Miten paransin korkean verenpaineen,ja viimeisten kilojen laihdutus

Anonyymi-ap

Korkea verenpaineeni parantui nyt lopullisesti.Illalla yläpaine oli enään 111 ja nyt aamulla 119

Parantuminen alkoi jo kahden viikon jälkeen.Yläpaine kävi aina vähän välillä 135 silloinkin mutta nyt se on ollut tasaisesti alhaalla.Suuremmillan se oli alussa155
Silloin oli oli huono ja kova päänsärky oli melkein koko ajan 😮

Miten korkea verenpaine parantui
1 lopetin suolaiset ruuat.Makrillin tomattikastikkeessa,leivät,salmiakin,isot karkki määrät ja suklaan
2 pyöräilin kaksi tuntia päivässä
3 kalorit VAIN keskimäärin vain 2670 päivässä kuukauden ajan jolla painoni on pysynyt samassa.
( On se pysynyt monesti samassa keskikaloreilla 3300 silloin kun liikuntaa on ollut enemmän)

Kaurapaloja olen syönyt nyt kaksi viipaletta päivässä,eikä se ole vaikuttanut suurentavasti verenpaineeseen.Noin pieni leipämäärä ei myöskään lihota.

Nyt pitäisi laihduttaa vielä pois viimeiset läskit joita on vielä noin 5 kiloa.Painoni on 69 kiloa,eli olen aika laiha.Pituus 167 cm.
Laihdutan ne pois hitaasti isoilla kaloreilla ja kovemmalla liikunnalla.😏 eli en aio syödä vähän.

Tärkeintä oli ensin saada pois korkea verenpaine mikä oli tullut lihomisesta laiskottelemisesta ja herkuttelemalla liikaa.😳

9

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      2400 kaloreilla päivässä laihtuu 2 kiloa kuukaudessa.

    • Anonyymi00002

      Minulla on ollut käytössä tämä Amerikkalainen ruoka pyramidi.
      En ole tuosta katsonut yhtään mallia,olen tajunnut sen muutenkin.Eli eliten pitää syödä lihaa ja kasviksia ja vain vähän leipää ja viljaa.

      Trumpin hallinto kehottaa amerikkalaisia syömään lihaa | HS.fi https://share.google/0MhICLoVDb27ovU7n

    • Anonyymi00003

      Lihoin viisi kiloa mutta nyt olen saanut verenpaineet nolliin.

      Se vaati parasta työntekoa.

      • Anonyymi00006

        Miten kauan meni siitä kun sait verenpaineet nolliin siihen, kun sinut haudattiin?


    • Anonyymi00004

      Täytyy väliaikaisesti lopettaa iltasyönti noin neljäksi päiväksi.

      • Anonyymi00005

        Juuri niin koska silloin saa verenpaineet nolliin.

        Kaikki sillit, salmiakit ja sormisuolat pois ainakin päiväksi.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Juuri niin koska silloin saa verenpaineet nolliin.

        Kaikki sillit, salmiakit ja sormisuolat pois ainakin päiväksi.

        Kyllä lakritsaa ja salmiakkia saa syödä pussillisen tai pari mutta ei enempää.

        Suolasillin voi syödä ruotoineen.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Kyllä lakritsaa ja salmiakkia saa syödä pussillisen tai pari mutta ei enempää.

        Suolasillin voi syödä ruotoineen.

        Sen takia olen paras asentamaan.


    • Anonyymi00009

      Minä paransin verenpaineeni ja kolestrolini laihduttamatta kiloakaan.
      59v ikäisenä oli verenpaineeni viitearvojen yläpuolella huolimatta maksimilääkityksestä. Maksimi = läkkeen määränneen lääkärin ilmaisu.
      Kolestrolit olivat hieman viitteiden yläpuolella paitsi trigly joka oli alle.
      En muuttanut ruokailutottumuksiani.
      Ainoa muutos oli salikuntoilu 5krt/vko. Kerrallaan 2 tuntia ml. verryttelyt. Syketaso aerobisen alueen ja maksimin välillä.
      Perinteisiä punttitreenejä kuten maasta- ja rinnallevetoja, raakija tempauksia, punnerruksia pystyssä "tolppana", alle taittaen, vauhtipunnerruksina ja raakoja työntöjä. Tietenkin vatsaa poikkipenkin paino niskan takana. Leuanvetoja omalla ja lisäpainolla yms.
      Seurasin viikoittain verenpainetta ja heti muutaman viikon jälkeen sain pienentää annosta. Puolessa vuodessa oli lääkkeetön paineeni parempi kuin maksimilääkityksellä. Labrakokeet ilmoittivat kolestrolini laskeneen, HDL oli noussut ja trigly reilusti alle 1:n.
      Mutta paino ei ollut laskenut kiloakaan. Kamalaa!
      Hieman lohtua antoi se, että vyörärö oli ohentunut 6 - 7 senttiä.
      Muutamia kuukausia myöhemmin kävin kehon koostumusanalyysissä ja vekottimen käyttäjä arveli painon aineskohtaisessa jakaumassa ehkä tapahtuneen muutosta.
      Luottamukseni vaakalukeman yksiselitteisyyteen kaikkosi siihen.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      347
      12165
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      169
      11198
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6553
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5337
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      201
      3832
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3623
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      61
      2685
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      173
      2369
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      47
      2205
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1904
    Aihe