100% varmasti.,.)
Eli Loomis Money Transfer -lähetin kautta on pakosti toimitettava KERLA-tukia seteleinä salkussa työttömille viikoittain ovelle.
- Muutoin Suomi ei ikinä nouse tästä taantumasta.
Nämä 2 perusongelmaa työttömyyden hoidossa on.
3
124
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jos minä nyt vaikka antaisin sulle 200€ siihen pahanpäivän varalle ja tulen kysymään ensi viikolla että onko sulla se raha jemmassa niin 100% varmuudella saan vastauksen ettei ole.
Tämän asian olen todistanut useita kertoja, millään rahamäärällä ei saa köyhän rahapulaa korjaantumaan vaan hän on aina köyhä.- Anonyymi00002
Olen nähnyt niin monta kertaa että yritys menee konkurssiin jos ei saada yhteiskunnan kustantamia yrtitystukia!!!
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Olen nähnyt niin monta kertaa että yritys menee konkurssiin jos ei saada yhteiskunnan kustantamia yrtitystukia!!!
Niin?
Miten se liittyy siihen että vaaditaan muutama satanen joka viikko "pahanpäivänvaraa"?
Niin ja myös sellaisia yrityksiä menee konkurssiin jotka ei ole koskaan saaneet yritystukia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585564KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1973607Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91258Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT651058- 1021048
- 851023
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181022Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975