Vapaillepaikka -sivusto kokemus ja varoitus muille

Sori jos löytyy typoja.
Okei, teksti on aika pitkä, mutta parempi se on tuoda esille , jotta muuta säästävät aikaa ja rahaa... Netissä ei ole puhuttu tästä sivustoa ja ScamAdviser sivusto sanoi että olisi 80% aito ja ok sivu. Mutta sivusto on paha ja ehkä laitonkin.

Vapaillepaikka. com on vuonna 2023 ilmestynyt/tehty sivusto nettideittailuun ja flirttaamiseen.
Sivusto vaikuttaa alkuun ok, mutta hetken kuluttua näkee kuinka paha sivusto oikeasti on.

Sivusto on yksinkertainen ja jo ensimmäisenä päivä mies puolinen tili saa viestejä ja flirttejä naisilta profiileilta. Alkuun oli ok meno, mutta hetkeä myöhemmin sivuston julmuus paljastuu ja rakoilee.
Tili joka on merkitty mieheksi tulee saamaan 10-100 viestiä erilaisilta naisilta joka päivä, jotka ovat ihan laidasta toiseen tyyliltään. Esim jotkut profiilit kyselee ystävyyttä tai romantiikkaa ja toiset tilit anelee seksiseuraa. Viesti on kirjoitettu todella ihmismäiseen tyyliin ja voi olla ihmisen tekemää myös, niissä esiintyy emoteja ja kirjoitusvirheitä.
Oman profiilin voi täyttää ihan millä tavalla vain, niin silti mies-tilit tulevat saamaan kaiken sorttisia viestejä nais-profiileilta. Profiilii kysyy että mitä ikä luokkaa hakee ja jos laittaa (esim) 20-30 niin silti +70 vuotiaat laittavat viestejä.

Kokeilu mielessä testasin myös luoda nais-tilin sivustolle ja se sai alle 5 viestiä viikossa.
-----------------------------------------------
Jossain vaiheessa kun tutkin kuvia ja aloin verrata internetin kuva-haku sivustoilla niin kenestäkään ei löydy vastaavanlaisuuksia, joka herätti kysymyksiä.
Moni profiili on myös nourella kuvalla mutta profiili on vanhalla iällä.
Jonkin verran kun tutkii kuvia tarkemmin niin alkoi näkyä, että kaikkien kuvissa on samanlaisuuksia ja tekoälyn editointia. Naisten lähettämien kuvien taustan yksityiskohdissa on virheitä jotka ovat selvä merkki AI käytöstä.

Sivuston alareunassa olevassa sivuston esittelytekstissä on seuraavasti (lainaus sivustolta):
"Osallistuminen minimi-ikä vapaillepaikka.com:ssa on 18 vuotta tai yli enemmistön ikä siinä osavaltiossa, jossa asut. Sivusto on optimoitu työpöytää, älypuhelinta ja tablettia varten. Vapaillepaikka.com on flirttaileva chat-alusta profiileille, jotak etsivät hauskoja, flirttailevia tai jännittäviä kontakteja, viestien lähettäminen maksaa luottoja. Joka päivä sadta uudet jäesenet rekisteröityvät. Profiiliasetustesi perusteella saat viestejä. Voit kuitenkin myös käyttää hakutoimintojamme ja selata profiileja. Tämä on täysin sivusta kiinni. Vapaillepaikka.com on suunnitelty nautinnoksi ja viihteeksi. Viestien/krediitin hinta vaihtelee EUR 1,50:sta EUR 3,80:een riippuen ostamastasi paketista. Fiktiiviset viihdeprofiilit, jotka on merkitty sydänikonilla, on tarkoitettu vain viihdetarkoituksiin; fyysinen kontakti näiden profiilien kanssa on mahdotonta. Suosittelemme, että luet käyttöehdot ennen palvelumme käyttöä."

Mobiililla viestä ei voi tuhota kunten koneella, hakutoimito ei toimi ja moni muukin asia on alkeellinen.

2 viikon aikana viestejä yli varmaan yli tuhannelta eri nais-profiililta, niin kaikilla oli sydän ikoni nimessä. Eli fiktiivisiä hahmoja.
Sivuston hakujärjestelmässä ei voi siivilöidä fiktiivisiä profiileta pois myöskään. Vaan miehet joutuvat niin sanotusti kurkkimaan jokaista profiilia manuaalisesti.
En pystynyt löytämään yhtäkään nais-tiliä ilman sydän ikonia.
En löytänyt edes omaa tekemää nais-tiliä sivustolta.

Sitten on sivuston "triggeri" funktiot.
Kun tai jos kurkkaat kenen tahansa profiilia (joka sattuu olemaan sydän ikonilla). Tämä profiili tulee laittamaan sinulle viestin riippuen miten profiili on rakennettu. Viesti tulee joskus minuuteissa tai tunnissa. Viestit on esim "huomasin että kävit profiiliani katsomassa, kiinostuitko..."
Ja jos kenenkään viestiin vastaa, niin se profiili tulee vastaamaan takaisin alle tunnissa vaikka laittaisi viestiä keskellä yötä.

Jotkut profiileista on myös hyvin aggressiivisia viesteissä.
Esim moni aloittaa perus tervehdys ja kuva, sitten päivää myöhemmin tulee viestiä "etkö olekaan kiinnostunut?" tai "nyt olen vapaana, laitta viestiä niin tulen hakemaan..." (moni on HYVIN rajusti seksuaalisilla viesteillään)

Kun kokeilin nais-tilillä käydä omalla mies-tilillä, niin se mies-tili lähetti automaattisesti hyvin seksuaalisen viestin nais-tilille. Mutta sitä viestiä ei näy mies-tilin viestihistoriassa. Eli sivusto käyttää oikean käyttäjän tilejä ilman lupia ja lähettelee viestejä toisille tileille ilman että tiedät asiasta.
Hauskana kohtana oli että jos nais-profiili käy toisen naisen profiilissa niin sieltä tulee viesti sitten hetken kulutta.

Kun katsoin nais-tilillä profiilin kautta hakua niin millään mies-profiililla ei ole sydän ikonia kuten nais-profiileilla on. Mies profiilejä on hyvin vähän verrattuna nais profiileihin myös.

Lopputulos sivustosta:
Sivusto on tehty rahastamaan ja huijaamaan epätoivoisia/tietämättömiä miehiä. Varsinki miehet, jotka eivät tiedä tekoälystä tai AI-boteista.
Sivusto myös syrjii nais-profiileita.

1

172

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

        Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
        Sinkut
        214
        1291
      2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

        Tiedät kyllä mistä.
        Ikävä
        89
        826
      3. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

        Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
        Maailman menoa
        227
        811
      4. Muistelen lämmöllä

        Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
        Ikävä
        48
        732
      5. Sysmän "ilon päivä"

        Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
        Sysmä
        54
        664
      6. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

        Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
        Ikävä
        47
        661
      7. Tunnistan mun rakkaan

        Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
        Ikävä
        81
        601
      8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

        Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
        Ikävä
        24
        585
      9. Pakko myöntää mies

        En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
        Ikävä
        106
        570
      10. Miten oletkin noin

        osaamaton kaikin tavoin :)
        Ikävä
        39
        569
      11. Tyrkytät ittees liian

        tasokkaille :)
        Ikävä
        46
        560
      12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

        Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
        Suomussalmi
        63
        555
      13. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

        Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
        Maailman menoa
        294
        541
      14. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

        Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
        Ikävä
        76
        538
      15. Timo Vornanen.

        On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
        Maailman menoa
        45
        536
      16. Joka ilta mietin

        sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
        Ikävä
        27
        533
      17. Riitastako pelastaja

        Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
        Kemijärvi
        33
        519
      18. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

        En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
        Ikävä
        47
        514
      19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

        Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
        Ikävä
        64
        509
      20. Luottamus

        Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
        Ikävä
        91
        473
      Aihe