Vapaillepaikka -sivusto kokemus ja varoitus muille

Sori jos löytyy typoja.
Okei, teksti on aika pitkä, mutta parempi se on tuoda esille , jotta muuta säästävät aikaa ja rahaa... Netissä ei ole puhuttu tästä sivustoa ja ScamAdviser sivusto sanoi että olisi 80% aito ja ok sivu. Mutta sivusto on paha ja ehkä laitonkin.

Vapaillepaikka. com on vuonna 2023 ilmestynyt/tehty sivusto nettideittailuun ja flirttaamiseen.
Sivusto vaikuttaa alkuun ok, mutta hetken kuluttua näkee kuinka paha sivusto oikeasti on.

Sivusto on yksinkertainen ja jo ensimmäisenä päivä mies puolinen tili saa viestejä ja flirttejä naisilta profiileilta. Alkuun oli ok meno, mutta hetkeä myöhemmin sivuston julmuus paljastuu ja rakoilee.
Tili joka on merkitty mieheksi tulee saamaan 10-100 viestiä erilaisilta naisilta joka päivä, jotka ovat ihan laidasta toiseen tyyliltään. Esim jotkut profiilit kyselee ystävyyttä tai romantiikkaa ja toiset tilit anelee seksiseuraa. Viesti on kirjoitettu todella ihmismäiseen tyyliin ja voi olla ihmisen tekemää myös, niissä esiintyy emoteja ja kirjoitusvirheitä.
Oman profiilin voi täyttää ihan millä tavalla vain, niin silti mies-tilit tulevat saamaan kaiken sorttisia viestejä nais-profiileilta. Profiilii kysyy että mitä ikä luokkaa hakee ja jos laittaa (esim) 20-30 niin silti +70 vuotiaat laittavat viestejä.

Kokeilu mielessä testasin myös luoda nais-tilin sivustolle ja se sai alle 5 viestiä viikossa.
-----------------------------------------------
Jossain vaiheessa kun tutkin kuvia ja aloin verrata internetin kuva-haku sivustoilla niin kenestäkään ei löydy vastaavanlaisuuksia, joka herätti kysymyksiä.
Moni profiili on myös nourella kuvalla mutta profiili on vanhalla iällä.
Jonkin verran kun tutkii kuvia tarkemmin niin alkoi näkyä, että kaikkien kuvissa on samanlaisuuksia ja tekoälyn editointia. Naisten lähettämien kuvien taustan yksityiskohdissa on virheitä jotka ovat selvä merkki AI käytöstä.

Sivuston alareunassa olevassa sivuston esittelytekstissä on seuraavasti (lainaus sivustolta):
"Osallistuminen minimi-ikä vapaillepaikka.com:ssa on 18 vuotta tai yli enemmistön ikä siinä osavaltiossa, jossa asut. Sivusto on optimoitu työpöytää, älypuhelinta ja tablettia varten. Vapaillepaikka.com on flirttaileva chat-alusta profiileille, jotak etsivät hauskoja, flirttailevia tai jännittäviä kontakteja, viestien lähettäminen maksaa luottoja. Joka päivä sadta uudet jäesenet rekisteröityvät. Profiiliasetustesi perusteella saat viestejä. Voit kuitenkin myös käyttää hakutoimintojamme ja selata profiileja. Tämä on täysin sivusta kiinni. Vapaillepaikka.com on suunnitelty nautinnoksi ja viihteeksi. Viestien/krediitin hinta vaihtelee EUR 1,50:sta EUR 3,80:een riippuen ostamastasi paketista. Fiktiiviset viihdeprofiilit, jotka on merkitty sydänikonilla, on tarkoitettu vain viihdetarkoituksiin; fyysinen kontakti näiden profiilien kanssa on mahdotonta. Suosittelemme, että luet käyttöehdot ennen palvelumme käyttöä."

Mobiililla viestä ei voi tuhota kunten koneella, hakutoimito ei toimi ja moni muukin asia on alkeellinen.

2 viikon aikana viestejä yli varmaan yli tuhannelta eri nais-profiililta, niin kaikilla oli sydän ikoni nimessä. Eli fiktiivisiä hahmoja.
Sivuston hakujärjestelmässä ei voi siivilöidä fiktiivisiä profiileta pois myöskään. Vaan miehet joutuvat niin sanotusti kurkkimaan jokaista profiilia manuaalisesti.
En pystynyt löytämään yhtäkään nais-tiliä ilman sydän ikonia.
En löytänyt edes omaa tekemää nais-tiliä sivustolta.

Sitten on sivuston "triggeri" funktiot.
Kun tai jos kurkkaat kenen tahansa profiilia (joka sattuu olemaan sydän ikonilla). Tämä profiili tulee laittamaan sinulle viestin riippuen miten profiili on rakennettu. Viesti tulee joskus minuuteissa tai tunnissa. Viestit on esim "huomasin että kävit profiiliani katsomassa, kiinostuitko..."
Ja jos kenenkään viestiin vastaa, niin se profiili tulee vastaamaan takaisin alle tunnissa vaikka laittaisi viestiä keskellä yötä.

Jotkut profiileista on myös hyvin aggressiivisia viesteissä.
Esim moni aloittaa perus tervehdys ja kuva, sitten päivää myöhemmin tulee viestiä "etkö olekaan kiinnostunut?" tai "nyt olen vapaana, laitta viestiä niin tulen hakemaan..." (moni on HYVIN rajusti seksuaalisilla viesteillään)

Kun kokeilin nais-tilillä käydä omalla mies-tilillä, niin se mies-tili lähetti automaattisesti hyvin seksuaalisen viestin nais-tilille. Mutta sitä viestiä ei näy mies-tilin viestihistoriassa. Eli sivusto käyttää oikean käyttäjän tilejä ilman lupia ja lähettelee viestejä toisille tileille ilman että tiedät asiasta.
Hauskana kohtana oli että jos nais-profiili käy toisen naisen profiilissa niin sieltä tulee viesti sitten hetken kulutta.

Kun katsoin nais-tilillä profiilin kautta hakua niin millään mies-profiililla ei ole sydän ikonia kuten nais-profiileilla on. Mies profiilejä on hyvin vähän verrattuna nais profiileihin myös.

Lopputulos sivustosta:
Sivusto on tehty rahastamaan ja huijaamaan epätoivoisia/tietämättömiä miehiä. Varsinki miehet, jotka eivät tiedä tekoälystä tai AI-boteista.
Sivusto myös syrjii nais-profiileita.

1

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        243
        1492
      2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        26
        1445
      3. Milloin bikineistä

        Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
        Maailman menoa
        146
        1200
      4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

        Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
        Kaste
        470
        1017
      5. 136
        988
      6. Olimmeko molemmat

        ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
        Ikävä
        73
        933
      7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

        Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        69
        891
      8. Mun on ikävä sua J ,

        Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
        Ikävä
        47
        842
      9. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

        Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
        Kaste
        416
        832
      10. Kehtaisitko kulkea mun kans yleisillä paikoilla

        vaikka käsi kädessä?
        Ikävä
        68
        804
      Aihe