Aleksitymia varokaa tällaista kumppanina

Anonyymi-ap

Aleksitymia on usealle tuntematon ja itsellenikin, kunnes tällainen löytyi puolisoksi.

Ensimmäiset hälytysmerkit alkoivat ilmaantua jo parin kuukauden seurustelun jälkeen kyvyttömyytenä empatiaan. Ei löytynyt mitään ymmärrystä kumppanin tuntemuksille eikä myöskään kykyä myötäelää.

Myöhemmin asuttuamme yhdessä alkoi myös selvitä ettei puoliso tunnista omia tunteitaan. Itku tulee muttei tiedä miksi. Saattoi yhtäkkiä olla vaiti ja nokkarypyssä ilman mitään syytä.

Empatiakyvyttömyys ilmeni todellisena kylmyytenä. Kyseessä ei siis ollut paha ihminen, joka tietoisesti oli kuten narsisti tahtonut murskata kumppanin.

Silti käytös oli todella kylmää vaan ei laskelmoivaa, josta johtui, että olin suhteessa melkein neljä vuotta.

Onko muilla kokemuksia Aleksityymikon kanssa seurustelusta.

Oma oppi oli, jos koet ettei sinua kohdata tunne tasolla ja puoliso on kyvytön ilmaisemaan omia tunteita saati ymmärtämään sinun tunnetiloja...JUOSKAA

5

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Olen kuullut ja joskus tuntuu, että minulla on tämä vaikka tunnen tosi paljon empatiaa.

    • Anonyymi00002

      Kuulostaa joltain homoasialta. Ei normaali mies halua naista jolla on joku miesnimisairaus...

      • Anonyymi00003

        Lähtisi samantien avioero paperit postiin jos vaimolla diagnosoitaisiin sairaus jolla on sama nimi kuin miehellä jonka kanssa vaimolla on ollut joskus sutinaa!


    • Mulla voisi olla tuo.

      Tosin epäilen että pitkässä parisuhteesta eronneiden naisten mielestä nuo kuvailemasi oireet sopisivat suurimpaan osaan heidän existään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe