Työttömyystuen karenssit kiristyvät.

Rikollisuus tulee lisääntymään ja toivottavasti se kohdistuu poliittisiin vallankäyttäjiin sekä johtaviin virkamiehiin, ei tavallisiin kansalaisiin.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011733885.html
30200
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

turhat byrokratian pyörittäjät syö suomen talouden

Äänestä

Kyllä nälästä kurniva maha töihin ajaa. Heeheeeehh

Äänestä
  • Heheheh, kyllä olet tyhmä!

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Heheheh, kyllä olet tyhmä!

    Kyllä tekevä töitä saa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Kyllä tekevä töitä saa.

    Tässä maassa ei ole enää koskaan töitä kaikille, ei siihen osaaminen auta. Ikärasismi on suurinta koko Euroopassa tässä maassa.

    Äänestä

  • Siinä yksi tyhmä.

    Äänestä

  • Oikeistoaate vaikuttaa kaikkialla samalla tavoin.

    Äänestä

  • Höpö höpö työ on tyhmiä varten .😁😁😁

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Kyllä tekevä töitä saa.

    No menehän kertoo noille jotka saa kenkää ,esim posti 175 ihmistä,me nyt kertomaan minne töihiin pääsee heti .

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Tässä maassa ei ole enää koskaan töitä kaikille, ei siihen osaaminen auta. Ikärasismi on suurinta koko Euroopassa tässä maassa.

    Vanhuksiako ne 100 000 ulkomaalaista työtöntä on?

    Äänestä

Montakohan uutta työpaikkaa nyt syntyy, kun on noin topakat työllisyystoimet tuossa tehty.

Äänestä
  • Jos meillä olisi enemmän töitä kuin tekijöitä ja ihmiset vain kieltäytyisivät tekemästä, niin olisipa hyvä toimi.

    Kun nyt onkin toisin päin, niin auttaako työtä vaativien kurittaminen vai olisiko pitänyt motivoida palkkaamiseen esimerkiksi vastuullistamalla yritystuet?

    Äänestä

Miten niitä töitä saa, kun niitä ei edes ole. Missä utopiassa nämä päättäjät oikein elävät? Ex-kansanedustajat saavat sopeuttamistukea jopa yli 20 vuotta ilman työnhaku velvoitetta. Kyllä tämä on sairas maa nykyisin!

1Äänestä
  • Pyri sitten kansanedustajaksi äläkä valita.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Pyri sitten kansanedustajaksi äläkä valita.

    Pyri itse. Tässä Lampaiden maassa hyväksytään mikä kusetus tahansa. Ei ihme että talous ei kasva tässä maassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Pyri itse. Tässä Lampaiden maassa hyväksytään mikä kusetus tahansa. Ei ihme että talous ei kasva tässä maassa.

    Ei tarvi. Minulla on vakaa hyvä työpaikka.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Pyri sitten kansanedustajaksi äläkä valita.

    Kun en osaa valehdella tarpeeksi ,ei voi päästä kansanedustajaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Pyri sitten kansanedustajaksi äläkä valita.

    Kansanedustajaksi halukkaan, jotta pyrkimys olisi realistinen, pitää päästä suuren puolueen ehdokaslistalle eli mukautua puolueen johdon tavoitteisiin. Lisäksi tyhjätaskun on turha yrittää, sillä ei sinne osaamisella päästä vaan pitkäjänteisellä markkinoinnilla, jossa asiantuntijat tehostavat kaupaksi menevää brändiä ja ytimekästä sanomaa.

    Sillä tavoin sitä peliä pelataan. Gallupit osoittavat, kuinka manipulointitoimet etenevät. Suosion huippuun tähdätään vaalipäiväksi.

    Sen jälkeen on pari vuotta aikaa perseillä ennen kuin pitää alkaa rakentaa seuraavaa vaalitulosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Kun en osaa valehdella tarpeeksi ,ei voi päästä kansanedustajaksi.

    Oho, tuokin ongelma.

    Äänestä

tukia ollut jo vuosien ajan ellei vuosikymmenien mahdoton saada, kun siinä se turhake ylimääräinen 3 . henkilö, eli "virkailija", joka syyttää ja uhkailee.

Äänestä

Huuhaa porukkaa jo paljon hakemassa "masennukseensa" työkyvyttömyyden takia eläkkeelle.
kännynhierojia, tatuoituja vasemmiston huume/nettiorjia jotka eivät ole päivääkään töissä olleet.
Tositarvitsijat sitten hylätään.

Äänestä
  • Sinäkö se olisit ollut se "tositarvitsija", jotenkin parempi ihminen kuin muut?

    Äänestä

En kannata ihmisten tappamista, mutta en ylläty, jos Suomessakin alkaa tapahtumaan poliittisia murhia...☠️🟦⬛️

Äänestä

minä pitkiävittuja vihltelen millekään politiikalle suomessa pelkkää kusetusta. vasenta tai oikeeta aina yhtä soikeeta.

Äänestä

Matkustellaan ja kokoustellaan lentokentältä lentokentälle ja hotellista hotelliin, kahvilta kahville ja sitten se vapaa keskustelu elikkä ne ryyppäjäiset valtion piikkiin. Päivärahat ja kulukorvaukset tähtitieteellisiä. Matkatoimisto Arkadia järjestää ja vaikka koko suku vauvasta vaariin mukaan.

Äänestä

Suojaosuuden leikkaus on ryhdikäs teko, suorastaan isänmaallinen.
Ei täällä kaivata yhtään enempää enää noita vasuri/matu/huume-elättejä!

Äänestä

Meillä työkkärin tehtävä on vain valvoa työttömien velvollisuuksien täyttäminen ja karessien määrääminen.

Äänestä

Markkina talous iski omaan nilkkaan.😳

Äänestä

Kyllä se lisääntyy pääkaupunkiseudulla. Iloitkaa ja kiittäkää vasemmistoa naapureistanne😳

Äänestä

Vankilassa on helppoa. Katto pään päällä, suihku vessa lämmitys ruoka ja terveydenhoito valtion puolesta.

Tee sinäkin rötös tänään niin pääset ensi talveksi lämpimään täysihoitoon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Rikollisuus tulee lisääntymään ja toivottavasti se kohdistuu poliittisiin vallankäyttäjiin sekä johtaviin virkamiehiin, ei tavallisiin kansalaisiin.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011733885.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu