Kerran tilasin yhden säätimen Kiinasta ja postikuluineen kympillä.
Epäilin jo tulleeni huijatuksi, kun meni useampi viikko.
Mitä vielä, sieltähän se saapui viimein. Se oli varmaan laitettu johonkin rahtilaivan mukaan, millä kesti hetken purjehtia tänne.
Kuitenkin se sama juttu olisi Suomen kauppiaalta maksanut kymmenkertaisesti ja tullut ihan samasta tehtaasta. Sen takia kokoomus PS nykyhallitus vastustaakin vapaata markkinataloutta ja nostelee aina veroja.
Oikeisto, käsi aina muiden taskulla!
>simiti<
Epäilin jo tulleeni huijatuksi, kun meni useampi viikko.
Mitä vielä, sieltähän se saapui viimein. Se oli varmaan laitettu johonkin rahtilaivan mukaan, millä kesti hetken purjehtia tänne.
Kuitenkin se sama juttu olisi Suomen kauppiaalta maksanut kymmenkertaisesti ja tullut ihan samasta tehtaasta. Sen takia kokoomus PS nykyhallitus vastustaakin vapaata markkinataloutta ja nostelee aina veroja.
Oikeisto, käsi aina muiden taskulla!
>simiti<
Vastaukset 10
Vanhimmat
On huijattu. Joskus tilasin pari vaatekappaletta suomalaisesta verkkokaupasta. (Huom. tietenkin alennusmyynnistä.) Lähettivät kaksi kumpaakin samassa paketissa, yhden kumpaakin olin maksanut. Kaupan kannattavuudelle tuollainen asettaa vähän haasteita. Mutta en valittanut, saatan muutenkin ostaa täsmälleen samanlaisia vaatekappaleita 2 kpl. En puhu sukista. Niitä pitää ostaa vaikka 12 kpl.
Minua nyt Loiste hammasharjalla.
Demarit ovat kuuluisia siitä, että he aina laskevat verostusta.
Kaverini ostelee tavaraa halvalla Kiinasta.
Useimmiten vasta kolmas ostos toimii kuten on tarkoitettu.
Viimeksi osti sieltä laitteen, jonka oli tarkoitus pestä ultraäänen avulla juttuja, mutta kun tarkastin sen, niin siellä on sisällä vain pieni sähkömoottori ja siinä epäkesko, joka tärisyttää pesuallasta. Ei siis ultraääntä missään.
On tuossa voinut olla naurussa pitelemistä ja maksoi??
Vilma
Kehui, että täältä ostettuna se olisi maksanut toista sataa, mutta suoraan Kiinasta postikuluineen vain alle 3 euroa ja väitti tehneensä hyvät kaupat.
Vanhaan aikaan ebayssä montakin kertaa. Hermot menee joka kerta, kun netistä joudun jotain tilaamaan... ja kaikenhan joutuu itse nykyisin tilaamaan ja tekemään.
Perushuijausta oli koolla huijaus. Ja vasta kuulin, että tuttava oli saanut postissa tuotteen kuvia ja että nekin olivat olleet heikolla resoluutiolla tehtyjä 😆
En ole koskaan tullut huijatuksi, jos olen tilannut jotain. Olen luonnostani sen verran turvallisuushakuinen, että selvittelen aina nettikaupan taustoja ennen kuin tilaan mitään. Tarkistan yritystiedot, kokemukset ja arvostelut eri sivustoilta jne. Jollen vakuutu näkemästäni, en tilaa.
Nykyään toki alkaa olla niin vakuuttavia huijauksia, että varmaan se kohdalleni jossain vaiheessa osuu, mutta tekemällä hieman taustatyötä säästyy paljolta. Myös esim Klarnan tai luottokortin käyttäminen maksuvälineenä antaa jonkinlaisen lisäturvan, vaikka aukotonta turvaa ei olekaan.
Aletheias
Ostin lähimarketista nahkahansikkaat. Ne olivat suomalaisittain edulliset, vajaa 40 euroa. Valmistusmaa oli Kiina. Niiden hankintahinta on ollut tukkukaupalle alle 4 euroa, joten vähän happana mietin sitä, miksi maksan niistä lähikaupalle voittoja.
Kiertelin loman aikaan kauppakeskuksissa ja suurmarketeissa. Vaikutti siltä, että valikoimat olivat vähentyneet ja yleisilmeet nuutuneet. Loisteliaat kauppakeskukset ovat menneen ajan ihmeitä. Liikerakennuksemme rapistuvat ja palvelumme nahistuvat. Se on kuulkaas nyt sitä menoa tämä.