Täällä se riemunpito ja remakka vaan jatkuu

Kun saadaan tappovehkeitä ja rautaa rajalle. Vihanpito tuntuu tuovan turvallisuudentunnetta? Kyllä te ootte sekaisin.
20205
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Kyllä idästä tuleva hyökkäs hävitetään rajalla, siihen vehestelläänkin sitten kunnon satelliiti vehkeet ja aina siihen jäävät kun räjän ylikä käyppi vaikka yksitellen tai joukoin ///

ALOTUSHAN ON TUOLTA VARJOLAIVASTOMAASTA MERENPOHJIA AKKUREIN KYNTÄJIÄ

Äänestä

Suomi voi olla seuraava, moni ei tunnu ymmärtävän että venäläinen mies on rautaa ja suomalainen puuta. Suunsoittajia on paljon, ja heikko mies nyt muutenkin pitää kovaa meteliä, mutta teoissa mies mitataan, ei työpaikan juorujen pituudessa, "akkojen kesken".

Äänestä
  • Kyllä venäjä tullaan kaatamaan, jollei se itse tuhohaluistaan luovu -

    Elikkä korkeiman voimin
    - Koljatin (Goljatin) voittaja oli Raamatun Danielin kertomuksen mukaan Daavid, nuori paimen, joka voitti filistealaisen jättiläisen pelkällä linkokivellä ja älyllä, vaikka Goljat oli aseistautunut raskaasti.

    Venäjällä vielä juostaan ja lujaa ommmaa pahhuutaan karkuun.

    Äänestä

  • VMP.

    Äänestä


  • ” mutta teoissa mies mitataan”

    Ja venäläisen ”rautaisen miehen” teho on jo mitattu peräti neljä vuotta kestäneessä Olrainan sodassa”

    Stalin eteni samoilla miehillä kolmessa vuoidessa syvälle Keski-Eurooppaan! Putler on edennyt samoilla ’miehillä’ NELJÄSSÄ VUODESSA vain 30 km!

    Äänestä

Njaa, Venäjä kun aloitti sen vihanpidon hyökkäämällä brutaalisti pienempään naapuriinsa niin siihen ei oikein voi vain lämpimin halauksin vastata.

Tietysti se mitä meinaat eli että lähdetään Valko-Venäjän alistumislinjalle tuhansine poliittisine vankeineen olisi selvä vaihtoehto, mutta kun kukaan ei halua sitä. Kaikki suomalaiset ovat sen verran "sekaisin".

Äänestä
  • Idän helvetti on itärajalla pumpannut aina helvettiään rajan yli ainakin jonkinverran

    Venäjä omistaa kaiken joka itärajan väärälle puolen rakentaa ja kaiken tuhoisuus on venäläistä kultuuria

    Äänestä

  • Repe ei ymmärrä historiaa eikä sitä, että sodat eivät syty hetken mielijohteesta vaan ovat pitkän tapahtumasarjan summa.
    Jos USA olisi jättänyt Ukrainan rauhaan niin tätä sotaa ei olisi.
    Repen tapaisille aivopierujen levittäjille USAn tapa toimia on ainoa oikea ja se, että Suomen poliittinen johto on laskenut kaiken USAn varaan on Repen märkä uni.

    1Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Repe ei ymmärrä historiaa eikä sitä, että sodat eivät syty hetken mielijohteesta vaan ovat pitkän tapahtumasarjan summa.
    Jos USA olisi jättänyt Ukrainan rauhaan niin tätä sotaa ei olisi.
    Repen tapaisille aivopierujen levittäjille USAn tapa toimia on ainoa oikea ja se, että Suomen poliittinen johto on laskenut kaiken USAn varaan on Repen märkä uni.

    Hölynpölyä, vain joku hullu diktaattori voi oikeuttaa toimia jollain historialla.

    1Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Hölynpölyä, vain joku hullu diktaattori voi oikeuttaa toimia jollain historialla.

    Juuri niin. En muista demokratioissa vedotun historiaan juuri koskaan (ellei sitten wannabe-autokraatti Donny tee niin), mutta diktaattoreille historian vääryksien oikaiseminen on tyypillisesti keskeinen vallassa pysymisen peruste.

    Venezuelan Niksukin suunnitteli Guyanan öljyalueen "palauttamista", kun omaa öljyä ei kai sitten oikein ole.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Repe ei ymmärrä historiaa eikä sitä, että sodat eivät syty hetken mielijohteesta vaan ovat pitkän tapahtumasarjan summa.
    Jos USA olisi jättänyt Ukrainan rauhaan niin tätä sotaa ei olisi.
    Repen tapaisille aivopierujen levittäjille USAn tapa toimia on ainoa oikea ja se, että Suomen poliittinen johto on laskenut kaiken USAn varaan on Repen märkä uni.

    >Jos USA olisi jättänyt Ukrainan rauhaan niin tätä sotaa ei olisi.

    Kumma että ukrainalaiset itse eivät tuota USA:n rauhanhäirintää ole huomanneet tai sitten haluaisivat sitä lisää.

    Venäjä tappaa Ukrainan lapsia, Yhdysvallat ei.

    Äänestä

rautaa ilmasta, todella suuri ballista tai katapulttikin, trebuchet joka lennätää kokonaisten kaupunkien kooisia rautamöhkäleitä pitkälle ilmaan ja pommitta niillä sarjatulella kuin törmäävä asteroidi..mass driver or railgun.

Äänestä
  • ..mikähän olikaan jossain REMO-pokkarissa "Rautaa Taivaalta" sitä ei hauis helposti pysäytä massan määrää

    Äänestä

Ikävä fakta vaan on se, ettei Suomi Venäjälle pärjää jos itänaapuri ottaa kaiken arsenaalinsa käyttöön. Toki Natosta saattaa Suomelle jotain apua olla, toivottavasti. Mutta ihan huvikseni olen leikitellyt sellaisellakin ajatuksella, että mitä jos Suomi olisi jonkinlainen Venäjän alusmaa, etupiirissä. Ei Natossa ei ehkä EU:ssakaan? Meillä olisi oma valuutta, eli markka. Ei tarviis piitata EU:n kotkotuksista. Venäjältä saisimme halpaa energiaa mielin määrin, Venäjä ostaisi suomalaisen teollisuuden tuotteita, Venäjän turistit taas pitäisivät Suomen palvelusektorin pystyssä. Olisimme itsenäinen, mutta hiukan mielistelisimme Venäjää. Suomen talouden kannalta tämä olisi ehkä paras keino. Jäänmurtajia lukuun ottamatta meidän tuotteemme ei juuri kelpaa länsimaihin ja nyt kun Venäjän kanssa ei olla enää väleissä, yleinen pelon ja jopa sodan ilmapiiri lamauttaa koko maan ja talous kyykkää.

Äänestä
  • Kyllä siinä Venäjä jalkoihin jää jos isompi kahina syttyy.
    Venäjä on iso maa eikä voi Suomea vastaan laittaa kun murto-osan muuten Venäjälle rynnitään idästä, lännestä, etelästä ja pohjoisesta.

    1Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Kyllä siinä Venäjä jalkoihin jää jos isompi kahina syttyy.
    Venäjä on iso maa eikä voi Suomea vastaan laittaa kun murto-osan muuten Venäjälle rynnitään idästä, lännestä, etelästä ja pohjoisesta.

    Juuri näin. On mahdotonta, että Venäjä voisi keskittää tänne sellaisen tavanomaisen sotilasarsenaalin jolla varma voitto olisi luvassa. Lisäksi liikekannallepano "harjoituksineen" olisi sillä kestänyt taas niin monta kuukautta, että täällä olisi liittolaisjoukkojakin huomattava määrä asemissa.

    Venäjän valtava koko on sotilaallisesti myös vakava heikkous koko maan puolustamisen kannalta.

    Äänestä

  • Valitettavasti tuo ei onnistuisi Venäjän sotahullun imperialistisen diktatuurin kanssa, vaikka se kollegion johtaman (ja nyky-Venäjää paljon vahvemman) Neukkulan kanssa onnistuikin.

    Edes Volodkan hyvä kaveri Unkarin Vihtori ei luota ystäväänsä niin paljon, että eroaisi haukkumistaan lännen liitoista ja antautuisi kuvaamaasi suhteeseen Venäjän kanssa. Miksi ihmeessä me luottaisimme?

    Koira koiran tuntee, joten kannattaa vilkuilla kielisukulaisiamme tässä kohtaa.

    Äänestä

” Suunsoittajia on paljon, ja heikko mies nyt muutenkin pitää kovaa meteliä, mutta teoissa mies mitataan, ei työpaikan juorujen pituudessa, "akkojen kesken".”

Ja mitkä on ne ”rautaisten Venäjän miesten TEOT” kohta jo neljä vuotta kestäneessä sodassa?

Montako km on edetty? Nyky-Venäjän miehet ovat todella AKKOJA verrattuna Stalinin Puna-armeijaan!

Äänestä

Talvisodan aikana Neuvostoliitolla oli käytössään 4000 tykkiä.
Suomella oli ne samat tykit joita käytettiin jo ennen vuotta 2018.

Nyt Ukrainan sodan operaation alussa Venäjällä oli 4400 tykkiä. Jo pelkkien lukujen valossa arvioituna Venäjän sotilaallinen vahvuus ei ole tykistön osalta juurikaan kehittynyt.
Suomen tykistön määrät ja kehitys ei kuulu tälle foorumille. Sen voin todeta että tykistömme osumatarkkuus ja varsinkin kantamat ovat kehittyneet Talvisodan ajoista jolloin esim kantamat olivat 6 -12 km. Kannaksen puolustus Laatokan päässä Taipaleessa sai turvakseen vain kaksi kenttäkanuunaa joista vain toinen toimi. Silti venäläisten rahkeet eivät riittäneet tuolloin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun saadaan tappovehkeitä ja rautaa rajalle. Vihanpito tuntuu tuovan turvallisuudentunnetta? Kyllä te ootte sekaisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu