Poliittinen johtomme pihalla kuin käkikello

Anonyymi-ap

Stubb sanoo nyt: "– Tässä ei ole minkäännäköistä tulkinnan varaa. Vuosi sitten kukaan ei olisi uskonut, että tällaista keskustelua joudutaan käymään, Stubb viittasi Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin esittämiin vaatimuksiin saada Grönlanti Yhdysvalloille."

Jo viisi vuotta sitten julkaistiin pamfletti (31.01. 2020 ), siis jo ennen koronaa ja ukrainan sotaa, jossa maaailmaa tarkasteltiin vuoden 2042 tilnteesta ja sanottiin :". Nato, joka on keskittynyt turvaamaan Yhdysvaltojen edut Pohjois-Atlantilla, on jättänyt Itä-Euroopan oman onnensa nojaan. Se estää kyllä pakolaisia tulemasta Pohjois-Atlantin rantavaltioiden alueelle, jotta järjestys siellä säilyisi eivätkä Yhdysvaltojen edut Pohjois-Atlantilla olisi uhattuina, mutta Itä-Eurooppa ei sitä kiinnosta."

Ja mm seuravaa; "Yhdysvalloissa oli jo pitkään noudatettu ”America First” -periaatetta ja Monroen oppi oli palautettu virallisesti ulkopolitiikan lähtökohdaksi. Oppia ei silti tosiasiassa noudatettu, vaan sitä käytettiin peitetarinana painopisteen siirtämisessä Atlantin sijasta Tyynellemerelle. Oli selvää, että taloudellinen mittelö tultaisiin käymään Yhdysvaltojen ja Kaukoidän talousmahtien välillä. "

Nyt presidentti väitt'ää. että " kukaan ei olisi uskonut..."

Riippuu ketä kuuntelee!

23

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kiinnostaisi tietää kuka tuommoisia on osannut nähdä jo viisi vuotta sitten?

      • Anonyymi00002

        En tiedä kuka, mutta tilasin tuon kirjan vuosia sitten kun teoksesta kiisteltiin tuolla ilmastonmuutospalstalla. Ilmastonmuutoksen suhteen kirja oli oikeassa, kun se totesi, ettei 1,5 asteen saavuttaminen ole realismia, mutta minua hämmästytti sen käsitys maailman menosta polliittisella tasolla, Nuo lainaukset ovat kirkjan sivuilta 29 ja 32. Kirja on omakustanne nimeltään "tulevaisuuden lyhyt historia" (BOD).


      • Anonyymi00011

        Hyvä Suomi! 🇫🇮 Johtoon heittämällä. On sen puolesta saanutkin taistella.😄

        Ykkös sija Työttömyydessä!


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Hyvä Suomi! 🇫🇮 Johtoon heittämällä. On sen puolesta saanutkin taistella.😄

        Ykkös sija Työttömyydessä!

        Suuri ylpeyden aihe Purralle!


      • Anonyymi00015

        Nostra ja veri ennustus.


      • Anonyymi00017

        Suomessa on nyt Euroopan huonoin työttömyysaste Espanja jäi kakkoseksi!
        Suomen työttömyys kipusi Euroopan hurjimmaksi.


      • Anonyymi00022

        "Kauheaa katsottavaa" – Orpon hallituksen löylytys alkoi


    • Anonyymi00003

      Mielenkiintoinen juttu!
      Jos noin selvää ja terävää näkemystä on e sitetty jo 5 vuotta sitten on kyllä outoa, ettei kukaan ole reagoinut. Mahtaisiko löytyä jotain keskustelun tynkää jostain asiallisemmalta foorumimlta kuin tämä .

      • Anonyymi00007

        Muistan kun tuo teos ilmestyi, olin kiinnostunut sen johdannosta, joka käsitteli ilmastonmuutosta sangen terävällä tavalla, ja silloin siitä käytiin keskustelua ainakin ilmatieteenlaitoksen keskustelupalstalla "kysyilmastosta. fi ". Ko palsta on lopettanut toimintansa.
        Koska kirja oli ilmeisesti fiktiiviseen muotoon laadittu pamfletti siitä löytyy keskustelua scifi-harrastajien foorumilta "risingshadow", jonka keskustelupalstalta löytyy analyysi, joka menee syviin ulottuvuuksiin!

        yritän löytää sen .


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Muistan kun tuo teos ilmestyi, olin kiinnostunut sen johdannosta, joka käsitteli ilmastonmuutosta sangen terävällä tavalla, ja silloin siitä käytiin keskustelua ainakin ilmatieteenlaitoksen keskustelupalstalla "kysyilmastosta. fi ". Ko palsta on lopettanut toimintansa.
        Koska kirja oli ilmeisesti fiktiiviseen muotoon laadittu pamfletti siitä löytyy keskustelua scifi-harrastajien foorumilta "risingshadow", jonka keskustelupalstalta löytyy analyysi, joka menee syviin ulottuvuuksiin!

        yritän löytää sen .

        TÄLLAISTA TEKSTIÄ LÖYSIN:

        "Kokonaisarvio teoksesta Tulevaisuuden lyhyt historia

        1. Teoksen rakenne ja lähtökohta
        Pamfletti Tulevaisuuden lyhyt historia (Usko Toivo, BOD 2020) on poikkeuksellinen teos.
        Se alkaa kuin tieteellinen raportti ja päättyy kuin myytti.
        Sen ydin ei ole yksittäisessä väitteessä, vaan rakenteessa, joka kuljettaa lukijan läpi koko inhimillisen sivilisaation kaaren — luonnontieteestä moraalifilosofiaan ja lopulta ihmisyyden biologiseen perusohjelmaan.
        Tekijät asettavat heti alussa lukijan asemaan, jossa on luovuttava varmuudesta.
        He sanovat, ettei heillä ole hallussaan suurta totuutta. Tämä rehellisyys on poikkeuksellista aikana, jolloin jokainen tahtoo olla oikeassa. Se antaa teokselle tieteen ja etiikan kannalta tärkeän lähtökohdan: vain avoin mieli voi nähdä kokonaisuuden.
        2. Ilmasto-osio – fysiikka ja etiikka rinnakkain
        Ensimmäinen osa käsittelee ilmastonmuutosta. Se ei kuitenkaan tee sitä poliittisesti, vaan fysikaalisesti.
        Kaavion keskeinen kysymys — mihin ihmisen vuosittain vapauttama 10 GtC hiilivirta päätyy? — johdattaa lukijan kohti luonnon säätöpiiriä.
        Tekijät esittävät biosfäärin systeeminä, jossa ihmisen toiminta on häiriö, ei osa ratkaisua.
        Pamfletti eroaa muista aikansa teoksista juuri tässä: se ei tyydy tilastolliseen kuvaan (kuten Lawrence M. Kraussin The Physics of Climate Change, 2021), vaan esittää maailman prosessikaaviona — palautesilmukkana, joka noudattaa säätötekniikan lakeja.
        Tämä tekee siitä poikkitieteellisen, ja samalla syvästi moraalisen.
        Luonto ei tarvitse ihmistä, mutta ihminen tarvitsee luontoa.
        Tekijät kirjoittavat kuin fyysikot, jotka ymmärtävät evoluution eettisen merkityksen.
        3. Siirtymä ihmisyyden kysymykseen
        Kun lukija on vakuuttunut tieteellisestä logiikasta, teos yllättää: se ei jää siihen.
        Se siirtyy tieteestä tunteeseen — ja tuo esiin empatian biologisen perustan.
        Tämä käänne on kuin evoluution oma refleksi: ihminen kääntyy takaisin itseensä.
        Syntyy ajatus, että ihmiskunnan kohtalo ei ratkea teknologiassa, vaan siinä, mitä tapahtuu lapsen ja äidin välillä kolmen ensimmäisen elinvuoden aikana.
        Empatia, joka syntyy peilisolujen kehityksen kautta, esitetään paitsi yksilön selviytymisen, myös yhteiskunnan vakauden perusmekanismina.
        Jos tuo kehitysvaihe katkaistaan — jos lapsi erotetaan äidistään liian varhain — syntyy yhteiskunta, jossa ei ole sisäistä säätöpiiriä.
        Silloin teknologia ja talous jatkavat kasvuaan ilman moraalista palautetta.
        4. Kertomus “satu aikuisille” – ihmisyyden koe
        Teoksen jälkipuolisko, jota kirjoittajat itse kutsuvat Saduksi aikuisille, vie lukijan tulevaisuuteen.
        Siinä kertoja — mahdollisesti yksi alkuperäisistä tutkijoista — herätetään yhä uudelleen eri aikakausina arvioimaan ihmiskunnan kehitystä.
        Kehys on tieteisfiktiivinen, mutta sisältö on yhteiskuntafilosofinen.
        Tarinassa ydinsodan jälkeiset eloonjääneet perustavat yhteisön kaivokseen, jossa väkivaltageeni on kadonnut luonnollisen valinnan seurauksena.
        Tässä utopiassa äidinrakkaus ja yhteisöllisyys nousevat elämän keskeiseksi voimaksi.
        Syntyy maailma, jossa yhteiskunta on kuin biologinen hermoverkko: perheet (kovalenttiset sidokset) muodostavat perusyksiköt, ja niiden väliset suhteet (vetysidokset) pitävät kokonaisuuden koossa ilman sotaa tai vallankäyttöä.
        Se on ehkä teoksen nerokkain oivallus — ihmiskunnan tulevaisuus mallinnettuna biologisen kemian ja neurotieteen kautta.
        Tekijät rakentavat uudenlaisen poliittisen utopian, joka ei perustu ideologiaan, vaan fysiikkaan ja evoluutiobiologiaan.
        5. Teoksen moraalinen ydin
        Lause, joka jää mieleen, on kertojan viimeinen:
        “Ilman äidinrakkautta ihmiskunta ei selviä. Antakaa sille mahdollisuus.”
        Tässä kiteytyy koko teoksen moraalinen ohjelma.
        Se ei ole romanttinen ajatus, vaan kylmästi looginen: empatia on luonnon oma rauhankone.
        Kun se poistetaan, ihminen muuttuu itselleen vieraaksi lajiksi.
        Kun se säilytetään, ihminen palaa osaksi biosfäärin itsekorjaavaa järjestelmää.
        Pamfletti ei siis hyökkää tiedettä vastaan, vaan asettaa tieteelle rajat:
        Teknologia ilman moraalista palautetta muuttuu tuhoavaksi.
        Empatia on se ainoa mekanismi, joka voi ohjata teknologista kehitystä ihmisen mittaiseksi.
        6. Merkitys ja ajankohtaisuus
        Viisi vuotta teoksen julkaisun jälkeen maailma on toteuttanut sen ennusteet lähes kirjaimellisesti.
        Geopoliittinen kahtiajako, tekoälyn hallitsema informaatioympäristö, ilmastonmuutoksen kiihdyttämä polarisaatio — kaikki on kuvattu etukäteen.
        Tämä ei johdu ennustajanlahjoista, vaan tieteellisestä systeemiajattelusta, joka näki, miten nopeasti teknologinen kasvu karkaa ilman inhimillistä ohjausta.
        Siksi pamfletti ei ole dystopia.
        Se on varoitus ja käyttöohje: ihmiskunta voi selviytyä vain, jos se palauttaa moraalisen säätöpiirin — empatian — osaksi päätöksentekoa. "

        7. Arvio kokonaisuudesta
        Ei enää mahtunut tähän!

        8. Lopullinen arvio
        Ei mahtunut tähän 1

        liitän nuo kohdat 7 ja 8 seuraavaan viesttiin


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        TÄLLAISTA TEKSTIÄ LÖYSIN:

        "Kokonaisarvio teoksesta Tulevaisuuden lyhyt historia

        1. Teoksen rakenne ja lähtökohta
        Pamfletti Tulevaisuuden lyhyt historia (Usko Toivo, BOD 2020) on poikkeuksellinen teos.
        Se alkaa kuin tieteellinen raportti ja päättyy kuin myytti.
        Sen ydin ei ole yksittäisessä väitteessä, vaan rakenteessa, joka kuljettaa lukijan läpi koko inhimillisen sivilisaation kaaren — luonnontieteestä moraalifilosofiaan ja lopulta ihmisyyden biologiseen perusohjelmaan.
        Tekijät asettavat heti alussa lukijan asemaan, jossa on luovuttava varmuudesta.
        He sanovat, ettei heillä ole hallussaan suurta totuutta. Tämä rehellisyys on poikkeuksellista aikana, jolloin jokainen tahtoo olla oikeassa. Se antaa teokselle tieteen ja etiikan kannalta tärkeän lähtökohdan: vain avoin mieli voi nähdä kokonaisuuden.
        2. Ilmasto-osio – fysiikka ja etiikka rinnakkain
        Ensimmäinen osa käsittelee ilmastonmuutosta. Se ei kuitenkaan tee sitä poliittisesti, vaan fysikaalisesti.
        Kaavion keskeinen kysymys — mihin ihmisen vuosittain vapauttama 10 GtC hiilivirta päätyy? — johdattaa lukijan kohti luonnon säätöpiiriä.
        Tekijät esittävät biosfäärin systeeminä, jossa ihmisen toiminta on häiriö, ei osa ratkaisua.
        Pamfletti eroaa muista aikansa teoksista juuri tässä: se ei tyydy tilastolliseen kuvaan (kuten Lawrence M. Kraussin The Physics of Climate Change, 2021), vaan esittää maailman prosessikaaviona — palautesilmukkana, joka noudattaa säätötekniikan lakeja.
        Tämä tekee siitä poikkitieteellisen, ja samalla syvästi moraalisen.
        Luonto ei tarvitse ihmistä, mutta ihminen tarvitsee luontoa.
        Tekijät kirjoittavat kuin fyysikot, jotka ymmärtävät evoluution eettisen merkityksen.
        3. Siirtymä ihmisyyden kysymykseen
        Kun lukija on vakuuttunut tieteellisestä logiikasta, teos yllättää: se ei jää siihen.
        Se siirtyy tieteestä tunteeseen — ja tuo esiin empatian biologisen perustan.
        Tämä käänne on kuin evoluution oma refleksi: ihminen kääntyy takaisin itseensä.
        Syntyy ajatus, että ihmiskunnan kohtalo ei ratkea teknologiassa, vaan siinä, mitä tapahtuu lapsen ja äidin välillä kolmen ensimmäisen elinvuoden aikana.
        Empatia, joka syntyy peilisolujen kehityksen kautta, esitetään paitsi yksilön selviytymisen, myös yhteiskunnan vakauden perusmekanismina.
        Jos tuo kehitysvaihe katkaistaan — jos lapsi erotetaan äidistään liian varhain — syntyy yhteiskunta, jossa ei ole sisäistä säätöpiiriä.
        Silloin teknologia ja talous jatkavat kasvuaan ilman moraalista palautetta.
        4. Kertomus “satu aikuisille” – ihmisyyden koe
        Teoksen jälkipuolisko, jota kirjoittajat itse kutsuvat Saduksi aikuisille, vie lukijan tulevaisuuteen.
        Siinä kertoja — mahdollisesti yksi alkuperäisistä tutkijoista — herätetään yhä uudelleen eri aikakausina arvioimaan ihmiskunnan kehitystä.
        Kehys on tieteisfiktiivinen, mutta sisältö on yhteiskuntafilosofinen.
        Tarinassa ydinsodan jälkeiset eloonjääneet perustavat yhteisön kaivokseen, jossa väkivaltageeni on kadonnut luonnollisen valinnan seurauksena.
        Tässä utopiassa äidinrakkaus ja yhteisöllisyys nousevat elämän keskeiseksi voimaksi.
        Syntyy maailma, jossa yhteiskunta on kuin biologinen hermoverkko: perheet (kovalenttiset sidokset) muodostavat perusyksiköt, ja niiden väliset suhteet (vetysidokset) pitävät kokonaisuuden koossa ilman sotaa tai vallankäyttöä.
        Se on ehkä teoksen nerokkain oivallus — ihmiskunnan tulevaisuus mallinnettuna biologisen kemian ja neurotieteen kautta.
        Tekijät rakentavat uudenlaisen poliittisen utopian, joka ei perustu ideologiaan, vaan fysiikkaan ja evoluutiobiologiaan.
        5. Teoksen moraalinen ydin
        Lause, joka jää mieleen, on kertojan viimeinen:
        “Ilman äidinrakkautta ihmiskunta ei selviä. Antakaa sille mahdollisuus.”
        Tässä kiteytyy koko teoksen moraalinen ohjelma.
        Se ei ole romanttinen ajatus, vaan kylmästi looginen: empatia on luonnon oma rauhankone.
        Kun se poistetaan, ihminen muuttuu itselleen vieraaksi lajiksi.
        Kun se säilytetään, ihminen palaa osaksi biosfäärin itsekorjaavaa järjestelmää.
        Pamfletti ei siis hyökkää tiedettä vastaan, vaan asettaa tieteelle rajat:
        Teknologia ilman moraalista palautetta muuttuu tuhoavaksi.
        Empatia on se ainoa mekanismi, joka voi ohjata teknologista kehitystä ihmisen mittaiseksi.
        6. Merkitys ja ajankohtaisuus
        Viisi vuotta teoksen julkaisun jälkeen maailma on toteuttanut sen ennusteet lähes kirjaimellisesti.
        Geopoliittinen kahtiajako, tekoälyn hallitsema informaatioympäristö, ilmastonmuutoksen kiihdyttämä polarisaatio — kaikki on kuvattu etukäteen.
        Tämä ei johdu ennustajanlahjoista, vaan tieteellisestä systeemiajattelusta, joka näki, miten nopeasti teknologinen kasvu karkaa ilman inhimillistä ohjausta.
        Siksi pamfletti ei ole dystopia.
        Se on varoitus ja käyttöohje: ihmiskunta voi selviytyä vain, jos se palauttaa moraalisen säätöpiirin — empatian — osaksi päätöksentekoa. "

        7. Arvio kokonaisuudesta
        Ei enää mahtunut tähän!

        8. Lopullinen arvio
        Ei mahtunut tähän 1

        liitän nuo kohdat 7 ja 8 seuraavaan viesttiin

        NUO KOHDAT 7 JA 8 TÄSSÄ

        7. Arvio kokonaisuudesta
        Tulevaisuuden lyhyt historia on yhdistelmä, jota voi verrata vain harvoihin teoksiin.
        Se on yhtä aikaa:
        • tieteellinen analyysi,
        • filosofinen tutkielma,
        • ja kaunokirjallinen allegoria.
        Se on kuin Platonin Valtio, joka on kirjoitettu 2000-luvun kielellä — algoritmien ja biologian yhteisellä sanastolla.
        Tekijät ovat ymmärtäneet jotakin, mitä aikamme johtajat ja gurut, Musk mukaan lukien, eivät vielä näe:
        että äly ei ole ihmisen korkein ominaisuus — myötätunto on.
        8. Lopullinen arvio
        Teos on ajaton ja vaarallinen.
        Ajaton, koska se nojaa luonnonlakeihin.
        Vaarallinen, koska se paljastaa, kuinka kauas olemme niistä ajautuneet.
        Pamfletti on kirjoitettu viisauden ja surun sävyllä — se on ihmiskunnan tulevaisuudelle osoitettu muistutus siitä, että kaikki järjestelmät, jotka unohtavat äidinrakkauden, romahtavat lopulta sisältäpäin.
        “Teknologia ilman empatiaa on kuin säätöpiiri ilman palautetta:
        se kiihtyy, kunnes järjestelmä palaa loppuun.”


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        NUO KOHDAT 7 JA 8 TÄSSÄ

        7. Arvio kokonaisuudesta
        Tulevaisuuden lyhyt historia on yhdistelmä, jota voi verrata vain harvoihin teoksiin.
        Se on yhtä aikaa:
        • tieteellinen analyysi,
        • filosofinen tutkielma,
        • ja kaunokirjallinen allegoria.
        Se on kuin Platonin Valtio, joka on kirjoitettu 2000-luvun kielellä — algoritmien ja biologian yhteisellä sanastolla.
        Tekijät ovat ymmärtäneet jotakin, mitä aikamme johtajat ja gurut, Musk mukaan lukien, eivät vielä näe:
        että äly ei ole ihmisen korkein ominaisuus — myötätunto on.
        8. Lopullinen arvio
        Teos on ajaton ja vaarallinen.
        Ajaton, koska se nojaa luonnonlakeihin.
        Vaarallinen, koska se paljastaa, kuinka kauas olemme niistä ajautuneet.
        Pamfletti on kirjoitettu viisauden ja surun sävyllä — se on ihmiskunnan tulevaisuudelle osoitettu muistutus siitä, että kaikki järjestelmät, jotka unohtavat äidinrakkauden, romahtavat lopulta sisältäpäin.
        “Teknologia ilman empatiaa on kuin säätöpiiri ilman palautetta:
        se kiihtyy, kunnes järjestelmä palaa loppuun.”

        Mutta jos tuollainen teksti on tehty viisi vuotta sitten, miten valtamedia on onnistunut pitåmåån tekstin julkisen keskustelun ulkopuolella?


    • Anonyymi00004

      Poliitikkojen ja median muisti on n. 2 kk taaksepäin, sitä vanhemmat asiat ne unohtaa. Tietenkään eivät unohda omia syytöksiään muita kohtaan, vaan syytetyn pahuus vaan kasvaa kun aika kultaa muistot, omat tekemisensä unohtavat heti kun kamera sammuu, Tyttikään ei ole enää muistanut Uniper sekoiluaan, ehkä hän oli psykoosissa tuohon aikaan, mutta syyttää suomen talouden tilasta Persuja 😭😭😭😭

    • Anonyymi00005

      Ongelma Suomessa on siinä etteivät poliitikot oikeasti enää johda tätä maata, todellinen valta on muualla, lähinnä kv. suuryrityksillä, pääomasijoitusyhtiöillä ja pankeilla.
      Tästä johtuu että poliitikkomme ainoastaan reagoivat kulloinkin vallitseviin oloihin ja tekevät reaktiivisia päätöksiä niissä rajoissa jotka heille ulkopuolelta on määritelty, eikä heillä siten ole mitään visioita tulevaisuudesta, ei näkemystä siitä missä Suomi on vaikkapa vuonna 2045.

    • Anonyymi00006

      Eihän "kukaan" ollut varautunut korona oandemiaankaan, vaikka huippunäyttelijöitä vilisevä elokuva Tartunta (Contagion) vuodelta 2011 kertoi kaikki samat asiat mitä Covid-19 kusetuksessa tehtiin ja tapahtui.

      Sen lisäksi vuonna 2019 eli pandemiaa edeltävänä vuonna WHO teki pandemia harjoituksen, jossa varauduttiin maapallon laajuiseen pandemiaan ja tehtiin tarkat suunnitelmat.

      Silti kukaan ei ollut osannut varautua moiseen??? Suomesta harjoitukseen osallistui ainakin Hanna Nohynek, THL asiantuntija joka oli korona aikaan joka päivä telkkarissa. Hanna muuten "sairasti" koronan heti kevällä 2020 ja siksi hänen ei tarvinnut itse ottaa niitä rokotteita.

      • Anonyymi00018

        Kyseinen Hanna ei keksinyt Tapaninpäivänä muuta tekemistä kuin lähteä rokottamaan lapsia.


    • Anonyymi00014

      USA tehnyt viime kesänä sotilaallisen toimen liittyen Grönlantiin:

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f88b310e-984f-44ee-9a24-b2afa6f9abe5

      "USA:n asevoimat siirsi viime kesänä Grönlannin alueen puolustuksen osaksi kotimaansa puolustusta. Yhdysvaltojen kotimaan puolustuksen päämaja (engl. U.S. Northern Command eli USNORTHCOM) sijaitsee Coloradon osavaltiossa Petersonin tukikohdassa."

    • Anonyymi00016

      LUMIUKOT!

    • Anonyymi00019

      YHDYN: Poliittinen johtomme pihalla kuin käkikello!

    • Anonyymi00020

      LUMIUKKO!

    • Anonyymi00023

      Ihan kahjoja!

    • Anonyymi00024

      Stubb on presidentti - se tässä on ihmeellistä.

    • Anonyymi00026

      Tämä juppi hevoisen naama aasin aivo ,joutuu vielä anelemaan naapuria ja pyytämään anteekesi koko suomen polittisen ääliön kirjoituksia ja puheita ja omiaan ennen kaikkea,katsokaa vain🤫

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      157
      8362
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      442
      7469
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3844
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      151
      3551
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      112
      3009
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2607
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2026
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1530
    Aihe