Aleksitymia varokaa tällaista kumppanina

Anonyymi-ap

Aleksitymia on usealle tuntematon ja itsellenikin, kunnes tällainen löytyi puolisoksi.

Ensimmäiset hälytysmerkit alkoivat ilmaantua jo parin kuukauden seurustelun jälkeen kyvyttömyytenä empatiaan. Ei löytynyt mitään ymmärrystä kumppanin tuntemuksille eikä myöskään kykyä myötäelää.

Myöhemmin asuttuamme yhdessä alkoi myös selvitä ettei puoliso tunnista omia tunteitaan. Itku tulee muttei tiedä miksi. Saattoi yhtäkkiä olla vaiti ja nokkarypyssä ilman mitään syytä.

Empatiakyvyttömyys ilmeni todellisena kylmyytenä. Kyseessä ei siis ollut paha ihminen, joka tietoisesti oli kuten narsisti tahtonut murskata kumppanin.

Silti käytös oli todella kylmää vaan ei laskelmoivaa, josta johtui, että olin suhteessa melkein neljä vuotta.

Onko muilla kokemuksia Aleksityymikon kanssa seurustelusta.

Oma oppi oli, jos koet ettei sinua kohdata tunne tasolla ja puoliso on kyvytön ilmaisemaan omia tunteita saati ymmärtämään sinun tunnetiloja...JUOSKAA

4

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Olen kuullut ja joskus tuntuu, että minulla on tämä vaikka tunnen tosi paljon empatiaa.

    • Anonyymi00002

      Kuulostaa joltain homoasialta. Ei normaali mies halua naista jolla on joku miesnimisairaus...

      • Anonyymi00003

        Lähtisi samantien avioero paperit postiin jos vaimolla diagnosoitaisiin sairaus jolla on sama nimi kuin miehellä jonka kanssa vaimolla on ollut joskus sutinaa!


    • Mulla voisi olla tuo.

      Tosin epäilen että pitkässä parisuhteesta eronneiden naisten mielestä nuo kuvailemasi oireet sopisivat suurimpaan osaan heidän existään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      154
      5194
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      85
      2753
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      87
      1752
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1206
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      976
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      893
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      893
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      873
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      868
    Aihe