En luovu sinkkuudesta

Monet nauttivat siitä, että saa päättää omista menoistaan ja raha-asioistaan, ja voi elää täysin omaa rytmiään.
Sinkkuuden ihanat puolet
Itsenäisyys: Saat tehdä päätökset itse, niin arjessa kuin vapaa-ajallakin.
Rauha: Elämässä on vähemmän draamaa ja turhia viestejä, ja voi nauttia omasta ajasta.
Spontaanius: Mahdollisuus heittäytyä uusiin asioihin ilman toisen mieltymyksiä tai suunnitelmia.😻
11303
5Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Voi mitä mantraa. Haluaisitko mukaan vähän kissanraksuja? Z:)

Äänestä

Tuossa on varmasti totuutta. Miksei olisi. Minun pitäisi hakea eläkettä kohtsillai ja miten sitten tottuu olemaan työelämätön jos eläke alkaa ja jatkuu vanhuuseläkkeeseen?!

Äänestä

Miksi ei saisi olla sinkkuna? Miksi pitäisi ottaa joku vain siksi, että joku muu sitä odottaa? Sinun elämäsi - itse päätät.

Btw: Taidat olla kokenut vain huonoja parisuhteita? Olen ollut parisuhteessa reilu 2v. Päätän omista menoistani, Jos jommalla kummalla on jotain muuta menoa, kumpikaan ei närkästy tai ärsyynny siitä, mutta silti kummallakin on oma vahva tahto järjestää yhteistä aikaa.

Rahani on minun ja hänellä on omansa. Kumpikin tekee niillä mitä itse haluaa. Kun joskus (luulen vahvasti niin vielä tapahtuvan) asumme yhdessä, luultavasti perustamme yhteisen tilin yhteisiä menoja varten. Kumpikin laittaa tilille rahaa ja sieltä maksetaan yhteiset elämisen kulut. Yhteiselämässä toki joutuu ottamaan toista huomioon, kuutelemaan, kertomaan omat kantansa ja joskus joustamaan tai jopa toteamaan olleensa itse väärässä. Sama koskee tietenkin myös puolisoa. Tämä ei ole kuitenkaan ongelma, koska kumpikaan ei halua pomotta tai olla epäreilu. Draama ei kuulu kahden ihmissuhdetaitoisen ja hyvinvoivan ihmisen parisuhteeseen. Jos muistaa itse, että metsä vastaa niin kuin sinne huutaa, on jo hyvä perusta. Puolisoni on spontaanimpi kuin mitä itse olen, vaikka minustakin löytää yllätyshullun.

Hyvässä parisuhteessa kaksi ihmistä sopii luonteeltaan toisilleen. Hyvässä parisuhteessa molemmat toivoo samalla lailla ja suurinpiirtein saman verran henkistä ja fyysistä läheisyyttä ja rakastelua. Hyvässä parisuhteessa on vetovoimaa ja rakkautta. Ei ole helppo löytää sitä oikeaa, mutta kun se osuu, niin yhdessä on paljon parempi olla kuin erikseen. Huonoa suhdetta ei taas kannata edes harkita!

Äänestä
  • ja montako kymmentä kävit läpi ennenkuin löytyi "se oikea" ?

    3Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    ja montako kymmentä kävit läpi ennenkuin löytyi "se oikea" ?

    Oletko sinä oletusarvoisesti jollekin naiselle omasta mielestäsi mussuttava palstaäijän älyvapaisiin teksteihin vastaileva kenties hieman bipolaarinen tai jotain vastaavaa? Naiselta sivusta

    Äänestä

Useita kymmeniä vuosia naimisissa ja nyt sinkkuna on elämää parhaimmillaan. Toki hän on mielessä vieläkin, mutta vapaus mennä ja tulla on nyt parasta. Ei tarvitse kenellekään soitella tai viestitellä menojaan ja aikataulujaan... nautin!< mieheltä

1Äänestä
  • Miksi menit naimisiin?

    🦄

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Miksi menit naimisiin?

    🦄

    no koska se oli vtun tyhmä! lissu sai sen pään sekaisin lirkutteluillaan.... miksi kyselet aina tyhmiä? ihmiset ärsyyntyy tuollaisista kyselyistä... ihan kuin jotain vttulua koko ajan..

    2Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    no koska se oli vtun tyhmä! lissu sai sen pään sekaisin lirkutteluillaan.... miksi kyselet aina tyhmiä? ihmiset ärsyyntyy tuollaisista kyselyistä... ihan kuin jotain vttulua koko ajan..

    En kysele tyhmiä. Ja lisäksi osaan käyttäytyä hyvin. ☺️

    🦄

    1Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    En kysele tyhmiä. Ja lisäksi osaan käyttäytyä hyvin. ☺️

    🦄

    Tämä on varmasti oma tulkintasi vallitsevasta todellisuudesta. T naiselta

    2Äänestä

Tupakki on miun naisein.
-enanna-

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Monet nauttivat siitä, että saa päättää omista menoistaan ja raha-asioistaan, ja voi elää täysin omaa rytmiään.
Sinkkuuden ihanat puolet
Itsenäisyys: Saat tehdä päätökset itse, niin arjessa kuin vapaa-ajallakin.
Rauha: Elämässä on vähemmän draamaa ja turhia viestejä, ja voi nauttia omasta ajasta.
Spontaanius: Mahdollisuus heittäytyä uusiin asioihin ilman toisen mieltymyksiä tai suunnitelmia.😻

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu